Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Centrum Kształcenia Praktycznego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Centrum Kształcenia Praktycznego"— Zapis prezentacji:

1 Centrum Kształcenia Praktycznego
w Kolbuszowej ul. J. Pawła II 8

2 C K P w Kolbuszowej Serdecznie witamy Państwa i zapraszamy do oglądnięcia krótkiej prezentacji z życia i działalności Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej.

3 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
Realizuje zajęcia praktyczne według uzgodnień zawartych z dyrektorami szkół : * Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni, * Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939r w Kolbuszowej.

4 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
W bieżącym roku szkolnym planowane jest prowadzenia zajęć praktycznych dla uczniów : ZSA – E w Weryni w następujących zawodach : monter - instalator urządzeń technicznych w budownictwie wiejskim. ZST – w Kolbuszowej w następujących zawodach : - technik mechanik, technik technologii drewna, - mechanik monter maszyn i urządzeń, stolarz, - posadzkarz.

5 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej w lipcu 2004 i 2005 roku, przeprowadziło część praktyczną zewnętrznego egzaminu zawodowego dla posadzkarzy. Podobnie jak w roku ubiegłym, kolejni uczniowie będą zdawać ten egzamin w naszej szkole. Jest to bardzo korzystne dla uczniów, ponieważ nie przeżywają dodatkowego napięcia nerwowego związanego z nieznaną im inną szkołą.

6 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
Uczniowie na własne życzenie mogą zdobyć Uprawnienia Europejskiego Spawacza w zakresach : - spawacz elektryczny – elektroda otulona - spawacz elektryczny – spawanie w osłonach gazów

7 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
CKP zostało wyposażone w pracownię komputerową umożliwiającą uczniom korzystanie z Internetu, a także doskonalenie umiejętności korzystania z programów komputerowych tj.: - podstawy sterowania numerycznego obrabiarek ZERO – OSN - podstawy tworzenia rysunku technicznego Auto CAD podstawy projektowania części maszyn i urządzeń CAD/CAM EdgeCAM komputerowe wspomaganie procesów wytwarzania

8 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
Pracownia komputerowa

9 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
Pracownie praktycznej nauki zawodu w zawodzie posadzkarz zostały doposażone w sprzęt i narzędzia specjalistyczne umożliwiające kształcenie zawodowe. Zapraszamy uczniów klas trzecich gimnazjów wraz z Gronem Pedagogicznym do zwiedzenia pracowni podczas dni otwartych, jakie co roku są organizowane w naszej szkole.

10 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
wykonuje dla odbiorców indywidualnych i osób prawnych w ramach zajęć praktycznych z młodzieżą następujące wyroby :

11 repliki starych mebli kolbuszowskich
Komoda Kolbuszowska Powstała w Centrum Kształcenia Praktycznego na przełomie roku w Kolbuszowskiej pracowni Zbigniewa Borowskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Ireny Sawczyny Kierownika Katedry Konserwacji Drewna Zabytkowego w Warszawie. Komoda ta jest kopią komody kolbuszowskiej z II poł. XVIII wieku znajdującej się w zbiorach Muzeum Zamku w Łańcucie.

12 meble biurowe Biurko – widok z przodu i z tyłu.

13 meble biurowe Biurka narożne Biurko wąskie

14 meble biurowe Regały

15 galanteria drzewna Taborety schodkowe składane dwu i trzy stopniowe.

16 zestawy turystyczne Krzesełka turystyczne

17 meble kuchenne z płyty wiórowej
Szafka pod płytę palnika Zestaw pod zlewozmywak kuchenny

18 stoły i taborety kuchenne

19 stoły i ławki parkowe

20 ławki do poczekalni Wygląd długiej ławki

21 metalowe przęsła ogrodzeniowe
Widok metalowych przęseł ogrodzeniowych

22 drewniane przęsła ogrodzeniowe
Widok drewnianych przęseł ogrodzeniowych

23 metalowe drzwi garażowe
Różne rodzaje drzwi garażowych

24 kraty zabezpieczające
Kraty okienne

25 metalowe poręcze i balustrady
Widok wykonanych poręczy

26 garaże metalowe na samochody osobowe
Widok garażu tzw. blaszaka.

