Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja nt. Ernest Hemingway Przygotowali: - Abramczyk Kuba - Popardowski Wojtek -Zuziak Wiktor. Życzymy miłego oglądania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja nt. Ernest Hemingway Przygotowali: - Abramczyk Kuba - Popardowski Wojtek -Zuziak Wiktor. Życzymy miłego oglądania."— Zapis prezentacji:

1

2 Prezentacja nt. Ernest Hemingway Przygotowali: - Abramczyk Kuba - Popardowski Wojtek -Zuziak Wiktor. Życzymy miłego oglądania.

3 Ernest Hemingway – informacje ogólne. Ernest Miller Hemingway (ur. 21 lipca 1899 w Oak Park w stanie Illinois w USA, zm. 2 lipca 1961 w Ketchum w stanie Idaho) – pisarz amerykański, prozaik. Został laureatem Nagrody Pulitzera za opowiadanie "Stary człowiek i morze" w 1956 roku oraz Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1954. Miał pięcioro rodzeństwa: cztery siostry i brata. Dnia 2 lipca 1961 r., zastrzelił się w swoim górskim domu w Idaho.

4 Ernest Hemingway – początki twórczości i młodość. Jego pierwsze utwory literackie powstawały już w szkole, gdzie był redaktorem szkolnej gazetki. Później, po ukończeniu szkoły został dziennikarzem gazety "Star" z Kansas City. W 1914 roku, w wieku 15 lat, uciekł z domu, ale szybko wrócił ze względu na prośby rodziców, by ukończył szkołę. Już w latach 20. należał do Awangardy Literackiej. W roku 1918 rozpoczął swoje podróże. Wbrew woli ojca chciał się zaciągnąć do armii amerykańskiej, jednak nie został przyjęty ze względu na stan zdrowia, zaciągnął się więc do Czerwonego Krzyża i poprzez Paryż znalazł się na froncie włoskim. 8 lipca 1918 roku wynosząc poszkodowanego żołnierza z linii frontu został ciężko ranny.Kiedy był na urlopie z powodu rany, zachorował na alkoholowe zapalenie wątroby.Kwestią sporną jest, czy można go nazwać alkoholikiem. Z jednej strony pił codziennie, co sam opisuje w swoich powieściach, z drugiej strony nie wpływało to na jego życie.

5 Ernest Hemingway - emigracja. Powrócił do Ameryki w 1920 i zaczął pracować dla gazety Toronto Star jako dziennikarz i korespondent zagraniczny. Tam poznał Morleya Callaghana, który także pracował jako początkujący reporter dla tej samej gazety. Obaj zamieszkali w paryskiej dzielnicy Montparnasse wraz z Francisem S. Fitzgeraldem i innymi artystami, którzy opuścili Stany Zjednoczone i zamieszkali w Europie. Pierwsze poważne próby literackie ukazały się w latach 1920-1923; w tym czasie dziennikarstwo stanowiło jedyne źródło jego dochodów, poza sporadyczną pomocą zamożnych przyjaciół i okresowymi skromnymi czekami z funduszu odziedziczonego przez jego pierwszą żonę.

6 Ernest Hemingway - twórczość. Pisarz większość swoich dzieł, szczególnie powieści, opierał na swoich przeżyciach, przeważnie jednak zmieniając nazwiska swoje i innych. Takimi utworami są np. Pożegnanie z bronią czy Słońce też wschodzi, oraz niektóre z opowiadań (np. Mój stary) i powieści (np. Komu bije dzwon), gdzie zmienione są niektóre fakty i realia, co nie pozwala nazwać ich czysto autobiograficznymi. Jedna z powieści, wydana po jego śmierci, To co prawdziwe o świcie jest biografią z prawdziwymi nazwiskami.

7 Ernest Hemingway – twórczość c.d. Autor pisze w swoich dziełach również o miłości, często opisując własne romanse (np. w Słońce też wschodzi. Gdzie opisuje swoją niespełnioną miłość do Lady Duffy Twysden). Często nawiązuje do motywów polowania i połowu, sam będąc zapalonym łowcą (To co prawdziwe o świcie, Stary człowiek i morze), gonitwy byków (Rogi byka, Komu bije dzwon). Hemingway zasłynął też jako "Piewca życia". Zawdzięcza to swoim licznym opisom natury i zjawisk w przyrodzie oraz obserwacjom zwierząt.

8 Wybrane dzieła E. Hemingwaya Stary człowiek i morze. To dzięki tej książce Ernest Hemingway otrzymał nagrodę nobla.

9 -Zielone wzgórza Afryki (1935) - Komu bije dzwon (1940) \/

10 - 49 opowiadań (1938) \/ - Śniegi Kilimandżaro (1936)

11 -Pożegnanie z bronią (1929)

12 KONIEC Dziękujemy za obejrzenie.

13 Bibliografia. Informacje: - wikipedia.pl - onet.pl Obrazki : - google grafika


Pobierz ppt "Prezentacja nt. Ernest Hemingway Przygotowali: - Abramczyk Kuba - Popardowski Wojtek -Zuziak Wiktor. Życzymy miłego oglądania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google