Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Echa siódemki Echa siódemki Witamy już po raz trzeci Przed wami kolejne zadania i zabawy. Zapraszamy. Nr 3 Grudzień 2007.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Echa siódemki Echa siódemki Witamy już po raz trzeci Przed wami kolejne zadania i zabawy. Zapraszamy. Nr 3 Grudzień 2007."— Zapis prezentacji:

1

2 Echa siódemki Echa siódemki Witamy już po raz trzeci Przed wami kolejne zadania i zabawy. Zapraszamy. Nr 3 Grudzień 2007

3 ZABAWA I NAUKA Tygodniowe tematy grudnia  My czekamy na Mikołaja a nasze ulubione zwierzątka na opiekę…  Odmierzamy czas  W świątecznym nastroju Zamierzenia dydaktyczno- wychowawcze: Rozwijanie odpowiedzialności poprzez wykonywanie swoich obowiązków domowych bez przypominania Doskonalenie sprawności manualnej przy wykonywaniu różnorodnych prac plastyczno- konstrukcyjnych, sprawne posługiwanie się narzędziami i przyborami Wprowadzenie wielkiej i małej litery: k, K, l, L, e,E, s, S Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem Swobodne i śmiałe wypowiadanie się w różnych sytuacjach i okolicznościach z uwzględnieniem poprawności wypowiedzi w różnych aspektach. -Czas zimowy to trudny okres nie tylko dla ludzi. Zwierzęta potrzebują naszej pomocy zwłaszcza nasi milusińscy; podwórkowe czteronogi. To one pilnują naszego dobytku gdy my smacznie śpimy. Pamiętajmy o nich- ciepła strawa i szczelna buda to niewiele a jednak ich małe cztery kąty. -,,Wszystkie dzieci Mikołaja kochają wszystkie dzieci na niego czekają”- tym mottem dzieci przygotowywały się do przyjęcia świętego gościa z Laponii. Mocne postanowienia poprawy oraz wytrwała nauka wiersza, na którego tylko zawołanie, czekał długo oczekiwany gość oraz drobna niespodzianka dla Mikołaja - w końcu to Jego imieniny. I zjawił się niespodziewanie jak to zawsze czyni…a co było dalej pewnie już wiecie. -Rośniemy, a razem z nami nasze zaciekawienie światem i potrzeba wiedzy. Uczymy się odczytywać pełne godziny na zegarze tarczowym. Niedawno odwiedziła nas pani wizytator z Kuratorium Oświaty i obserwowała nasze zmagania z czasem i przedszkolną nauką czytania. Mamy nadzieję, że bawiła się równie dobrze jak i my. Dla ciekawskich jak wyglądało nasze zmaganie z czasem przedstawiamy scenariusz zajęcia w naszej grupie.

4 Scenariusz zajęcia,,Zegary dawniej i dziś” Cele; Poznanie wyglądu tarczy zegarowej, rozmieszczenie cyfr oznaczających godziny Poszerzenie zakresu wiadomości dzieci na temat funkcjonowania zegarów Doskonalenie mowy dziecka poprzez zabawy artykulacyjne Usprawnianie analizatora wzrokowego i słuchowego poprzez ćwiczenia umiejętności wyróżniania głosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem Rozbudzanie motywacji do nauki czytania Eksponowanie umiejętności dziecka zdolnego poprzez bezpośrednią pracę z tekstem oraz podniesienie poziomu trudności czytanego tekstu Kształtowanie umiejętności poprawnego formułowania wypowiedzi Kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikiem głównym i porządkowym Próby odczytywania na zegarze tarczowym pełnych godzin Wyrabianie poczucia rytmu i umiejętności poruszania się przy muzyce Metody: Słowne- opowiadanie, opis, rozmowa, objaśnienia, polecenia Czynne- zadania stawiane do wykonania, metoda samodzielnych doświadczeń Oglądowa- pokaz, obserwacja Formy: Zbiorowa i indywidualna Środki dydaktyczne; Ilustracje różnych zegarów, tekst zagadek i napisów do odczytania przez dziecko zdolne, piasek, świeczka, liczebniki porządkowe od 1- 12,tarcza zegara, napisy, nagrania CD wiersza oraz muzyki do zabaw ruchowych i dydaktycznych.

