Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WITAM !!!!!!!! Szanownie witam uczniów oraz nauczycieli szkoły w Dopiewie na wycieczce po Wielkiej Brytanii. Postaram się w dość ciekawy sposób opowiedzieć.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WITAM !!!!!!!! Szanownie witam uczniów oraz nauczycieli szkoły w Dopiewie na wycieczce po Wielkiej Brytanii. Postaram się w dość ciekawy sposób opowiedzieć."— Zapis prezentacji:

1 WITAM !!!!!!!! Szanownie witam uczniów oraz nauczycieli szkoły w Dopiewie na wycieczce po Wielkiej Brytanii. Postaram się w dość ciekawy sposób opowiedzieć wam o niej. Proszę o uważne słuchanie przewodnika, ponieważ pod koniec zrobimy dość łatwy quiz.

2 WIELKA BRYTANIA 34 LEKCJA

3 Wielka Brytania jest krajem mgły
Pełna nazwa brzmi Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ponieważ w jego skład wchodzą Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Wielka Brytania posługuje się funtami angielskimi. Państwo leży na wyspach brytyjskich, oblewanych od zachodu Oceanem Atlantyckim, od wschodu - Morzem Północnym. Największą wyspą w archipelagu jest Wielka Brytania. Otaczającym wyspom morze dostarcza mnóstwo wilgoci, dlatego w Wielkiej Brytanii często występują mgły i opady deszczu. Większą część kraju zajmują stare, niskie góry i wyżyny. Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn słynący m.in. z niezwykle widowiskowej zmiany strażników pełniących wartę przed pałacem Buckingham, który jest siedzibą rodziny królewskiej.

4

5 Przez Tamizę prowadzi most Tower Bridge, w którego pobliżu znajduje się siedziba poprzednich władców Anglii – zamek Tower, obecnie mieszczący skarbiec królewski. Londyn jest wielkim portem morskim i jednym z większych miast świata.

6

7 Do najsłynniejszych obiektów w Anglii, często odwiedzanych przez turystów, należy Stonehenge. Jest to przeogromna budowla kamienna utworzona z głazów; powstała prawie 5000 lat temu. Tajemnicza budowla podobno pełniła rolę obserwatorium astronomicznego.

8

9 Słowa hymnu Wielkiej Brytanii
God save our gracious Queen, Long live our noble Queen, God save the Queen: Send her victorious, Happy and glorious, Long to reign over us: God save the Queen. O Lord, our God, arise, Scatter thine enemies, And make them fall. Confound their politics, Frustrate their knavish tricks, On thee our hopes we fix, God save us all. Thy choicest gifts in store, On her be pleased to pour; Long may she reign: May she defend our laws, And ever give us cause To sing with heart and voice Słowa hymnu Wielkiej Brytanii

10 Przysłowia * "Find a penny pick it up pas it on, for good luck.."
* "What is for you will no go by you...."  * " Look after the pennis and the pounds will take care of them selves.."   *"Better to be alone, than in bad company..."  *„Never marry for money, You can borrow cheaper..."

11 Parki Narodowe Wielkiej Brytanii
Anglia: Park Narodowy Peak District Park Narodowy Lake District Park Narodowy Dartmoor Park Narodowy North York Moors Park Narodowy Yorkshire Dales Park Narodowy Exmoor Park Narodowy Northumberland Park Narodowy New Forest Walia: Park Narodowy Snowdonia Park Narodowy Pembrokeshire Coast Park Narodowy Brecon Beacons Szkocja: Park Narodowy Cairngorms Park Narodowy Loch Lomond and the Trossachs

12 SŁAWNI BRYTYJCZYCY

13 Elżbieta II – królowa Wielkiej Brytanii

14 William Szekspir Napisał m.in. *„Romeo i Julia” *„Hamlet”

15 Joanne K. Rowling Brytyjska pisarka napisała m.in. „Harrego Pottera”

16 Rowan Atkinson Najbardziej znany z roli Jasia Fasoli

17

18 Stolicą Szkocji jest Edynburg
Górzysta Szkocja słynie ze starych zamków, udostępnionych turystom do zwiedzania. Osobliwością Szkocji są wąskie i niezwykle zimne jeziora, często będące w istocie głęboko wciętymi w ląd zatokami morskimi, zwane lochami. Najbardziej znane jest jezioro Loch Ness, które zamieszkuje - według legendy - tajemniczy potwór.

19 Strój ludowy Szkocji Szkoci pod kiltem nie noszą bielizny

20 Tradycje W Szkocji jest tradycja ślubna gdzie partner wstaje i wygłasza mowę.

21

22 Stolicą Walii jest Cardiff
Walia leży nad Morzem Irlandzkim w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania. Od wschodu granica lądowa z Anglią, od południa – morska przez Kanał Bristolski. Powierzchnia Walii jest wyżynno-górzysta, prawie całą powierzchnię zajmuje pasmoGór Kambryjskich z najwyższym szczytem – YrWyddfa/Snowdon, 1085 m n.p.m..

23 Tradycje 1 marca Walijczycy obchodzą dzień swojego patrona św. Dawida, jest to czas który Cymry na przekór idei św. Dawida- mnicha przemierzającego Walie jedząc tylko chleb i rzeżuchę  spędzają przy suto zastawionym stole. W tym dniu organizowane są tez jarmarki rzemiosła ludowego.

24

25 Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii
Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Europy oddzielona jest Kanałem La Manche (English Channel) i Morzem Północnym.

26 Największe miasta Miasto Liczba mieszkańców (2001) Hrabstwo kraj
Londyn Wielki Londyn  Anglia Birmingham West Midlands Glasgow  Szkocja Liverpool Merseyside Leeds West Yorkshire Sheffield South Yorkshire Edynburg    Szkocja Bristol City of Bristol Manchester Greater Manchester Leicester Leicestershire

27 Stolicą Anglii jest Londyn
Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Europy oddzielona jest Kanałem La Manche (English Channel) i Morzem Północnym.

28 Ciekawostki 1 stycznia 1973 Wielka Brytania Przystąpiła do Uni Euroejskiej. Wielka Brytania

29 Galeria London eye Popularne czerwone autobusy piętrowe.
Wieża zegarowa Big Ben w Londynie.

30 Widok Big Bena z „lotu ptaka”.
Marsz strażników. Widok zamku.

31 QUIZ Jakie państwa wchodzą w skład Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania leży na wyspach… Jakie trzy kolory umieszczone są na fladze W. Brytanii Jak nazywa się most w Londynie Jak nazywa się stolica W. Brytanii Jak nazywa się strój w Szkocji Kto obecnie rządzi w Wielkiej Brytanii Kto napisał serie o Harrym Potterze Jak nazywa się kanał prowadzący od Francji do Wielkiej Brytanii Jaka jest waluta w Wielkiej Brytanii QUIZ

32 Różowa Pantera Za uwagę dziękuje biuro podróży
Oraz wasz przewodnik :::

33 Dziękuje za uwagę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Pobierz ppt "WITAM !!!!!!!! Szanownie witam uczniów oraz nauczycieli szkoły w Dopiewie na wycieczce po Wielkiej Brytanii. Postaram się w dość ciekawy sposób opowiedzieć."

Podobne prezentacje


Reklamy Google