Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konrad Wawrzyńczak kl. IIIa. Bryła obrotowa to bryła przestrzenna ograniczona powierzchnią powstałą z obrotu figury płaskiej dookoła określonej osi, co.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konrad Wawrzyńczak kl. IIIa. Bryła obrotowa to bryła przestrzenna ograniczona powierzchnią powstałą z obrotu figury płaskiej dookoła określonej osi, co."— Zapis prezentacji:

1 Konrad Wawrzyńczak kl. IIIa

2 Bryła obrotowa to bryła przestrzenna ograniczona powierzchnią powstałą z obrotu figury płaskiej dookoła określonej osi, co oznacza, że figura przekształca się sama w siebie przy obrocie o dowolny kąt wokół tej osi. Kliknij na figurę, aby zobaczyć jej opis.

3 KULA to bryła obrotowa, powstała z obrotu koła wokół średnicy, do której należą punkty, których odległość od środka kuli jest równa lub mniejsza od jej promienia. Wzór na objętość kuli: Wzór na pole kuli:

4 Walec to bryła geometryczną powstała w wyniku obrotu prostokąta wokół jednego z jego boków. Podstawą walca oraz jego górną częścią jest koło, a jego szerokość jest w każdym miejscu taka sama. Wzór na objętość walca: Wzór na pole podstawy walca: Wzór na pole powierzchni bocznej walca: Wzór na pole powierzchni całkowitej walca:

5 Stożek to bryła wypukła powstała przez obrót trójkąta prostokątnego wokół jednej z przyprostokątnych. Przyprostokątna ta tworzy wysokość (h) stożka, druga przyprostokątna staje się promieniem podstawy (r) zaś przeciwprostokątna – tworzącą stożka (l) Wzór na objętość stożka: Wzór na pole podstawy stożka: Wzór na pole powierzchni bocznej stożka: Wzór na pole powierzchni całkowitej stożka:

6 Wielościan to bryła geometryczna ograniczona przez tak zwaną powierzchnię wielościenną, czyli utworzoną z wielokątów o rozłącznych wnętrzach i każdym boku wspólnym dla dwóch wielokątów. Kliknij na figurę, aby zobaczyć jej opis.

7 Rombościan to wielościan (dokładniej: równoległościan), którego każda ściana jest rombem; czyli bryła ograniczona sześcioma równymi rombami. Wzór na objętość rombościanu: Wzór na pole rombościanu:

8 Prostopadłościan to równoległościan O ścianach prostopadłych. Ma on 12 krawędzi, 8 wierzchołków i 6 prostokątnych ścian. Wzór na objętość prostopadłościanu: Wzór na pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu:

9 Ostrosłup to bryła geometryczna w postaci wielościanu, którego wszystkie ściany prócz podstawy zbiegają się w jednym punkcie zwanym wierzchołkiem (czyli są trójkątami o wspólnym wierzchołku). Wzór na objętość ostrosłupa: Wzór na pole powierzchni całkowitej ostrosłupa:

10 Wielościan foremny to wielościan, który spełnia następujące warunki: -ściany są przystającymi wielokątami foremnymi, -w każdym wierzchołku zbiega się jednakowa liczba ścian. -jest bryłą wypukłą Wielościany foremne zwane są także czasami bryłami platońskimi, gdyż Platon jako pierwszy człowiek odnotował fakt istnienia ściśle określonej liczby tych brył. Kliknij na figurę, aby zobaczyć jej opis.

11 Sześcian to wielościan foremny o sześciu bokach w kształcie identycznych kwadrató w. Posiada dwanaście krawędzi i osiem wierzchołków. Ścinając wierzchołki sześcianu otrzymujemy wielościan półforemny o nazwie sześcian ścięty. Wzór na objętość sześcianu: Wzór na pole powierzchni całkowitej sześcianu:

12 Czworościan foremny to wielościan foremny o czterech ścianach w kształcie identycznych trójkątów równobocznych. Jest szczególnym przypadkiem czworości anu. Posiada 6 krawędzi i 4 wierzchołki. Wzór na objętość czworościanu foremnego: Wzór na pole powierzchni całkowitej czworościanu foremnego :

13 Dwunastościan foremny to wielościan foremny o 12 ścianach w kształcie przystających pięciokąt ów foremnych. Posiada 30 krawędzi i 20 wierzchołków. Wzór na objętość dwunastościanu foremnego: Wzór na pole powierzchni całkowitej dwunastościanu foremnego :


Pobierz ppt "Konrad Wawrzyńczak kl. IIIa. Bryła obrotowa to bryła przestrzenna ograniczona powierzchnią powstałą z obrotu figury płaskiej dookoła określonej osi, co."

Podobne prezentacje


Reklamy Google