Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Agata Szymańska Martyna Pniewska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Agata Szymańska Martyna Pniewska"— Zapis prezentacji:

1 Agata Szymańska Martyna Pniewska
Zaczęło się w Gdańsku Agata Szymańska Martyna Pniewska

2 Anna Walentynowicz Wszystko zaczęło się od Anny Walentynowicz, która nielegalnie kolportowała w stoczni podziemne pismo „Robotnik Wybrzeża”. Została ona za to zwolniona z pracy. 9 XIII 1980r zwróciła się o pomoc do Bogdana Borusewicza, który rozpoczął drukowanie ulotek wzywających do jej obrony. Pracownicy stoczni pod wpływem ulotek, zebrali się w kilkudziesięcioosobowe grupy, utworzył się spory pochód, który przed ósmą dotarł do bramy nr 2 gdzie dziesięć lat wcześniej zginęli stoczniowcy. Zebrani uczcili ich pamięć minutą ciszy.

3 Do stoczni przybył spóźniony o pięć godzin Lech Wałęsa, przeskoczył płot i wdrapał się na koparkę, by z niej przemówić do zebranej społeczności. „Dziesięć lat pracowałem na stoczni i czuję się nadal stoczniowcem, ponieważ mam mandat zaufania załogi. Już cztery lata jestem bez pracy. Zakładamy strajk okupacyjny!”

4 Rozjuszony tłum szedł uliczkami stoczni wykrzykując swoje żądania
Rozjuszony tłum szedł uliczkami stoczni wykrzykując swoje żądania. Oficjalnie wymagania potrzebne do zawieszenia strajku, dyrekcji przedstawił komitet strajkowy. Rządania: Przywrócenie do pracy wcześniej wspomnianej Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. Budowy pomnika ofiar grudnia, Gwarancji bezpieczeństwa dla strajkujących, Podwyżki płac o 2 tys. zł., Zrównania zasiłków rodzinnych z MO i SB.

5 Mimo usilnych prób komitetu strajkowego, zarząd stoczni nie zgodził się na spełnienie wszystkich warunków – podniesienia płac oraz zrównania zasiłków rodzinnych. Strajk okupacyjny rozpoczął się właśnie od tego wydarzenia – odmowy spełnienia wszystkich postulatów. 15 XIII dołączyły się kolejne zakłady między innymi komunikacja miejska. W tym momencie cały Gdańsk wiedział już o strajku. Władze zablokowały łąćzność telefoniczną i teleksową Trójmiasta z resztą kraju.

6 Tablica 21 postulatów Jest to tablica, na której zawarte są wszystkie żądania strajkujących.

7 Tadeusz Pyka Powołano wicepremiera Tadeusza Pykę do rozmów ze strajkującymi, ale jedynym skutkiem tej rozmowy było powstanie żartu słownego: „Wałęsa fajkę pyka, a Pyka się wałęsa.” 22 XII przedstawiono w Sali BHP przedstawiono projekt pomnika upamiętniającego ofiary grudnia 1970r.

8 Solidarność Od strony miasta kilkadziesiąt tysięcy ludzi zebrało się, by być świadkami historycznej chwili. O jedenastej przybyła delegacja rządowa. W południe podpisano ostatni z 21 postulatów. Po krótkiej przerwie w dużej Sali BHP podpisano porozumienie, a Lech Wałęsa zakończył zakończenie strajku.

9


Pobierz ppt "Agata Szymańska Martyna Pniewska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google