5 ,Tajemnicza przesyłka” Wprowadzenie w tematykę zajęć poprzez prezentację przez nauczyciela paczki. Zastanawianie się przez dzieci co ona zawiera. Rozpoznawanie po dźwiękach wydawanych ze środka, zwracanie uwagi na dyskretne podpowiedzi nauczyciela. Zaproszenie dziecka zdolnego do odczytania zagadki:,, Idę wciąż, a nigdy z miejsca nie ruszę, rąk nie mam, a bić jednak co godzinę muszę”. Dzieci odgadują,,zegar” Odsłonięcie napisu,,zegar” -globalne jego odczytanie. Analiza słuchowa wyrazu dokonana przez dzieci. Słuchanie wiersza W. Broniewskiego,,Zegar” odtwarzanego mechanicznie( nagranie magnetofonowe) Omówienie jego treści: - jakie zegary prowadziły rozmowę? - do czego służył budzik, zegar z kurantem? - kto przerwał kłótnie starego i nowego zegara? - do czego służą zegarki? - w jaki sposób ludzie w dawnych czasach, w miastach rozpoznawali godziny( liczyli uderzenia zegarów na wieży) Zabawa dźwiękonaśladowcza z elementem muzykoterapii,,Zegary” na podstawie muzyki M. Oldvielda Cooko Songs, w grupach ustalonych na podstawie przeliczonych uderzeń w tamburyno( zespoły 6- osobowe) Naśladowanie ruchem rąk ruchu wskazówek zegara z równoczesnym wypowiadaniem dźwięków cyk-cyk( uruchamianie zegara) -kiwanie rytmiczne głową bim- bam (naśladowanie bicia zegara -rytmiczne poruszanie się w rytm muzyki( chodzenie nakręconych zegarów)

6 . Powrót dzieci na dywan N: przesypując piasek zadaje dzieciom pytanie; co wspólnego z mierzeniem czasu ma piasek? Dzieci nawiązują do dawnych sposobów mierzenia czasu (klepsydra) Odsłonięcie przez nauczyciela ponumerowanych ilustracji przedstawiających dawne zegary(1-słoneczny,2-ogniowy, 3- piaskowy, 4-mechaniczny-tarczowy) dzieci po kolei je omawiają.,,Prawda czy fałsz”- zmodyfikowana wersja zabawy wg M. Wilczkowej,,Zabawy słowem” Zabawa utrwalająca wiadomości zgromadzone przez dzieci podczas zajęć i w toku własnych doświadczeń. Czworo wyznaczonych dzieci siada we wnętrzu koła- godziny, pozostałe-,,minutki” krążą po kole zgodnie z ruchem wskazówek zegara w rytm muzyki,,Tik tak” Piosenki dla przedszkolaków”. Na przerwę w muzyce wybrane dziecko losuje kartkę z pytaniem i odczytuje je. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie czy odczytana treść jest prawdziwa czy fałszywa. Zabawa trwa do wyczerpania pytań. Zabawa,, zegarmistrz”. Odsłonięcie przez nauczyciela dużego zegara tarczowego, zawierającego pewne braki w budowie. Wybranie spośród dzieci zegarmistrza, wyjaśnienie przez dzieci znaczenia nazwy,,zegar- mistrz”. Uzupełnianie brakujących na tarczy godzin, omówienie części potrzebnych do odczytania godzin, mocowanie wskazówek ( małej i dużej). Próby odczytania pełnych godzin przez dzieci chętne. Zabawa rozwijająca umiejętność czytania,, nakręcamy zegar’ Nauczyciel sprawdza działanie zegara tarczowego poruszając jego wskazówkami. Napędem zegara są rytmiczne oklaski dzieci, ustają gdy zegar wybije pełną godzinę. Wskazując pełną godzinę dzieci głośną ją odczytują i odsłaniają ukryty pod nią kartonik zawierający literę lub sylabę. Odczytana godzina odpowiada numerowi zadania umieszczonego na tablicy( uzupełnianie brakujących liter wyrazach)

7 Odczytanie powstałego w ten sposób zdania: Zegar tyka tik, tak, tik, tak, tik, tak. Praca indywidualna przy stolikach. Uzupełnianie rytmu tykającego zegara poprzez wklejanie odpowiednich wyrazów. Samodzielne podpisanie prac przez dzieci poprzez naklejanie własnych imion odszukanych spośród innych, zapisanych na kartonikach. Opracowała i przeprowadziła: E. Sierżęga Wszystkie dzieci spisały się na medal. Jak zawsze stanęły na wysokości zadania, pokazując jak ogromną mają wiedzę, jak potrafią się bawić ucząc się przy tym równocześnie. Szczególne pochwały kieruję w imieniu pani kurator dla dzieci za ich żywiołowość, szczerość, naturalność: dla Mateusza, Majki, Weroniki, Alicji, Oli. Za nieprzeciętne umiejętności czytelnicze: dla Julki, Michała, Bartosza, Maćka, Gratuluję !

