Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z KATALOGU ON-LINE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z KATALOGU ON-LINE"— Zapis prezentacji:

1

2 INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z KATALOGU ON-LINE

3 KATALOG BIBLIOTECZNY Książki i artykuły z czasopism opracowywane są komputerowo w Systemie LIBRA System ten pozwala na przeglądanie katalogów według różnych kryteriów w drodze wyszukiwania prostego, bądź złożonego. Umożliwia także sprawdzenie dostępu do książek i informacji o nowościach wprowadzonych do Biblioteki. Katalog dostępny jest pod adresem:

4 WYSZUKIWANIE PROSTE Jest to podstawowy sposób wyszukiwania informacji w katalogu biblioteki. Mimo określenia „proste” sposób ten będzie skuteczny w znakomitej większości pytań kierowanych do katalogu.

5 Indeks tytułów – zawiera wszystkie tytuły prac będących w posiadaniu Biblioteki, w tym także tytuły artykułów, czasopism, rozdziałów w pracach zbiorowych oraz tomów pozycji wielotomowych.

6 Indeks autorów zawiera nazwiska i imiona wszystkich twórców dzieł będących w zasobach Biblioteki.

7 Indeks serii wydawniczych zawiera nazwy serii wydawniczych.

8 Indeks haseł przedmiotowych zawiera hasła przedmiotowe zastosowane w katalogu.

9 Indeks UKD – zawiera symbole UKD tworzące klasyfikację rzeczową zbiorów. Dla przeciętnego Czytelnika jest raczej mało użyteczny. 

10 Aby wybrać odpowiedni katalog należy wybrać go w opcji Indeks, następnie w lewe pole należy wpisać szukaną frazę (np. nazwisko autora, tytuł książki lub hasło przedmiotowe czyli pojęcie bądź dziedzinę wiedzy), a następnie kliknąć polecenie”Wyszukaj”.

11 Po wskazaniu znalezionej pozycji (nazwiska, tytułu, hasła itp
Po wskazaniu znalezionej pozycji (nazwiska, tytułu, hasła itp.) wyświetlona zostaje lista:

12 Po wskazaniu znalezionej pozycji wyświetlona zostaje lista książek i/lub innych prac, np. artykułów bądź rozdziałów w pracach zbiorowych:

13 Poprzez wskazanie wybranej publikacji otrzymujemy wgląd w jej pełen opis, informację
o dostępności poszczególnych egzemplarzy oraz możliwość zamówienia książki:

14 Można również szukać wyrażeń zawierających wprowadzaną frazę wyszukiwawczą, np. dowolne słowo zwarte w tytule książki, albo dowolne wyrażenie, które może być zawarte w haśle przedmiotowym. Aby skorzystać z tego sposobu wyszukiwania należy uprzednio zaznaczyć opcję Dowolny fragment pola.

15 Można ograniczyć zakres przeglądanych informacji, wybierając jeden z typów dokumentów:

16 Gwoli wyjaśnienia: Dokumenty dźwiękowe to głównie nagrania muzyczne znajdujące się na „tradycyjnych” nośnikach – płytach winylowych, kasetach, płytach CD. Dokumenty filmowe to filmy nagrane na taśmach, kasetach lub płytach DVD. Dokumenty elektroniczne – tutaj znajdziemy wszelkie zbiory biblioteki zapisane na nośnikach „komputerowych”, a więc: wydawnictwa multimedialne, programy i gry komputerowe, informacyjne bazy danych; możemy tutaj również znaleźć opisy bibliograficzne stron WWW, z podanymi odsyłaczami do tych stron. Kartoteka - ta część katalogu zawiera głównie opisy bibliograficzne artykułów z czasopism, możemy tam również znaleźć np. skierowanie do fragmentów książek. Celem tworzenia kartoteki jest dostarczenie aktualnych, szczegółowych informacji na tematy interesujące czytelników biblioteki, głównie w oparciu o materiały zamieszczane w czasopismach. Czasopisma – tutaj znajdziemy spis prenumerowanych przez bibliotekę czasopism, łącznie w wykazem posiadanych w zbiorach egzemplarzy tych czasopism.

17 WYSZUKIWANIE ZŁOŻONE W wyszukiwaniu złożonym możemy podać więcej niż jedną informację wyszukiwawczą. Pomiędzy informacjami wyszukiwawczymi stosujemy spójniki logiczne: I, LUB, I NIE. Możemy także wpisać szukaną frazę i polecić wyszukanie jej we wszystkich elementach opisu (tytuł, hasła przedmiotowe itd.):

18 Wyszukiwanie złożone posiada następujące właściwości:
Możemy poszukiwać nie tylko w jednym z indeksów, ale również w całości opisu bibliograficznego. Poszukiwany tekst może się znajdować nie tylko na początku, ale również wewnątrz wybranego indeksu. Dodatkowo można ograniczyć wyszukiwanie tylko do podanego zakresu lat wydania. Zakres ten może być jednostronnie otwarty , np.: wpisanie w pole od: roku 2000 z pozostawieniem pustego pola do: oznacza poszukiwanie pozycji wydanych nie wcześniej niż w roku 2000.

19 PROFIL UŻYTKOWNIKA Po kliknięciu w przycisk Profil użytkownika program poprosi o podanie identyfikatora i hasła dostępu. Identyfikatorem czytelnika jest jego nazwisko i imię napisane w postaci dokładnie takiej samej, jak na liście czytelników. Jeżeli więc na liście oprócz imienia został zanotowany np. inicjał drugiego imienia (w celu rozróżnienia czytelników o tym samym imieniu i nazwisku), tenże inicjał musi być tutaj też podany. Nie jest natomiast istotne, czy używa się dużych, czy małych liter. Hasłem dostępu jest numer albumu (nr legitymacji) Czytelnik zalogowany ma dostęp do następujących funkcji: Aktualne wypożyczenia – lista wszystkich aktualnie wypożyczonych pozycji z podaniem terminów zwrotów. Wszystkie wypożyczenia – historia wypożyczeń czytelnika. Zaległości – lista tylko tych wypożyczeń, których termin zwrotu już minął Zmień hasła – zmiana hasła z podaniem starego Wyloguj – wylogowanie się z serwisu Dodatkowo można wybrać listę pozycji aktualnie zamówionych, klikając napis Zamówienia.

20 ZAPRASZAMY DO KATALOGU
Aby zamówić książkę, należy: Zalogować się. Znaleźć w katalogu potrzebną książkę. Przy sygnaturze wolnego egzemplarza kliknąć „Zamów”. Zamówienie ważne jest do godziny dnia następnego. Po tym terminie jest automatycznie anulowane. ZAPRASZAMY DO KATALOGU


Pobierz ppt "INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z KATALOGU ON-LINE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google