Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Strategia skutecznego szukania informacji w Internecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Strategia skutecznego szukania informacji w Internecie"— Zapis prezentacji:

1 Strategia skutecznego szukania informacji w Internecie
Małgorzata Matura

2 Pierwszy krok.... Odpowiedz na pytania:
Czy potrzebujesz informacji ogólnych czy szczegółowych? W jakiej formie? Czy wystarczy zlokalizowanie tych informacji (adresy stron, osób)? Czy konieczne jest ich zgromadzenie w całości? Następnie należy przygotować plan wyszukiwania...

3 KATALOGI: Jeżeli szukasz informacji na temat związany z problemem, który można opisać w różny sposób, to poszukiwania należy rozpocząć od katalogu wybranego portalu. Znalezienie informacji jest szybkie, a dane uzyskane w ten sposób są dobrej jakości.

4 WYSZUKIWARKI: Korzystając z wyszukiwarki temat poszukiwań należy zapisać w postaci stwierdzenia lub pytania i określić słowa kluczowe, pojedyncze lub w formie wyrażeń, składających się z dwóch lub więcej słów. Trzeba określić synonimy, różne formy pisowni niektórych wyrazów, np. consulting i konsulitnig, a następnie wybrać opcję szukania w katalogu lub w danej kategorii tematycznej.

5 Co dalej??? Jeżeli przeszukiwanie katalogów nie dało określonych rezultatów, to należy sięgnąć po odpowiednie narzędzia wyszukiwawcze, wyszukiwarki, multiwyszukiwarki, wyszukiwarki specjalistyczne.

6 Metody i techniki wyszukiwawcze:
SYMBOLE + i – przed poszukiwanymi słowami. Znak + przed słowem oznacza, że musi ono wystąpić w dokumencie, Znak – oznacza,że nie może w nim wystąpić. Posługując się tymi znakami nie należy używać spacji.

7 Wyszukiwanie całych zdań, wyrażeń:
Najczęściej spotykaną metodą jest ujęcie wyrażenia w cudzysłów. Powoduje to wyszukanie frazy, nie zaś tworzących ją wyrazów. Otrzymane dokumenty zawierają wyrażenie w takiej dokładnie formie, w jakiej zostało zapisane w oknie wyszukiwarki.

8 Wielkie litery. Zazwyczaj zaleca się używanie małych liter w większości poszukiwań. Niektóre wyszukiwarki rozróżniają wielkie i małe litery, co zacznie ogranicza listę rezultatów.

9 Maskowanie końcówek. W celu wyszukania różnych wariantów danego terminu należy używać symbolu maskowania. Najczęściej jest to gwiazdka*, która zastępuje dowolny ciąg znaków oraz znak zapytania?, zastępujący dowolny znak w słowie.

10 Operatory logiczne. AND – zarządzanie i informacją
OR – zarządzanie lub informacją AND NOT – zarządzanie bez informacją

11 Operatory bliskości NEAR
Umożliwiają odszukanie dokumentów, w których pomiędzy dwoma terminami powinno znaleźć się nie więcej niż np. 10 słów.

12 Wyszukiwanie wg określonych pól dokumentu.
title: zwróci dokumenty z szukanym terminem w tytule strony, link: adres strony: zwróci adresy stron, w których zamieszczono łącze do określonego adresu strony.

13 Ograniczanie liczby wyszukanych dokumentów:
W przypadku specjalistycznych i bardzo dokładnych informacji warto skorzystać ze specjalistycznej bazy danych lub z porad ekspertów czy innych internautów:

14 Stosowanie się do wszystkich wymienionych rad daje duże szanse na znalezienie potrzebnych informacji. Nie należy się zniechęcać, jeśli rezultaty nie są najlepsze. Czasami wystarczy zmiana wyszukiwarki, inne sformułowanie pytania lub poszukanie informacji w bogatszych zasobach, np. światowych.


Pobierz ppt "Strategia skutecznego szukania informacji w Internecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google