Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA GDAŃSKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA GDAŃSKA."— Zapis prezentacji:

1 HISTORIA GDAŃSKA

2 Początki Gdańska Początki Gdańska sięgają roku 980. Krótko przed świętami Wielkiej Nocy 997 roku pojawił się w tych stronach biskup rodem z Czech, misjonarz Wojciech, znany też pod imieniem Adalbert. Wkrótce zginął on z rąk pogańskich Prusów, a jego życie i śmierć opisał benedyktyński mnich z klasztoru na Awentynie.

3 Królowie Gdańska Dzięki staraniom księcia Świętopełka II Wielkiego Gdańsk uzyskał prawa miejskie. Syn tego władcy, ostatni książę Pomorza Gdańskiego - Mściwoj II, zwany też Mestwinem, mocą zawartego w 1282 roku w Kępnie aktu, przekazał swoją ziemię księciu Wielkopolski - Przemysłowi II.

4 Wolne Miasto Gdańsk W czerwcu 1919 roku na mocy Traktatu Wersalskiego powstaje Wolne Miasto Gdańsk, nad którym pieczę sprawuje Liga Narodów, a ściślej - jej Wysocy Komisarze. Lata trzydzieste w Gdańsku to narastająca faszyzacja i terror. Strzały oddane 1 września 1939 roku o świcie z pancernika Schleswig-Holstein w kierunku polskiej załogi wojskowej na Westerplatte rozpoczynają II wojnę światową.

5 II Wojna Światowa 1 września 1939 roku atakiem Niemców na Westerplatte i Pocztę Polską rozpoczęła się II wojna światowa. W okresie wojny miasto było dwukrotnie bombardowane przez lotnictwo alianckie. Największe zniszczenia miały miejsce w marcu 1945 roku podczas tzw. "wyzwolenia" miasta przez wojska radzieckie i polskie.

6 WSPÓŁCZESNOŚĆ (po 1945 r.) Po wojnie zrekonstruowano zrujnowane zabytki i rozbudowano miasto. Wybudowano Port Północny i Rafinerię Gdańską. W 1970 roku miały miejsce robotnicze wystąpienia, krwawo stłumione przez komunistyczne władze.

7 SOLIDARNOŚĆ W sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk.
Później protest rozprzestrzenił się na całe wybrzeże, a następnie kraj.

8 SOLIDARNOŚĆ Strajki sierpniowe:
- zakończyły się podpisaniem Porozumień Gdańskich, - doprowadziły do powstania NSZZ ,,Solidarność’’*, któremu przewodził min. Lech Wałęsa. *Niezależny Samorządny Związek Zawodowy ,,Solidarność’’

9 GDAŃSK Gdańsk stał się kolebką ,,Solidarności’’ i rewolucji demokratycznej w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej

10 Gdańsk dawniej

11 Gdańsk dziś

12 KONIEC Autorki: Weronika Grajek, Oliwia Nowaczyk


Pobierz ppt "HISTORIA GDAŃSKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google