Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

STALINIZM AUTOR: DAWID FREJ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "STALINIZM AUTOR: DAWID FREJ."— Zapis prezentacji:

1 STALINIZM AUTOR: DAWID FREJ

2 CO TO JEST STALINIZM ? Stalinizm, system społeczno-polityczny i sposób władania partią i państwem, ukształtowany w ZSRR u schyłku lat 20. XX w. przez J.W. Stalina, realizowany we wszystkich państwach bloku komunistycznego.

3 OD CZEGO SIE ZACZEŁO ? Początkiem tego systemu był komunizm wojenny, wprowadzony jeszcze przez Lenina, opierający się na całkowitym scentralizowaniu wszelkich decyzji polityczno-ekonomicznych i "prawie rewolucyjnym", czyli ostrym terrorze wprowadzanym metodą ogłaszania "ukazów" i bezwzględnego ich egzekwowania bez pośrednictwa normalnego systemu prawnego.

4 TRZY PODSTAWOWE FILARY
1.Faktycznie totalna władza Stalina. 2.Biurokracja monopartyjna, działająca we wszystkich "powierzchniowych" obszarach władzy - wprowadzająca w czyn "jawne" decyzje Stalina. 3.Aparat przymusu i kontroli - realizujący bezpośrednio "niejawne" decyzje Stalina i kontrolujący zachowania wszystkich bez wyjątku, łącznie z biurokracją partyjną.

5 CECHY STALINIZMU · Pełne jedno władztwo Stalina.
· Ciągła totalna kontrola wszystkiego i wszystkich. · Ciągły i stale narastający terror, który przez cały czas zagrażał wszystkim oprócz samego Stalina. · Ekonomia oparta na ścisłym, centralnym planowaniu wszelkich inwestycji i centralnej dystrybucji wszelkich dóbr.

6 POZYTYWY STALINIZMU -Błyskawiczny rozwój przemysłu ciężkiego w ZSRR.
-Błyskawiczna, ogólna industrializacja ZSRR (rozbudowa miast, kolejnictwa i systemu drogowego, elektryfikacja). - Błyskawiczny -rozwój potęgi militarnej ZSRR. - Rozwój badań naukowych i inżynieryjnych w niektórych dziedzinach (badanie kosmosu, atomistyka, lotnictwo). -Wybicie się ZSRR na jedno z dwóch najpotężniejszych państw na świecie.

7 NEGATYWY STALINIZMU · Terror, którego ofiary w latach szacuje się na ok. 30 milionów ludzi w ZSRR i krajach satelickich. · Zniszczenie środowiska naturalnego na ogromnych obszarach. · Zniszczenie dziedzictwa kulturowego kilkunastu narodów. · Faktyczna eksterminacja kilku narodów. · Nienaturalna struktura gospodarcza, która w końcu zawaliła się pod "własnym ciężarem", a obecnie jest "kulą u nogi" większości państw byłego bloku wschodniego. · Całkowite zablokowanie wymiany wolnej myśli i związana z tym atrofia kultury i twórczych badań naukowych. · Stosowanie tzw. mięsa armatniego. Podczas II Wojny Światowej zginęło 15 mln. żołnierzy radzieckich. Znaczna część wojsk Stalina była bardzo słabo uzbrojona w porównaniu do wojsk Osi(wg. niektórych źródeł co siódmy żołnierz radziecki miał broń palną, i kolejny co siódmy zapas amunicji).

8 KONIEC DZIĘKUJE ZA UWAGE !


Pobierz ppt "STALINIZM AUTOR: DAWID FREJ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google