27 pergole i altany o konstrukcji metalowej i drewnianej
Wykonujemy również inne wyroby z drewna i metalu wg indywidualnego zamówienia.

28 szafy pancerne na broń myśliwską
Wygląd szafy pancernej

29 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
Prowadzimy również działalność usługową w zakresie ostrzenia narzędzi tj.: - noży strugarskich - pił tarczowych - frezów - wierteł - noży tokarskich

30 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
Dysponując fachową kadrą pedagogiczną oraz wyposażonymi pracowniami oferuje kursy doskonalenia zawodowego z zakresu : - podstawowego kursu Europejskiego Spawacza : * spawania stali elektrodami otulonymi, * spawania stali niestopowych elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych.

31 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie CKP pod numerem tel.: tel. / fax lub przy osobistej wizycie w naszej placówce.

32 Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
Nasze centrum posiada różne działy tematyczne: DZIAŁ - DRZEWNY DZIAŁ - NARZĘDZIOWNIA DZIAŁ - REMONTU MASZYN DZIAŁ - SPAWALNIA DZIAŁ - MECHANICZNEJ OBRÓBKI METALU DZIAŁ - BIURO TECHNICZNE DZIAŁ - KONTROLI JAKOŚCI DZIAŁ – TECHNIKI KOMPUTEROWE

33 DZIAŁ KONTROLI JAKOŚCI
W dziale kontroli jakości, uczniowie poznają rodzaje narzędzi pomiarowych, ich budowę oraz sposoby posługiwania się nimi.

34 DZIAŁ KONTROLI JAKOŚCI
Uczą się wykonywania pomiarów samodzielnie na podstawie rysunków technicznych procesu technologicznego danego wyrobu.

35 DZIAŁ KONTROLI JAKOŚCI
Uczą się też kontrolować przez siebie wykonane wyroby.

36 DZIAŁ DRZEWNY OBRÓBKA RĘCZNA DREWNA Na tej hali uczniowie wykonują obróbkę ręczną i mechaniczną drewna. Wykonują takie wyroby jak np.: taborety, stoły, meble składane - stoliki, drabinki. Wykonują także remonty sprzętu szkolnego – zniszczonych mebli, drzwi itp. Uczniowie posługują się narzędziami ręcznymi, elektronarzędziami oraz pracują na obrabiarkach. Na tej hali znajdują się maszyny takie jak: pilarka, wiertarka pozioma oraz małe maszyny stolarskie produkcji niemieckiej – frezarka dolnowrzecionowa, 2 strugarki wyrówniarko-grubościówki, pilarka formatowa oraz 2 małe odciągi trocin i pyłu

37 DZIAŁ DRZEWNY Instruktaż klejenia elementów drewnianych

38 DZIAŁ DRZEWNY Klejenie Malowanie

39 DZIAŁ DRZEWNY OBRÓBKA MECHANICZNA DREWNA Na tej hali dokonuje się obróbki mechanicznej drewna litego i tworzyw drzewnych. Na obrabiarkach w tej hali można wykonać cięcie, struganie, frezowanie, szlifowanie i toczenie drewna. Na tej hali znajdują się takie maszyny jak: wiertarka pozioma, 2 frezarki dolnowrzecionowe, 2 strugarki wyrówniarki, 2 strugarki grubościowe, 1 szlifierka taśmowa, 2 pilarki uniwersalne, pilarka poprzeczna, pilarka wzdłużna, tokarka, szlifierka tarczowa oraz dwa duże odciągi trocin i pyłu Ze względu na znaczny hałas uczniowie pracują w ochronnikach słuchu i muszą przestrzegać przepisów bhp podczas pracy na obrabiarkach.

