Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekslibris – co to za znak? Anna Ozimkiewicz. Wyjaśnienie pojęcia Ekslibris to znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny, wykonany techniką graficzną.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekslibris – co to za znak? Anna Ozimkiewicz. Wyjaśnienie pojęcia Ekslibris to znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny, wykonany techniką graficzną."— Zapis prezentacji:

1 Ekslibris – co to za znak? Anna Ozimkiewicz

2 Wyjaśnienie pojęcia Ekslibris to znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny, wykonany techniką graficzną. Zawiera imię i nazwisko właściciela księgozbioru (np. stylizowane inicjały), lub nazwę instytucji.

3 Wyjaśnienie pojęcia Typowy ekslibris jest małą zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej wersji może również być pieczątką.

4 Wyjaśnienie pojęcia Termin wywodzi się od wyrażenia łacińskiego ex libris i oznacza dosłownie z książek.

5 Ekslibris i ex libris Piszemy i mówimy o ekslibrisie gdy mamy na myśli ozdobną kartkę z nazwiskiem lub godłem właściciela księgozbioru, naklejoną na jego książkach. Piszemy i mówimy o ekslibrisie gdy mamy na myśli ozdobną kartkę z nazwiskiem lub godłem właściciela księgozbioru, naklejoną na jego książkach. Jaki masz ładny ekslibris! Jaki masz ładny ekslibris!

6 Ekslibris i ex libris Oryginalną pisownię łacińską ex libris zachowujemy przy sporządzeniu napisu na tej kartce. Oryginalną pisownię łacińską ex libris zachowujemy przy sporządzeniu napisu na tej kartce.

7 Historia Historia ekslibrisu sięga starożytnego Egiptu. Za najstarszy znak własnościowy uważa się fajansową tabliczkę z 1400r. p.n.e. zabezpieczającą rękopiśmienne zwoje papirusów faraona Amenhotepa III. Były to tzw. praekslibrisy.

8 Historia W Europie znak własnościowy książki znany był w okresie średniowiecza w postaci herbów malowanych na dolnym marginesie pierwszej karty książki. Był to tzw. Protoekslibris W Europie znak własnościowy książki znany był w okresie średniowiecza w postaci herbów malowanych na dolnym marginesie pierwszej karty książki. Był to tzw. Protoekslibris Najstarszy polski protoekslibris to herb Jarosława Bogorii ze Skotnik-1373r.

9 Historia Protoekslibris przekształcił się w superekslibris czyli herb wytłaczany na zewnętrznej stronie okładki. Protoekslibris przekształcił się w superekslibris czyli herb wytłaczany na zewnętrznej stronie okładki. Najstarszy polski ekslibris właściwy pochodzi z 1516r, należał on do kanclerza i biskupa Macieja Drzewieckiego. Najstarszy polski ekslibris właściwy pochodzi z 1516r, należał on do kanclerza i biskupa Macieja Drzewieckiego.

10 Historia praekslibris protoekslibris superekslibris

11 Ekslibrisy właściwe Pierwszy polski ekslibris właściwy Macieja Drzewieckiego

12 Ekslibrisy właściwe

13 Rola ekslibrisu Ekslibris był i jest postrzegany jako wyraz szacunku i dbałości o książkę. Ekslibris był i jest postrzegany jako wyraz szacunku i dbałości o książkę. Wskazuje właściciela. Wskazuje właściciela. Zabezpiecza przed kradzieżą. Zabezpiecza przed kradzieżą. Podnosi walory artystyczne i wartość kolekcjonerską danego egzemplarza. Podnosi walory artystyczne i wartość kolekcjonerską danego egzemplarza. Jest miniaturowym dziełem sztuki. Jest miniaturowym dziełem sztuki.

14 Elementy jakie posiada ekslibris nazwa instytucji lub imię i nazwisko właściciela (inicjały) nazwa instytucji lub imię i nazwisko właściciela (inicjały) napis ex libris napis ex libris rysunek graficzny związany tematycznie z właścicielem znaku, zawodem, zainteresowaniami, siedzibą rysunek graficzny związany tematycznie z właścicielem znaku, zawodem, zainteresowaniami, siedzibą Zaprojektuj swój ekslibris – powodzenia!


Pobierz ppt "Ekslibris – co to za znak? Anna Ozimkiewicz. Wyjaśnienie pojęcia Ekslibris to znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny, wykonany techniką graficzną."

Podobne prezentacje


Reklamy Google