Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Czy tradycyjna ekonomia pozwala zrozumieć tzw. Nową gospodarkę Tekst Andrzeja Wojtyny (2001)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Czy tradycyjna ekonomia pozwala zrozumieć tzw. Nową gospodarkę Tekst Andrzeja Wojtyny (2001)"— Zapis prezentacji:

1 1 Czy tradycyjna ekonomia pozwala zrozumieć tzw. Nową gospodarkę Tekst Andrzeja Wojtyny (2001)

2 2 Nowa gospodarka – definicja Termin odnoszący się do zmian w gospodarce (głównie) USA w latach 90 Okres pomyślnego przebiegu koniunktury w tym kraju pomimo kryzysu azjatyckiego braku zmian w dotychczasowych niekorzystnych zjawiskach, wywołany rozwojem technik informatycznych oraz rosnącym znaczeniem globalizacji

3 3 Nowa gospodarka – przejawy zmian W skali Makro: kombinacja szybkiego wzrostu gospodarczego, wzrostu wydajności pracy z bardzo niskim poziomem inflacji i bezrobocia rekordowymi notowaniami na giełdzie W skali Mikro: transformacja w sposobie prowadzenia przez firmy działalności gospodarczej w wyniku coraz powszechniejszego zastosowania technik informatycznych

4 4 Pytania Taki rozwój wypadków był wielkim zaskoczeniem dla ekonomistów stąd też: Czy tradycyjna ekonomia dysponuje odpowiednimi narzędziami analitycznymi pozwalającymi opisać i wyjaśnić nowe jakościowo zjawiska i zależności? Czy stare prawa ekonomiczne można przekalibrować, czy też trzeba je sformułować po nowemu? Czy innowacje technologiczne i postępującą globalizacja zmieniły gospodarkę tak że musimy myśleć o niej w inny sposób?

5 5 Pytania Czy zgodnie z poglądem Hicksa nauki ekonomiczne muszą się adoptować do zmian cech gospodarki i przez to czy należy szukać innego paradygmatu niż niewidzialna ręka rynku (np. teoria Schumpetera)?


Pobierz ppt "1 Czy tradycyjna ekonomia pozwala zrozumieć tzw. Nową gospodarkę Tekst Andrzeja Wojtyny (2001)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google