40 DZIAŁ DRZEWNY Szlifowanie

41 DZIAŁ DRZEWNY Obróbka listew drewnianych

42 DZIAŁ DRZEWNY Wykonywanie prac wykończeniowych

43 DZIAŁ DRZEWNY OBRÓBKA PŁYT WIÓROWYCH Na tej hali dokonuje się obróbki płyty wiórowej i montażu mebli. Uczniowie wykonują stoły, biurka, szafki, meble kuchenne i biurowe, regały itp Na hali znajduje się pilarka formatowa z wózkiem do dzielenia płyt wraz z odciągiem wiórów, a także wiertarka pionowa. Płyty po pocięciu na odpowiednie formaty są oklejane na krawędziach, nawiercane i montowane w gotowe wyroby. Praca z płytą wiórową wymaga dużej ostrożności – łatwo ją uszkodzić i porysować – uczniowie muszą uważać przy układaniu i montażu elementów.

44 DZIAŁ DRZEWNY MEBLE KOLBUSZOWKIE I PRACOWNIA INTARSJI W tej małej sali pracują małe grupy zainteresowanych uczniów. Uczą się oni wykonywać meble wzorowane na starych wzorach tradycyjnych mebli kolbuszowskich XVIII i XIX w. Meble te pokrywane były intarsją, czyli oklejone w różne wzory (geometryczne, roślinne, herby) z kawałków okleiny z różnych gatunków drewna. Taki kolorowy o ciekawych kształtach mebel był bardzo drogi i znajdował się w każdym prawie dworku szlacheckim. Na tej sali nie ma maszyn, a uczniowie pracują za pomocą elektronarzędzi (szlifierki, frezarki) i narzędzi ręcznych takich jak piły, strugi, tarniki, pilniki, wiertarki, noże do cięcia okleiny naturalnej, ściski, szablony i wzorniki. Uczniowie realizują ćwiczenia i wykonują intarsje – sami wymyślają wzory. W sali wykonali replikę komody kolbuszowskiej (wystawa w Starostwie).

45 DZIAŁ DRZEWNY Klejenie przygotowanych elementów drewnianych

46 DZIAŁ DRZEWNY Intarsje

47 DZIAŁ DRZEWNY Intarsje

48 DZIAŁ NARZĘDZIOWNIA Zajęcia w dziale narzędziowni odbywają się w formie pokazów i ćwiczeń. Głównym celem zajęć jest zapoznanie się uczniów z rodzajem występujących narzędzi, ich zużywania się oraz sposobami ich ostrzenia. W skład całego działu wchodzą: - ostrzarnia narzędzi - wypożyczalnia narzędzi

49 DZIAŁ NARZĘDZIOWNIA Podczas prowadzenia zajęć w dziale narzędziowni dużo uwagi poświęca się zagadnieniom bezpieczeństwa przy pracy na różnego rodzaju szlifierkach podczas szlifowania ręcznego i mechanicznego. Umiejętność bezpiecznej pracy na maszynach przydaje się w późniejszym całym życiu niezależnie od wykonywanej pracy zawodowej. Na tym dziale wykonuje się również usługi związane z ostrzeniem narzędzi.

50 DZIAŁ NARZĘDZIOWNIA Ostrzenie narzędzi

51 DZIAŁ REMONTU MASZYN Do głównych zadań działu remontu maszyn należy utrzymanie ciągłego ruchu wszystkich obrabiarek będących w posiadaniu Centrum Kształcenia Praktycznego. Działalność działu polega na naprawach bieżących aktualnie uszkodzonych obrabiarek, jak również na okresowych ich przeglądach i ciągłej konserwacji. W trakcie napraw uczniowie pod kierunkiem nauczyciela prowadzącego poznają zasady działania poszczególnych podzespołów obrabiarek, jak również sposoby prawidłowego usuwania usterek wynikłych podczas pracy.

