Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kryzys w Europie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kryzys w Europie."— Zapis prezentacji:

1 Kryzys w Europie

2 Spis treści 1. Co to jest kryzys
2. Kryzys gospodarczy w Europie od 2007r. 3. Jak radzić sobie w czasach kryzysu? 4. Kryzys Gospodarczy – czarny scenariusz dla Europy Wstęp Kryzys Grecki Kryzys Zadłużenia Kryzys Bankowy Kryzys Euro Czy jest się czego bać? 5. Polska, a kryzys. 6. Zadłużenie na świecie (zdj.)

3 Co to jest kryzys? Kryzys - termin pochodzi z greckiego "krisis" i oznacza, w sensie ogólnym, wybór, decydowanie, zmaganie się, walkę, w której konieczne jest działanie pod presją czasu. Kryzys poszerza znaczenie o takie cechy, jak nagłość, urazowość i subiektywne konsekwencje urazu w postaci przeżyć negatywnych.

4 Kryzys gospodarczy w Europie od 2007r.
ogólnoświatowy kryzys gospodarczy rynków finansowych i bankowych od roku Początek kryzysowi dała zapaść na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych.

5 Jak radzić sobie w czasach kryzysu?
Dlatego też najlepszą strategią na kryzys jest:       nie poddawać się, przetrwać, przeczekać złą passę. Po pierwszym szoku i po przeżyciu wściekłości na przeciwności losu trzeba:        wziąć sprawy w swoje ręce i zająć się problemem. Umiejętność obchodzenia się z przeciwnościami jest szczególnie ważna, kiedy żyjemy w czasach zmian, które dla wielu osób następują w szybkim tempie. Wtedy trzeba trzymać się zasady:        zmieniaj to, czego nie akceptujesz, i akceptuj to, czego nie możesz zmienić.

6 Czarny scenariusz dla Europy
Kryzys Gospodarczy : Czarny scenariusz dla Europy

7 Wstęp Czy zdrowe kraje obawiające się inflacji wywołanej nieprawdopodobnym napływem eurogotówki do ich banków zdecydują się na porzucenie waluty euro? – rozważa ją ekonomiści

8 Kryzys Grecki Grecja, której dług publiczny sięga 160 proc. PKB, nie ma szans uniknąć bankructwa. Jej dług musi zostać zmniejszony i to znacznie, by kraj o zrujnowanej gospodarce oraz reputacji był w stanie go obsługiwać. Można przyjąć, że liczba wyrażająca greckie zadłużenie straci pierwszą cyfrę – w ten sposób Ateny staną się jedną z niewielu stolic strefy euro, które wzorowo wypełniają kryterium z Maastricht. Oznacza to, że greccy wierzyciele stracą średnio prawie dwie trzecie zainwestowanego kapitału.

9 Kryzys Zadłużenia Niestety bankructwo Grecji jest jedynie probierzem tego, co może się stać niedługo w Europie w znacznie większej skali.

10 Kryzys Bankowy W tym momencie można przejść do kolejnej odsłony kryzysu. Historia zatacza bowiem koło. Najpierw kryzys finansowy, doprowadzając do recesji i wywołując konieczność dokapitalizowania banków przez rządy, przerodził się w kryzys zadłużenia publicznego. Ten zaś, jeśli będzie dalej postępował, doprowadzi znowu do kryzysu finansowego. Jego skala będzie jednak bez porównania większa niż w 2008 roku.

11 Kryzys Euro Skąd jednak banki włoskie i hiszpańskie znajdą gotówkę, którą następnie wypłacą swoim klientom, by ci wpłacili ją do banków niemieckich? Odpowiedź jest prosta: dostarczy ją Europejski Bank Centralny. Zamiast depozytów ludności w bankach zagrożonych krajów pojawią się więc zobowiązania wobec EBC. Z kolei banki bezpieczne zalane zostaną przez biliony euro świeżo wykreowanego przez bank centralny pieniądza.

12 Czy jest się czego bać? Powyższa wizja zawiera oczywiście sporo przesady. Nie uwzględnia zupełnie determinacji władz, które na pewno chciałyby zapobiec tak niekorzystnemu obrotowi spraw. Choć trudno wątpić w intencje europejskich przywódców, nie można jednak zakładać, że na pewno uda im się opanować kryzys.

13 Polska, a kryzys Polska okazała się wyjątkowo odporna na kryzys. - Myślę, że dzisiaj nikt nie zaprzecza temu, że przez tę pierwszą fazę kryzysu, która zaczęła się jesienią 2008 r., Polska przeszła lepiej niż jakikolwiek inny kraj Unii Europejskiej. Zdjęcie na polepszenie Humoru  ->

14 Zadłużenie na świecie Zdjęcie przedstawia kraje najbardziej zadłużone na świecie.

15 Wykonał: Marcin Solecki kl. IIIa
Dziękuje za uwagę.


Pobierz ppt "Kryzys w Europie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google