Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GRANIASTOS ŁUPY. CO TO JEST GRANIASTOS Ł UP ? Graniastosłup, jest to wielościan, którego wszystkie wierzchołki są położone na dwóch równoległych płaszczyznach,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GRANIASTOS ŁUPY. CO TO JEST GRANIASTOS Ł UP ? Graniastosłup, jest to wielościan, którego wszystkie wierzchołki są położone na dwóch równoległych płaszczyznach,"— Zapis prezentacji:

1 GRANIASTOS ŁUPY

2 CO TO JEST GRANIASTOS Ł UP ? Graniastosłup, jest to wielościan, którego wszystkie wierzchołki są położone na dwóch równoległych płaszczyznach, zwanymi podstawami. Podstawy są tylko dwie i zawsze są równoległe do siebie. Natomiast ścian bocznych może być bardzo wiele.

3 BUDOWA GRANIASTOS Ł UPA wierzchołek podstawa górna Ściana boczna Krawędź boczna Krawędź podstawy

4 WZORY: Na objętość : V = Pp * H Pp - pole podstawy H – wysokość Na pole powierzchni całkowitej : Pc = 2Pp + Pb Pp – pole podstawy Pb – pole powierzchni bocznej

5 GRANIASTOS Ł UP PROSTY Graniastosłup prosty to taki, którego krawędzie boczne są prostopadłe do podstaw. V =a² * h Pc = 2 * a² + 4 * (a*h)

6 GRANIASTOS Ł UP PRAWID Ł OWY sze ś cian Graniastosłup prawidłowy trójk ą tny Graniastosłup prawidłowy sze ś ciok ą tny Graniastosłup prawidłowy to taki, którego podstawa jest wielokątem foremnym.

7 GRANIASTOS Ł UP POCHY Ł Y Graniastosłup pochyły to taki, którego krawędzie boczne nie są prostopadłe do podstaw. Bryła jest pochylona.

8 Przek Ą TNE GRANIASTOS Ł UPA Żółta linia – przekątna graniastosłupa Zielona linia – przekątna ściany bocznej Niebieska linia – przekątna podstawy

9 JAK NAZYWAĆ Jeżeli dany jest graniastosłup prosty o podstawie trójkąta, to taki graniastosłup nazywamy GRANIASTOSŁUPEM PROSTYM TRÓJKĄTNYM. Jeżeli dany jest graniastosłup prosty o podstawie czworokąta, to taki graniastosłup nazywamy GRANIASTOSŁUPEM PROSTYM CZWOROKĄTNYM itd.

10 KONIEC Przy pracy korzystałem ze źródeł: - internetowe strony matematyczne - podręcznik do matematyki - prywatny zeszyt z notatkami


Pobierz ppt "GRANIASTOS ŁUPY. CO TO JEST GRANIASTOS Ł UP ? Graniastosłup, jest to wielościan, którego wszystkie wierzchołki są położone na dwóch równoległych płaszczyznach,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google