Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Usługi internetowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Usługi internetowe."— Zapis prezentacji:

1 Usługi internetowe

2 Tematyka wykładu Jaka jest geneza Internetu?
Z jakich usług można korzystać w Internecie? Jak działają usługi internetowe? Jak są katalogowane zasoby Internetu? Jakich skutecznie szukać informacji?

3 Co to jest Internet? Internet jest siecią rozległą – składa się z wielu połączonych samodzielnej administrowanych sieci komputerowych. Dane między sieciami lokalnymi są przesyłane za pomocą szybkiej sieci szkieletowej.

4 Architektura „klient - serwer”
Serwer to komputer, który udostępnia innym komputerom w sieci swoje zasoby (np. rozkład jazdy pociągów z którego korzystają użytkownicy komputerów). Klient to komputer, który korzysta z zasobów serwerów na przykład komputer domowy, który łączy się poprzez sieć z serwisami informacyjnymi.

5 Geneza Internetu RAND Corporation - badania nad możliwościami dowodzenia i łączności w warunkach wojny nuklearnej. Powstanie ARPA-net Pakietowy system przesyłania danych Równorzędne traktowanie komputerów w sieci W 1969 roku połączono siecią cztery amerykańskie centra akademickie

6 Rozwój Internetu W 1991 roku do Internetu przyłączonych było ponad 5000 sieci. Grupowały one około 700 tysięcy komputerów. Korzystało z nich około 4 mln użytkowników. Dziesięć lat później dostęp do sieci miało już ponad 300 mld ludzi. Obecnie - możliwość dostępu do informacji z dowolnego miejsca – WAP mobilny Internet za pomocą urządzeń typu PDA i MDA

7 Urządzenia MDA edycja plików tekstowych (edytor Pocket Word),
edycja arkuszy kalkulacyjnych (MS Excel), dostęp do poczty elektronicznej (MS Outlook), przeglądanie stron WWW (Internet Explorer), bezprzewodową łączność z drukarką, robienie i przeglądanie zdjęć z automatyczną kontrolą naświetlania, rejestrowanie i odtwarzanie plików dźwiękowych i wiedeo, łączność bezprzewodową (bluetooth, WLAN) możliwość wgrania dodatkowych aplikacji waga poniżej 200 gramów wyświetlacz TFT (ang. Thin Film Transistor) kilka gier kalendarz Zdalna łączność z bazami danych

8 Usługi Internetu WWW, poczta elektroniczna, grupy dyskusyjne, , IRC,
FTP, komunikatory, P2P, Telnet, bankowość i handel elektroniczny, wideokonferencje.

9 www WWW, (ang, World Wide Web), to powszechnie wykorzystywany przez użytkowników komputerów system powiązanych ze sobą informacji udostępnianych w Internecie jako tzw. strony, zawierających dane w postaci hipertekstu, a także hipermediów.

10 Odsyłacze hipertekstowe
Na stronach WWW znajdują się odnośniki do innych stron określane jako odsyłacze, hiperłącza, hiperlinki, linki. Przykład: <a href=”cwiczenia.html”>Ćwiczenia komputerowe</a> <a href="#cwicz">Ćwiczenia relaksujące</a> . <a name="cwicz">Opis ćwiczeń relaksujących</a>

11 Poczta elektroniczna należy do najstarszych internetowych. Polega na przesyłaniu między użytkownikom sieci informacji (listów) w postaci elektronicznej. Do listów elektronicznych można dołączać pliki zawierające teksty, programy, zdjęcia, muzykę, a nawet krótkie filmy. jest podstawą do realizacji innych usług

12 Grupy dyskusyjne internetowy odpowiednik tablicy ogłoszeń
owe listy dyskusyjne grupy funkcjonujące w hierarchii Usenetu grupy dyskusyjne dostępne przez strony WWW - które są często zwane też forami dyskusyjnymi intranetowe grupy dyskusyjne - dostępne tylko w ramach sieci lokalnej danej instytucji lub firmy.

