Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Układ Słoneczny Andrzej Gis i Cezary Rydz. Geocentryzm Geocentryzm Teoria geocentryczna była to starożytna teoria budowy wszechświata. Teoria geocentryczna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Układ Słoneczny Andrzej Gis i Cezary Rydz. Geocentryzm Geocentryzm Teoria geocentryczna była to starożytna teoria budowy wszechświata. Teoria geocentryczna."— Zapis prezentacji:

1 Układ Słoneczny Andrzej Gis i Cezary Rydz

2 Geocentryzm Geocentryzm Teoria geocentryczna była to starożytna teoria budowy wszechświata. Teoria geocentryczna była to starożytna teoria budowy wszechświata. Opracował ją Klaudiusz Ptolemeusz w II wieku Opracował ją Klaudiusz Ptolemeusz w II wieku Teoria geocentryczna mówiła, o tym, że słońce i wszystkie planety krążą wokół Ziemi. Teoria geocentryczna mówiła, o tym, że słońce i wszystkie planety krążą wokół Ziemi. Teoria została zastąpiona w XVI w.n.e. przez teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika. Teoria została zastąpiona w XVI w.n.e. przez teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika.

3 Heliocentryzm Teoria heliocentryczna, została opracowana w XVI wieku przez Mikołaja Kopernika Teoria heliocentryczna, została opracowana w XVI wieku przez Mikołaja Kopernika Różni się ona znacznie od teorii geocentrycznej Różni się ona znacznie od teorii geocentrycznej Heliocentryzm, jest to pogląd na budowę Układu Słonecznego, według którego, w centrum tego układu znajduje sie Słońce, a inne planety (w tym Ziemia) krążą wokół niego. Heliocentryzm, jest to pogląd na budowę Układu Słonecznego, według którego, w centrum tego układu znajduje sie Słońce, a inne planety (w tym Ziemia) krążą wokół niego. Jest to teoria aktualna, również w dzisiejszych czasach. Jest to teoria aktualna, również w dzisiejszych czasach.

4 Schemat Układu Słonecznego

5 Słońce Znajduje się w centrum Układu Słonecznego Znajduje się w centrum Układu Słonecznego Nie jest planetą, tyko gwiazdą Nie jest planetą, tyko gwiazdą Słońce składa się głównie z gazów (wodoru i helu) Słońce składa się głównie z gazów (wodoru i helu) Temp. Na słońcu wynosi 5507 0 C Temp. Na słońcu wynosi 5507 0 C

6 Merkury Jest to 1. planeta Układu Słonecznego Jest to 1. planeta Układu Słonecznego Planeta nie posiada księżyców Planeta nie posiada księżyców Jest to planeta z grupy planet Ziemskich, tzn. Posiadających skalistą powierzchnię Jest to planeta z grupy planet Ziemskich, tzn. Posiadających skalistą powierzchnię Najwyższe temp. dochodzą do 400 0 C, a najniższe do - 170 0 C Najwyższe temp. dochodzą do 400 0 C, a najniższe do - 170 0 C

7 Wenus  Jest to druga planeta Układu Słonecznego.  Wenus posiada bardzo gęstą atmosferę.  Rozmiarami jest bardzo podobna do ziemi.  Wenus jest jedną z najjaśniejszych planet.

8 Ziemia Trzecia planeta Układu Słonecznego pod względem odległości od Słońca. Trzecia planeta Układu Słonecznego pod względem odległości od Słońca. Piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Posiada atmosferę chroniącą przed promieniami ultrafioletowymi. Posiada atmosferę chroniącą przed promieniami ultrafioletowymi. Jest największą planetą skalistą w Układzie Słonecznym Jest największą planetą skalistą w Układzie Słonecznym

9 Mars Czwarta planeta od Słońca. Czwarta planeta od Słońca. Posiada dwa księżyce: Fobosa i Deimosa. Posiada dwa księżyce: Fobosa i Deimosa. Jest widoczna gołym okiem. Jest widoczna gołym okiem. Jest najlepiej poznaną planetą Układu Słonecznego (poza Ziemią). Jest najlepiej poznaną planetą Układu Słonecznego (poza Ziemią).

10 Jowisz Jest piątą planetą od Słońca. Jest piątą planetą od Słońca. Jest to największa planeta w Układzie Słonecznym Jest to największa planeta w Układzie Słonecznym Posiada 63 księżyce. Posiada 63 księżyce. Jest jedną z planet gazowych. Jest jedną z planet gazowych. Można go zobaczyć nawet przez lornetkę. Można go zobaczyć nawet przez lornetkę.

11 Saturn Jest szóstą planetą od Słońca. Jest szóstą planetą od Słońca. Jego charakterystyczną cechą są pierścienie z lodu i odłamków skalnych. Jego charakterystyczną cechą są pierścienie z lodu i odłamków skalnych. Jest często nazywany „gazowym olbrzymem”. Jest często nazywany „gazowym olbrzymem”. Został on odkryty już w starożytności. Został on odkryty już w starożytności.

12 Uran Siódma w kolejności planeta Układu Słonecznego. Siódma w kolejności planeta Układu Słonecznego. Jedna z najmasywniejszych planet tego układu. Jedna z najmasywniejszych planet tego układu. Jest jedną z planet gazowych. Jest jedną z planet gazowych. Planetę można dostrzec przez lornetkę. Planetę można dostrzec przez lornetkę.

13 Neptun Ósma planeta Układu Słonecznego. Ósma planeta Układu Słonecznego. Zalicza się do planet gazowych. Zalicza się do planet gazowych. Posiada 13 odkrytych księżyców. Posiada 13 odkrytych księżyców. Neptuna nie możemy zobaczyć gołym okiem. Neptuna nie możemy zobaczyć gołym okiem.

14 Pluton Dziewiąta planeta Układu Słonecznego. Jest najmniejszą i najlżejszą planetą. Posiada 3 księżyce. Obiegnięcie wokół słońca zajmuje mu 268 dni.

15 2003 UB313 UB313 jest to ostatnia planeta układu Słonecznego UB313 jest to ostatnia planeta układu Słonecznego Została odkryta 5. stycznia 2005r. Przez NASA Została odkryta 5. stycznia 2005r. Przez NASA Jej nieoficjalna nazwa to Xena Jej nieoficjalna nazwa to Xena

16 Koniec

17 Prawa autorskie, zastrzeżone. Wykorzystywanie prezentacji w celach komercyjnych, zabronione. ;-) Designed by www.bugy.cba.pl


Pobierz ppt "Układ Słoneczny Andrzej Gis i Cezary Rydz. Geocentryzm Geocentryzm Teoria geocentryczna była to starożytna teoria budowy wszechświata. Teoria geocentryczna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google