Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BRYŁY w codziennym życiu DAWIDŁUBIK. CO TO SĄ BRYŁY? BRYŁA, mat. dowolny ograniczony obszar przestrzeni wraz z powierzchnią ograniczającą, np. kula, sześcian;

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BRYŁY w codziennym życiu DAWIDŁUBIK. CO TO SĄ BRYŁY? BRYŁA, mat. dowolny ograniczony obszar przestrzeni wraz z powierzchnią ograniczającą, np. kula, sześcian;"— Zapis prezentacji:

1 BRYŁY w codziennym życiu DAWIDŁUBIK

2 CO TO SĄ BRYŁY? BRYŁA, mat. dowolny ograniczony obszar przestrzeni wraz z powierzchnią ograniczającą, np. kula, sześcian; bryła obrotowa, bryła powstała w wyniku obracania figury płaskiej wokół pewnej prostej (np. stożek kołowy); bryła wypukła, bryła która wraz z dowolnymi dwoma swymi punktami zawiera całkowicie łączący je odcinek (np. kula, a nie torus ).

3 RODZAJE BRYŁ: GRANIASTOSŁUP, geom. wielościan, którego wszystkie wierzchołki leżą na 2 płaszczyznach równol. (zw. płaszczyznami podstaw lub krótko podstawami), i którego wszystkie krawędzie nie leżące na tych płaszczyznach (zw. krawędziami bocznymi) są wzajemnie równol.; ściany boczne graniastosłupa są równoległobokami, a obie podstawy wielokątami przystającymi; w zależności od liczby boków tych wielokątów rozróżnia się graniastosłupy trójkątne, czworokątne itd.; wysokość graniastosłupa odległość między jego podstawami; jeżeli ściany boczne są prostokątami, graniastosłup nazywa się prosty, a jeżeli nie są pochyły; graniastosłup prosty, którego podstawy są wielokątami foremnymi, nazywa się prawidłowy.

4 graniastosłupy

5

6 ostrosłup OSTROSŁUP, mat. wielościan, którego jedną ścianę, zw. podstawą ostrosłupa, jest wielokąt (np. trójkąt, pięciokąt), a pozostałe ściany, zw. ścianami bocznymi ostrosłupa, są trójkątami o wspólnym wierzchołku, zw. wierzchołkiem ostrosłupa; wśród krawędzi ostrosłupa rozróżnia się krawędzie podstawy i krawędzie boczne; odległość wierzchołka od podstawy nazywa się wysokością ostrosłupa; ostrosłup nazywa się prawidłowym, gdy jego podstawa jest wielokątem foremnym, a spodek wysokości leży w środku okręgu opisanego na tym wielokącie; objętość ostrosłupa V = Ph/3 (P pole podstawy, h wysokość). OSTROSŁUP, mat. wielościan, którego jedną ścianę, zw. podstawą ostrosłupa, jest wielokąt (np. trójkąt, pięciokąt), a pozostałe ściany, zw. ścianami bocznymi ostrosłupa, są trójkątami o wspólnym wierzchołku, zw. wierzchołkiem ostrosłupa; wśród krawędzi ostrosłupa rozróżnia się krawędzie podstawy i krawędzie boczne; odległość wierzchołka od podstawy nazywa się wysokością ostrosłupa; ostrosłup nazywa się prawidłowym, gdy jego podstawa jest wielokątem foremnym, a spodek wysokości leży w środku okręgu opisanego na tym wielokącie; objętość ostrosłupa V = Ph/3 (P pole podstawy, h wysokość).

7 ostrosłup

8 Sfera

9 ZASTOSOWANIE i WYKORZYSTANIE BRYŁ w codziennym życiu w codziennym życiu architektura architektura film film PRZYKŁADY: PRZYKŁADY:

10 W życiu codziennym posiadamy ogromną ilość brył, poczynając od przedmiotów codziennego użytku. Opisywanie przedmiotów w tej prezentacji mija się z celem i byłoby zadaniem wręcz niewykonalnym. Przejdźmy więc od razu do architektury. Już od czasów starożytnych ludzie budowali budowle w kształcie brył. Przykładem są piramidy budowane przez Egipcjan jak i Inków. Również współczesna architektura korzysta z tych wzorów.

11 PIRAMIDA [gr. < egip.]: 1) W staroż. Egipcie monumentalny grobowiec w kształcie ostrosłupa; w okresie Starego i Średniego Państwa (ok. 2850–1570 p.n.e.) forma grobu król.; w okresach późniejszych piramidy małych rozmiarów zdobiły grobowce prywatne w niektórych nekropolach (® Meroe); za najwcześniejszą piramidę uchodzi piramida schodkowa króla Dżesera (XXVII w. p.n.e.) w Sakkara, w kształcie 6 spiętrzonych, zmniejszających się ku górze stopni; na początku panowania IV dyn. (XXVI–XXV w. p.n.e.) ustaliła się ostateczna forma piramidy i związanego z nią zespołu budowli kultowych. Typowa piramida ma kształt ostrosłupa prawidłowego o podstawie kwadratowej, jest usytuowana bokami wg stron świata, z wejściem od pn.; wewnątrz piramidy rampa wejściowa oraz korytarze prowadzące do komory grobowej z sarkofagiem; z boku piramidy zagłębienia na barki pogrzebowe; przed wsch. bokiem piramidy górna świątynia grobowa z dziedzińcem, z niszami na posągi; całość otoczona murem połączonym rampą ze świątynią dolną, położoną nad kanałem, na skraju pustyni; największą piramidą tego typu jest słynna Piramida Cheopsa w Gizie; piramidy wznoszono początkowo z bloków kam., licowanych płytami z wapienia lub granitu, od okresu Średniego Państwa z cegły suszonej, pokrywanej okładziną z kamienia. 2) W prekolumbijskiej sztuce Meksyku i Peru wysoka, schodkowa podbudowa świątyń (mieszcząca niekiedy również komory grobowe), wznoszona z cegły i licowana kamieniem; słynne piramidy : Piramida Słońca i Piramida Księżyca w Teotihuacán, piramidy w El Tajín.

12 CHEOPSA PIRAMIDA, największa z piramid egip.; zbud. w Gizie w XXVI w. p.n.e. jako grobowiec kr ó la Cheopsa (Chufu), zaliczana do siedmiu cud ó w świata; wysokość ok. 146 m, długość boku kwadratowej podstawy ok. 230 m; 1954 przy piremidzie Cheopsa odkryto 2 barki grobowe; z piramidą Cheopsa i jej wymiarami wiąże się wiele pozanauk. teorii zw. piramidologią.

13

14

15

16 FILM Jednym z nielicznych filmów o bryle (sześcian) jest CUBE 2.

17 film CUBE 2 CUBE 2 to kontynuacja thrillera science-fiction, który Polsce obejrzały tysiące kinomanów. Dystrybutorem filmu w Polsce jest SPI International Polska. Osiem obcych sobie osób pewnego dnia budzi się w nieznanym sobie miejscu. Żadna z nich nie wie, jak i dlaczego trafiła do tajemniczego pokoju. Wkrótce bohaterowie odkrywają, że przestrzeń, w której przebywają, nie podlega żadnym znanym im prawom fizyki. Tu panują prawa zupełnie inne. Ich odkrycie to jedyna szansa na przetrwanie.

18

19 koniec


Pobierz ppt "BRYŁY w codziennym życiu DAWIDŁUBIK. CO TO SĄ BRYŁY? BRYŁA, mat. dowolny ograniczony obszar przestrzeni wraz z powierzchnią ograniczającą, np. kula, sześcian;"

Podobne prezentacje


Reklamy Google