Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WODA MOTYWY WODY W SZTUCE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WODA MOTYWY WODY W SZTUCE."— Zapis prezentacji:

1 WODA MOTYWY WODY W SZTUCE

2 Motywy akwatyczne w sztuce
Motywy znaczeniowo związane z żywiołem wodnym, szczególnie wykorzystywane w XIX-wiecznej poezji pod wpływem romantycznego uznania niezależności fenomenów natury od człowieka. W sentymentalizmie stanowiły nastrojowy pejzaż, na tle którego spotykali się kochankowie.

3 Motyw Wody jest niezwykle pojemny znaczeniowo i chętnie wykorzystywany w kulturze. Na uwagę zasługuje fakt, że w zależności od rejonu świata i strefy klimatycznej zupełnie inaczej interpretuje się akwatyczną symbolikę. I tak w rejonach gorących woda staje się, zwłaszcza w literaturze, symbolem życia, a nawet zbawienia. Na terenach zimnych, gdzie wody jest wręcz zbyt wiele i mieszkańcom grożą powodzie, życiodajny płyn to raczej nie symbol egzystencji, a zagrożenia.

4 Eliza Orzeszkowa- Nad Niemnem
Niemen w tym utworze to rzeka bez mała rajska, płynie ona bowiem przez krainę szczęścia, taką, w której istnieje niezwykła harmonia między człowiekiem i przyrodą. Wody te mają także znaczenie symboliczne, by nie powiedzieć magiczne. Bronią bowiem tego, co własne, święte, ojczyste. Stają się ikoną „kraju lat dziecinnych”, a zarazem strażnikiem tradycji.

5 WODA W MALARSTWIE Największym bogactwem człowieka jest woda.  To właśnie w niej pojawiło się życie na Ziemi i ona sprawia,  że życie jest ciągle możliwe.  Wodę określamy jako żywioł i główny składnik istot żywych. Woda nie znajduje sobie równych na tej ziemi. 

6 Antonio Canaletto Molo- Widok z Placu św. Marka
Płótno niezwykle nastrojowe, utrzymane w ciepłych barwach. Całość pejzażu niezwykle realistyczna. Woda została przedstawiona tu jako przyjazna człowiekowi. Woda nie jest tu żywiołem, lecz czymś zupełnie poddanym człowiekowi, ponieważ pozostaje ujarzmiona w sztucznych korytach.

7 Caspar David Friedrich- Wschód księżyca na morzu
Obraz w tonacji różowo-szarej, pełen światłocieni, oddaje bardzo głęboką perspektywę. Woda, tutaj niezwykle spokojna, buduje nastrój wyciszenia i refleksji. Na brzegu i nieco dalej w głębi przedstawione są postacie, wpatrujące się we wschodzący nad wodą księżyc.

8 KONIEC


Pobierz ppt "WODA MOTYWY WODY W SZTUCE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google