13 Listy dyskusyjne Usługa ta umożliwia wysyłanie poczty elektronicznej do grupy osób zainteresowanych danym zagadnieniem. Nadawca nie wie, kto przeczyta jego list. Informacja przesłana do serwera grupy dyskusyjnej staje się ogólnie dostępna. Przykłądowy adres listy dyskusyjnej: pl.rec.turystyka.tramping Dokładny opis jak zapisać się do grupy dyskusyjnej można znaleść pod adresem:

14 Usenet to ogólnoświatowy system grup dyskusyjnych, z którego można korzystać przez Internet. Składa się on z tysięcy grup tematycznych Wiadomości użytkownicy wysyłają do serwerów Usenetu Wiadomości są przechowywane na serwerach i osoby zainteresowane muszą je ściągnąć z serwera za pomocą odpowiedniego programu

15 Grupy dyskusyjne na stronach www
Inaczej zwane „fora dyskusyjne” Przykład: grupy dyskusyjne Google Możliwość przeszukiwania według kategorii lub z pomocą słów kluczowych

16 IRC Internet Relay Chat – internetowe pogaduszki – usługa umożliwiająca rozmowę na bieżąco z kilkoma użytkownikami Internetu jednocześnie.

17 FTP Usługa umożliwiająca przesyłanie plików poprzez sieć komputerową przy użyciu protokołu FTP (ang. File Transfer Protocol - protokół transmisji plików). Popularny klient FTP - program Windows Commander

18 Komunikatory Komunikator internetowy (ang. Instant Messenger) jest programem służącym do wymiany informacji przez dwóch aktywnych użytkowników Internetu, którzy wiadomości wpisują z klawiatury. wbudowane dodatkowe opcje, na przykład możliwość przesyłania plików, prowadzenia rozmów głosowych lub jednoczesnej rozmowy więcej niż dwóch osób.

19 P2P Programy P2P służą do wymiany plików. Odbywa się ona pomiędzy komputerami użytkowników. Zadaniem serwera centralnego jest indeksowanie udostępnianych zasobów, rejestrowanie użytkowników, realizacja usług dodatkowych (np. czat). Popularnymi próg P2P są: eMule, Bearshare, LimeWire, DirectConnect. P2P (ang. Peer to Peer - równoprawny z równoprawnym) – oznacza techniki umożliwiające łączenie komputerów między sobą, zapewniające obydwu stronom ró1)norzędne prawa (w przeciwieństwie do modelu Klient-serwer).

20 Telnet protokół służący do zdalnej pracy na innych komputerach w sieci. Umożliwia łączenie się i wydawanie poleceń prawie tak samo jak w przypadku bezpośredniego dostępu do klawiatury połączonej z maszyną.

21 Wideokonferencje Wideokonferencja to połączenie telekomunikacyjne, umożliwiające jednoczesne przekazywanie ruchomego i głosu między użytkownikami znajdującymi się w różnych miejscach. Opcjonalnie stosowane jest również przesyła danych.

22 Usługi porządkowania zasobów sieci globalnej Internet
zbieranie informacji o nowych stronach, aktualizowanie informacji na temat zasobów już dodanych do bazy danych, udostępnianie zgromadzonych informacje w użytecznej formie.

23 Poszukiwania metod uporządkowania zasobów Internetu doprowadziły do powstania:
portali, wortali katalogów, wyszukiwarek.

24

25 www.google.pl – zaawansowane wyszukiwanie

26 Podsumowanie Poszukując informacji, powinniśmy skorzystać z kilku katalogów oraz wyszukiwarek. Stosują one inne zasady oceny stron. Różny jest też czas aktualizacji baz danych. Mimo że wpisujemy identycznie zapytania, uzyskujemy różne odpowiedzi.


Pobierz ppt "Usługi internetowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google