Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UZALEŻNIENIA-DZIĘKUJĘ, NIE!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UZALEŻNIENIA-DZIĘKUJĘ, NIE!"— Zapis prezentacji:

1 UZALEŻNIENIA-DZIĘKUJĘ, NIE!

2 Co to jest uzależnienie ?
Uzależnienie to nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń. W języku potocznym termin „uzależnienie” jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków (narkomania), leków (lekomania), alkoholu (alkoholizm), czy papierosów (nikotynizm). W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji lub internetu.

3 Sygnały ostrzegawcze Zmiana przyjaciół Gorsze wyniki w nauce
Kłopoty z koncentracją Ospałość lub pobudzenie Wagary i agresja Oszustwa i kradzieże Zmiany w wyglądzie

4 Czy wygramy czy przegramy po używki nie sięgamy.

5 Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk.

6 Narkotykami nazywa się:
1.Substancje, których regularne przyjmowanie prowadzi do uzależnienia fizycznego, m.in. opiaty i opioidy (np. morfina, heroina), fentanyl. 2.Wszystkie substancje psychotropowe, które aktualnie są nielegalne. 3.Według leksykonu Światowej Organizacji Zdrowia narkotykami można określić wszystkie substancje mające wpływ na świadomość, w tym poza powyższymi także kofeinę, nikotynę oraz alkohol etylowy.

7 Pamiętaj !!! Narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli niszczy cały organizm. Wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także mogą zmieniać psychikę człowieka.

8 Alkohol to zła rzecz, z nim zdrowie idzie precz.

9 Alkohole – związki organiczne zawierające jedną lub więcej grup hydroksylowych połączonych z atomem węgla. W języku potocznym przez „alkohol” rozumie się zazwyczaj napój alkoholowy.

10 Alkohol uzależnia, szkodzi, zabija.

11 Pamiętaj !!! Alkohol działa negatywnie właściwie na cały organizm. Atakuje niemal wszystkie układy narządów wewnętrznych, siejąc spustoszenie w mózgu, żołądku, wątrobie, sercu, naczyniach krwionośnych i wszędzie, gdzie uda mu się dotrzeć. Powoduje wiele rozmaitych schorzeń. Można powiedzieć, że jest zabójcą o kompleksowym działaniu.

12 Komputer fajny jest, lecz uzależnić może też.

13 Problemy wynikające z korzystania z komputera są przez jednych wyolbrzymiane, przez innych niedoceniane, a dla większości stanowią niezrozumiałą abstrakcję. Przesiadywanie przed komputerem, w porównaniu z innymi mogącymi spowodować uzależnienie zachowaniami, nie jest zasadniczo spostrzegane jako zachowanie negatywne. Dlatego też praktycznie nieuchwytny jest stan przejściowy, gdy osoba nie jest jeszcze uzależniona ale jest już na prostej, szybkiej drodze do rozwinięcia poważnego problemu. Gdy uświadamia ona sobie, że ma problem, lub gdy otoczenie to w końcu dostrzeże, może być już głęboko uzależniona.

14

15 Pamiętaj !!! W życiu osoby uzależnionej od komputera zaczynają występować problemy społeczne, psychologiczne i somatyczne. Często pojawia się  wada wzroku, niektórzy zaczynają cierpieć na zanik mięśni czy przykurcze stawów. 

16 Rzucaj palenie z uśmiechem i ciesz się świeżym oddechem.

17 Palenie – czynność, podczas której różne substancje (najczęściej tytoń) są spalane, a dym, który wydziela się podczas tego procesu jest wdychany (inhalowany).

18 Pamiętaj !!! Palenie skraca życie!!! Jeden papieros zabiera około 10 minut czasu Twojego życia. Dziennie wypalenie jednej paczki papierosów zajmuje 3 godziny i 30 minut. Rocznie -  to prawie 1160 godzin! W ciągu 10 lat to aż godzin! Paląc papierosy zwiększasz trzykrotnie ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego.

19 Skutki palenia choroby układu krążenia choroba niedokrwienna serca,
zawał mięśnia sercowego, miażdżyca zarostowa kończyn dolnych, choroby układu oddechowego, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak płuc, rak języka,

20 Skutki palenia cz.2 przewlekła obturacyjna choroba płuc,
utrata włosów, katarakta (zaćma), wiotczenie i marszczenie skóry, rak skóry, próchnica zębów, rak krtani

21

22 Hazard to zła rzecz, z nim pieniądze idą precz.

23 Hazard – wszystkie gry pieniężne, w których o wygranej w mniejszym lub większym stopniu decyduje przypadek. Słowo "hazard" pochodzi z języka arabskiego: "az-zahr" znaczy "kostka", "gra w kości". W języku angielskim dosłownie przetłumaczone oznacza "niebezpieczeństwo", "ryzyko". Do najsłynniejszych gier hazardowych należą m.in. ruletka i poker.

