Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekslibris – co to za znak?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekslibris – co to za znak?"— Zapis prezentacji:

1 Ekslibris – co to za znak?
Anna Ozimkiewicz

2 Wyjaśnienie pojęcia Ekslibris to znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny, wykonany techniką graficzną. Zawiera imię i nazwisko właściciela księgozbioru (np. stylizowane inicjały), lub nazwę instytucji.

3 Wyjaśnienie pojęcia Typowy ekslibris jest małą zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej wersji może również być pieczątką.

4 Wyjaśnienie pojęcia Termin wywodzi się od wyrażenia łacińskiego ex libris i oznacza dosłownie „z książek”.

5 Ekslibris i ex libris Piszemy i mówimy o ekslibrisie gdy mamy na myśli ozdobną kartkę z nazwiskiem lub godłem właściciela księgozbioru, naklejoną na jego książkach. Jaki masz ładny ekslibris!

6 Ekslibris i ex libris Oryginalną pisownię łacińską ex libris zachowujemy przy sporządzeniu napisu na tej kartce.

7 Historia Historia ekslibrisu sięga starożytnego Egiptu.
Za najstarszy znak własnościowy uważa się fajansową tabliczkę z 1400r. p.n.e. zabezpieczającą rękopiśmienne zwoje papirusów faraona Amenhotepa III. Były to tzw. praekslibrisy.

8 Historia W Europie znak własnościowy książki znany był w okresie średniowiecza w postaci herbów malowanych na dolnym marginesie pierwszej karty książki. Był to tzw. Protoekslibris Najstarszy polski protoekslibris to herb Jarosława Bogorii ze Skotnik-1373r.

9 Historia Protoekslibris przekształcił się w superekslibris czyli herb wytłaczany na zewnętrznej stronie okładki. Najstarszy polski ekslibris właściwy pochodzi z 1516r, należał on do kanclerza i biskupa Macieja Drzewieckiego.

10 Historia superekslibris praekslibris protoekslibris

11 Pierwszy polski ekslibris właściwy Macieja Drzewieckiego
Ekslibrisy właściwe Pierwszy polski ekslibris właściwy Macieja Drzewieckiego

12 Ekslibrisy właściwe

13 Rola ekslibrisu Ekslibris był i jest postrzegany jako wyraz szacunku i dbałości o książkę. Wskazuje właściciela. Zabezpiecza przed kradzieżą. Podnosi walory artystyczne i wartość kolekcjonerską danego egzemplarza. Jest miniaturowym dziełem sztuki.

14 Elementy jakie posiada ekslibris
nazwa instytucji lub imię i nazwisko właściciela (inicjały) napis ex libris rysunek graficzny związany tematycznie z właścicielem znaku, zawodem, zainteresowaniami, siedzibą Zaprojektuj swój ekslibris – powodzenia!


Pobierz ppt "Ekslibris – co to za znak?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google