Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sławne budowle Wielkiej Brytanii The Great Britain famous buildings.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sławne budowle Wielkiej Brytanii The Great Britain famous buildings."— Zapis prezentacji:

1 Sławne budowle Wielkiej Brytanii The Great Britain famous buildings

2 Check building - Wybierz budynek Koniec Londyn(2) Jezioro Loch Ness
Mur Hadriana Iron Bridge Akwedukt Pont Cysylite Londyn(2) Stonehenge Zamek w Windsorze Koniec

3 Wybierz który budynek chcesz zobaczyć BIG BEN WESTMINSTER ABBEY

4 BIG BEN Nazwę Big Ben odnosi się zwyczajowo do wieży górującej nad budynkami parlamentu, ale tak naprawdę chodzi o 13-tonowy dzwon zawieszony w jej wnętrzu. Według tradycji prawdziwym londyńczykiem jest tylko ten, kto urodził się w zasięgu dźwięku Big Bena. Olbrzymi zegar na wieży (wskazówka minutowa ma około 5 m długości) nigdy się nie spóźnia i prawie nigdy nie psuje. Sama wieża jest jednym z symboli Londynu – najpiękniej wygląda w nocy, kiedy tarcze zegara są podświetlone.

5 WESTMINSTER ABBEY Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w X w. Pozostało z niej bardzo niewiele. budowa współczesnej Westminster Abbey – jednego z najwspanialszych dzieł gotyku – rozpoczęła się 1245 r. Kościół ten funkcjonuje do dziś . Podczas nabożeństw można czasem posłuchać chóralnych pieśni religijnych, które tu brzmią jeszcze piękniej niż zwykle.

6 Loch Ness Loch Ness To jedno z najgłębszych jezior w Europie – miejscami jego głębokość sięga nawet 300 m. Długość Loch Ness wynosi 35 km a szerokość – nieco ponad 1,5 km. Wiele zakątków tego jeziora pozostaje niezbadanych do dziś, co niezmiernie fascynuje wielbicieli legendy o Nessie. Zamek Urquhart Imponujące ruiny nad brzegiem Loch Ness były kiedyś trzecim co do wielkości zamkiem Szkocji. Wielokrotnie zdobywana, oblegana, a nawet wysadzana w powietrze twierdza w końcu popadła w ruinę. Mimo to nadal przyciąga tłumy, bo większość tych, którzy dowodzą, iż widzieli potwora z Loch Ness, zapewnia, że stało się to, gdy patrzyli na jezioro, stojąc pod murami Urquhart.

7 STONEHENGE Najcięższe z mierzących od 4,2 m do 8 m głazów ważą do 60 t. Najprawdopodobniej zostały tu przywleczone przez ludzi dysponujących tylko prymitywnymi sznurami i siłą własnych mięśni. Wydaje się to tak nieprawdopodobne, że co jakiś czas pojawiają się równie niewiarygodne teorie, mówiące, że najsłynniejszy kamienny krąg świata pomagali ułożyć kosmici.

8 MUR HADRIANA Mur Hadriana, długości 120 km, ciągnie się prze północną Anglię od wybrzeża do wybrzeża. Ma 4,5 m wysokości i 2,5 – 3 m szerokości. Składa się z około m3 kamieni. Był on zadziwiająco ambitnym przedsięwzięciem budowlanym, nawet jak na rzymskie standardy. Po co ostał zbudowany? Archeolodzy i historycy sprzeczają się o to od wieków, a każdy nowy sezon wykopaliskowy przynosi nowe pytania. Biograf Hadriana donosi tylko, że cesarz zbudował mur, aby odgrodzić się od barbarzyńców.

9 IRON BRIDGE Most żelazny nad rzeką Severn w Coalbrookdale w Angli jest pierwszą tego typu wielką budowlą na świecie. Odznacza się on klasycznym wdziękiem proporcji właściwym dla XVIII stulecia. Był zapowiedzią tego, co miało wkrótce nadejść. Na owe czasy jego plan był zarazem zuchwalstwem i świadectwem umiejętności mistrzów hutniczych, którzy go stworzyli.

10 AKWEDUKT POINT CYSYLLTE
Na początku ostatniej dekady XVIII w. wysunięto projekt aby kanałem Ellesmere (obecnie zwanym Kanałem Związku Hrabstwa Shropshire) , połączyć rzeki: Severn, Dee i Mersey. Zadanie to powierzono w roku 36 – lietniemu szkockiemu inżynierowi Thomasowi Telfordowi, wspieranemu przez mistrza hutnictwa, Johna Wilkinsona. Najtrudniejszym problemem było przeprowadzenie kanału przez głęboką dolinę rzeki Dee. Telford odważnie poprowadził wodę w żelaznym korycie długości 305 m, wznoszącym się 38 m nad doliną na kamiennych filarach. Do dzisiaj widok akweduktu zapiera dech w piersiach, a przepłynięcie przezeń łodzią dostarcza niezapomnianych wrażeń

11 ZAMEK W WINDSORZE Zamek w Windsorze jest od prawie dziewięciu stuleci pozalondyńską rezydencją monarchów angielskich. Wznosi majestatyczne nad Tamizą swe wieże, mury obronne i machikuły. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza głównie Sir Jeffry’owi Wyattville’owi, architektowi, który dla króla Jerzego IV przebudował zamek w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Zamiar wywołania wrażenia średniowiecznego przepychu królewskiego powiódł się znakomicie. Od tamtej pory nie dokonywano poważniejszych zmian w jego wizerunku.


Pobierz ppt "Sławne budowle Wielkiej Brytanii The Great Britain famous buildings."

Podobne prezentacje


Reklamy Google