8 CZYTANIE POWINNO SIĘ DZIECKU ZAWSZE KOJARZYĆ Z RADOŚCIĄ, NIGDY Z PRZYMUSEM, KARĄ CZY NUDĄ. Do czytania dziecku wybieraj odpowiednie książki: ciekawe dla dziecka napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną uczące racjonalnego myślenia niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, innych istot, prawa promujące pozytywne wzorce postępowania dostosowane do wrażliwości dziecka - nie wzbudzające lęków i niepokojów unikające stereotypów kulturowych związanych z rasą, płcią itp. budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie Nie zmarnuj szansy swojego dziecka! Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza. Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie. Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie, czytając dziecku na głos. Czytanie dziecku jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek: Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem do telewizji i komputerów. Więź z rodzicami, wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń. Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie ! I Ty także włącz się do kampanii Cała Polska czyta dzieciom.

9 Ogłoszenia UWAGA ! Pamiętajcie o plakacie do wklejania literek W kolejnych numerach gazetki ukazywać się będą literki, które trzeba będzie wklejać w puste okienka albumu. W poprzednim numerze gazetki otrzymaliście litery e s, wkleiliście je w kolejne okienka. Dzisiaj do wklejenia otrzymujecie dwie kolejne litery,,o, ł ”. Umiecie czytać coraz lepiej i myślę, że poradzicie sobie bez trudu z odczytaniem pierwszego wyrazu konkursowego( nawet bez dwóch ostatnich liter) Wesoł....??? …………..??? o ł…

10 Hity na grudzień WIECZÓR WIGILIJNY Na święta zapraszamy jodełkę zieloną. Rozbłysną na niej światła złociście, wesoło. Dzielimy się opłatkiem dzielimy piosenką. Zatańczą złote dzwonki radośnie i lekko. Na sankach rozwieziemy świąteczne życzenia. By wszystkim się spełniły najskrytsze marzenia. Brodaty Mikołaj zapuka w nasze drzwi. Na srebrnej choince ogień zimny lśni. Kolęda świetlista rozprasza nocy mrok. Z uśmiechem nas wita w progu Nowy Rok. Pastorałka Był pastuszek bosy na fujarce grał, pasał w górach owce i w szałasie spał. Nagle aniołowie z nieba w bieli przyfrunęli obudzili go gdy spał, gdy spał... Obudzili go gdy spał, gdy spał... Dziś do Betlejem trzeba nocą iść, bo Narodzenia czas wypełnił dni, tam gdzie stajenka razem z bydlątkami, leży dzieciąteczko i na sianku śpi. Świat na to czekał wiele już lat i Narodzenia dziś wita czas, biegnij pastuszku jasną drogą, niebo płonie, na niebie pierwszej gwiazdy blask, na niebie pierwszej gwiazdy blask... Był pastuszek bosy, zimne nóżki miał, ale dobry anioł piękne butki dał. Wziął pastuszek owce, pobiegł tak jak wiatr przed siebie, a na niebie blask od gwiazd, od gwiazd... A na niebie blask od gwiazd, od gwiazd...

11 A tmosferą serdeczną przepełnionych B ombkowych C hoinką pachnących D omowych E manujących ciepłem F amilijnych G wiazdką rozjaśnionych H umoru pełnych i J emiołą zielonych Świąt Bożego Narodzenia Życzą dzieci oddziału 6- letniego wraz z wychowawcami

12 Ciasto dzieciństwa Składniki Litry spontaniczności i łagodności Wielka chęć do zabawy Tysiące fantazji, jakie można sobie wyobrazić Uśmiechy, czułości: bez miary 12 kg ciekawości kropelki esencji niewinności wedle upodobania Przygotowanie Do wyżej wymienionych składników dodaj psotne spojrzenia i jedną łezkę Mieszankę pozostaw w ciepłych rękach tak długo jak będzie to konieczne Udekoruj 1 kilogramem kolorów słodkimi komentarzami i całym stosem pysznych buziaków Czas pieczenia zależeć będzie od dojrzewania Wskazówka Nie jedz go od razu, pozwól sobie cieszyć się nim przez dłuższy czas. ( zaczerpnięto z,,Nauczycielki Przedszkola”) Przepis na ciasto świąteczne redagowała: Julia B. z pomocą Paulinki N.


Pobierz ppt "Echa siódemki Echa siódemki Witamy już po raz trzeci Przed wami kolejne zadania i zabawy. Zapraszamy. Nr 3 Grudzień 2007."

Podobne prezentacje


Reklamy Google