24 Rodzaje hazardu gry liczbowe loterie pieniężne loterie fantowe
gry cylindryczne (np. ruletka) gry w karty: blackjack, poker, baccarat gry w kości gra bingo loterie promocyjne zakłady wzajemne gry na automatach

25 Już gram nałogowo! Co mogę zrobić?!
Uwierz, że można uwolnić się od hazardu. Każdy człowiek jest w stanie pokonać uzależnienie. Ty również możesz normalnie żyć i nie być jego więźniem!

26 Leki pomagają, lecz niekiedy życie odbierają.

27 Lekomania (inaczej: zależność lekowa lub lekozależność) – uzależnienie od leków, forma toksykomanii, która wywołuje stan psychiczny lub fizyczny, wynikający z interakcji leku i żywego organizmu, charakteryzujący się zmianami zachowania zawsze łącznie z przymusem stałego lub okresowego zażywania leku, w celu doznania oczekiwanego efektu psychicznego lub fizycznego lub w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z brakiem leku.

28 Wyróżnia się kilka typów lekozależności:
1.typ morfinowy 2.typ kokainowy 3.typ haszyszowy 4.typ amfetaminowy 5.typ khat 6.typ substancji halucynogennych

29 Przyczyny lekomanii Pojawienie się na rynku nowych, tanich i łatwo dostępnych środków psychotropowych; Moda na samodzielne leczenie się, brak czasu na konsultacje z lekarzem; Zmiana opinii publicznej, wzrost tolerancji i spadek czujności w odniesieniu do częstego zażywania leków; Rozwój czarnego rynku leków.

30 Dopalacze

31 Dopalacze – potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

32 Niepożądane działania dopalaczy
1.Porażenie układu oddechowego i układu krążenia. 2.Poważne zaburzenia rytmu serca do zatrzymania jego akcji włącznie. 3.Gwałtowne skoki ciśnienia prowadzące do utraty przytomności, udarów mózgu lub zawałów serca. 4.Nieodwracalne zmiany w organizmie człowieka. 5.Śmierć.

33 Nie warto próbować dopalaczy

34

35 Sterydy mięśnie dają ,ale zdrowie odbierają.

36 Sterydy anaboliczne Działanie niektórych sterydów anabolicznych polega na stymulowaniu wzrostu masy mięśni i czasami również kości poprzez pobudzanie syntezy białka lub wapnia. Efekt ten jest szczególnie ważny w dopingu sportowym. Sterydy anaboliczne mają jednak także wiele ubocznych efektów, gdyż wpływają silnie na ogólną równowagę hormonalną organizmu. Jednym z najbardziej znanych naturalnych sterydów anabolicznych jest testosteron, który pełni też rolę męskiego hormonu płciowego.

37 Stosowanie sterydów anabolicznych może towarzyszyć bigoreksji.
Bigoreksja to zaburzenie polegające na tym, że człowiek ma poczucie, że jego ciało jest zbyt słabe, wątłe, za słabo umięśnione. Dlatego zaczyna ćwiczyć fizycznie i stosować różne diety. Towarzyszy temu bardzo często przyjmowanie sterydów anabolicznych. Osoby chore stale mierzą się, ważą. Zaczynają unikać ludzi, bo przecież – w swojej własnej ocenie – źle wyglądają.

38 Jesteśmy młodzi, chcemy zobaczyć jak najwięcej, zdobywać widzę, kochać ,mamy dla kogo żyć.
Nie warto próbować używek, jeden raz a może tyle w twoim życiu zmienić, trudno jest przestać gdy zaczniesz, nie próbuj bo nie warto.

39 Pomoc Infolinia stowarzyszenia KARAN - pomoc w problemach narkotykowych Ogólnopolski telefon zaufania Narkotyki-Narkomania NZOZ Stowarzyszenie MONAR Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień - Opole

40 Dziękujemy za uwagę !!

41 Autorzy prezentacji: Wiktoria Podsiadlik Weronika Bomska
Aleksandra Myga Klaudia Magiera

42 BIBLIOGRAFIA narkomania.pl doplacze.info.pl odzyskajwolnosc.pl
alkoholizm.eu zdrowie.med.pl leczenienarkomanii.moserwis.pl alkoholizm.wieszjak.pl wikipedia.pl Foto: internet


Pobierz ppt "UZALEŻNIENIA-DZIĘKUJĘ, NIE!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google