52 Do głównych zadań działu należy:
DZIAŁ SPAWALNIA Do głównych zadań działu należy: 1) WYKONYWANIE WYBRANYCH OPERACJI OBRÓBKI PLASTYCZNEJ - kucie z zastosowaniem typowych narzędzi kowalskich - tłoczenie – operacje: cięcie, kształtowanie oraz łączenie z zastosowaniem odkształceń plastycznych

53 DZIAŁ SPAWALNIA Łączenie elementów konstrukcyjnych

54 DZIAŁ SPAWALNIA 2) WYKONYWANIE POŁĄCZEŃ NIEROZŁĄCZNYCH SPAWANYCH I ZGRZEWANYCH - spawanie elektryczne - spawanie gazowe - zgrzewanie elektryczne 3) WYKONYWANIE POŁĄCZEŃ NIEROZŁĄCZNYCH LUTOWANYCH I KLEJONYCH - lutowanie lutem miękkim - lutowanie lutem twardym - klejenie metali i niemetali z metalami - klejenie tworzyw sztucznych

55 DZIAŁ SPAWALNIA Naprawa elementów konstrukcyjnych przyczepki

56 DZIAŁ MECHANICZNEJ OBRÓBKI METALU
W trakcie trwania nauki w Centrum Kształcenia Praktycznego uczniowie mają również zajęcia w zakresie obróbki mechanicznej na obrabiarkach: tokarkach, frezarkach, szlifierkach. Wykonują typowe prace objęte programem szkolenia dotyczące np.: - toczenia wałków - wytaczania otworów - nacinania gwintów - frezowania płaszczyzn, kawałków elementów - szlifowania powierzchni - cięcia blach i wiercenia otworów w metalu

57 DZIAŁ MECHANICZNEJ OBRÓBKI METALU
Szlifowanie płaszczyzn Praca na tokarce

58 DZIAŁ MECHANICZNEJ OBRÓBKI METALU
Nożyce gilotynowe Wiertarka stacjonarna

59 DZIAŁ BIURO TECHNICZNE
Podczas trwania nauki w Technikum Mechanicznym oraz Technikum Drzewnym, młodzież odbywa zajęcia w ramach przejść również w dziale biura technicznego.

60 DZIAŁ BIURO TECHNICZNE
Stanowiska uczniowskie

61 DZIAŁ BIURO TECHNICZNE
Do głównych tematów szkoleniowych w tym dziale należy: 1) OPRACOWANIE DOKUMENTACJI WARSZTATOWEJ OBOWIĄZUJĄCEJ W CENTRUM KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO: - projektowanie wyrobów - zestawienia materiałowe - kalkulacja cen wyrobu

62 DZIAŁ BIURO TECHNICZNE
2) OBSŁUGA PROGRAMU I PODSTAWY TWORZENIA DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ W PROGRAMIE „ AUTO – CAD ” - zapoznanie z podstawowymi narzędziami rysowania programu - rysowanie, szkicowanie za pomocą współrzędnych 3) OBSŁUGA KOMPUTEROWEGO SYSTEMU SPRZEDAŻY „ SUBIEKT 4 PLUS ” - prowadzenie kartotek: firmy, towary, usługi - fakturowanie wyrobów i usług - analizy sprzedaży, wykresy, bilans

63 KOMPUTEROWE WSPOMAGANIE
Komputerowe wspomaganie wytwarzania - Pracownia komputerowa obejmuje 15 stanowisk uczniowskich i oprogramowanie: - Autodesk Mechanical - EdgeCAM Na zajęciach wykonuje się: - rysunki konstrukcyjne - projektowanie brył i przetwarzanie ich części składowych do generowania programów sterowania obrabiarek CNC - symulacje obróbki na wybranej maszynie, dobranych narzędziach i parametrach obróbki

64 C K P w Kolbuszowej Dziękujemy Państwu
za życzliwość i poświęcenie czasu na oglądnięcie naszej prezentacji. Zapraszamy do odwiedzania naszej placówki jak też do zaglądania na naszą stronę internetową :

65 Koniec prezentacji. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej
Dziękujemy.


Pobierz ppt "Centrum Kształcenia Praktycznego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google