Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bia ł ystok: droga do Niepodleg ł o ś ci. W II połowie XIX wieku, dzięki drodze żelaznej Warszawsko-Petersburskiej, Białystok był już ważnym węzłem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bia ł ystok: droga do Niepodleg ł o ś ci. W II połowie XIX wieku, dzięki drodze żelaznej Warszawsko-Petersburskiej, Białystok był już ważnym węzłem."— Zapis prezentacji:

1 Bia ł ystok: droga do Niepodleg ł o ś ci

2

3 W II połowie XIX wieku, dzięki drodze żelaznej Warszawsko-Petersburskiej, Białystok był już ważnym węzłem komunikacyjnym. Dzięki niemu stał się potężnym ośrodkiem przemysłowym i szybko rozwijającym miastem Cesarstwa. Często nazywano go Manchesterem Północy, z powodu specjalizacji w produkcji włókienniczej. Miasto nad Białą, było już wtedy głównym ośrodkiem regionu.

4 W lipcu i sierpniu 1914 w Białymstoku, podobnie jak we wszystkich miastach Cesarstwa Rosyjskiego, przeprowadzono mobilizację rezerwistów. Miejscowe pułki odeszły do 2. Armii Narew. Białystok wszedł w okres wojny. Nikt jeszcze nie spodziewał się jak wpłynie ona na dalsze losy miasta.

5

6

7 W kwietniu 1915 roku nastąpiły pierwsze bombardowania miasta przez samoloty i sterowce niemieckie. W trakcie jednego z nalotów, zniszczony został rosyjski transport amunicji, stojący na bocznicy dworca białostockiego. Front zbliżał się szybko.

8 W czerwcu 1915 roku w mieście wybuchła panika wojenna. Władze rosyjskie wywoziły towary i maszyny przemysłowe, niszcząc wszystko, czego nie dało się zdemontować. Właśnie wtedy zakończył się okres Manchesteru Północy. Przemysł białostocki już nie odbudował się do poziomu z 1913 r.

9

10 Władze rosyjskie opuszczając miasto utworzyły Komitet Obywatelski. Nocą z 12/13 sierpnia 1915 - ostatnie oddziały carskie wysadziły w powietrze wieżę ciśnień, maszyny elektrowni i wiadukt nad torami kolejowymi. Paląc budynki dworca kolejowego Rosjanie wycofali się z Białegostoku.

11

12

13 13 sierpnia 1915 Białystok został zajęty przez Niemców. Komitet Obywatelski został rozwiązany na jego miejsce powołano urząd burmistrza. Celem okupanta było zabezpieczenie i obsługa własnej armii poprzez rabunkowe gospodarowanie zdobytymi terenami. Wkrótce wprowadzono reglamentację żywności. Pojawił się głód, a z nim tzw. produkty zastępcze. Wojskowe władze niemieckie wprowadzały przepisy, zarządzenia i instrukcje, szykanujące ludność miasta.

14

15

16

17 11.11. 1918 r., na skutek klęski Niemiec, POW i młodzież przejmowały kontrolę w różnych częściach ziem polskich. W Białymstoku też wrzało: zorganizowano siły samoobrony i rozpoczęto rozbrajanie żołnierzy niemieckich. Nocą z 11 na 12 listopada 1918 roku Centralny Komitet Narodowy Obwodu Białostockiego i niemiecka zrewolucjonizowana Rada Żołnierska postanowiły, że władza w mieście przechodzi w ręce polskie, a żołnierze Niemieccy mają gwarancję bezpiecznego wyjazdu.

18

19 Jednak po kilku dniach dowództwo niemieckie rozbroiło polskie oddziały samoobrony i przejęło władzę w mieście, prowadząc nadal okupację. Powodem tego była linia kolejowa, którą Niemcy wycofywali swoje armie z terenu Ukrainy do Prus Wschodnich (Kowel-Brześć- Białystok-Grajewo-Ełk)

20

21 19.11.1918 - w Brześciu przedstawiciele Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i Polskiej Organizacji Wojskowej podpisali porozumienie z Niemiecką Radą Żołnierską. Armia gen. Mackensena miała wycofać się przez Białystok nie zagrażając centralnej Polsce.

22

23 Początek 1919 roku - Tymczasowy Komitet Miejski (z Józefem Puchalskim na czele) stopniowo przejmował władzę administracyjną w Białymstoku. 8 lutego 1919 - niemiecki komendant miasta Roszer - uroczyście pożegnał polskie władze tymczasowe.

24 19 lutego 1919 roku

25 19 lutego 1919 - do Białegostoku wkraczają oddziały 4 pułku ułanów, 1 i 28 pułku piechoty oraz bateria artylerii. Białystok wrócił do Odrodzonej Rzeczypospolitej, w której wkrótce stał się miastem wojewódzkim.

26

27

28


Pobierz ppt "Bia ł ystok: droga do Niepodleg ł o ś ci. W II połowie XIX wieku, dzięki drodze żelaznej Warszawsko-Petersburskiej, Białystok był już ważnym węzłem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google