Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE."— Zapis prezentacji:

1 SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE

2 CZYM JEST SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE?

3 SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE to rodzaj
społeczeństwa demokratycznego, w którym obywatele świadomie uczestniczą w życiu publicznym, są aktywni i odpowiedzialni oraz posiadają umiejętność samoorganizacji.

4 W społeczeństwie obywatelskim obywatele
potrafią działać niezależnie od oficjalnych instytucji pańtwowych. Nie oznacza to jednak, że społeczeństwo i władza rywalizują ze sobą. Najistotniejsze jest to, aby członkowie społeczeństwa byli świadomi swoich wzajemnych potrzeb i dążyli do ich zaspokojenia.

5 GENEZA SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

6 Idea społeczeństwa obywatelskiego sięga starożytności, za jej prekursora uważa się Arystotelesa, dla którego najwyższym wyrazem istnienia społeczeństwa obywatelskiego było utworzenie państwa. Człowiek nie może bowiem żyć poza nim, gdyż tylko w państwie może urzeczywistniać się jego społeczna natura.

7 W oświeceniu Jan Jakub Rousseau i Imanuel
Kant uważali, że jednostka rozwija się znacznie łatwiej uczestnicząc w życiu publicznym niż prywatnym. Imanuel Kant Jan Jakub Rousseau

8 realizowane tylko dzięki obywatelskiej współpracy. Społeczeństwo
W tym samym czasie John Locke i Georg Hegel twierdzili, iż społeczeństwa nie są zależne od instytucji państwa, a interesy Jednostki mogą być realizowane tylko dzięki obywatelskiej współpracy. Społeczeństwo powinno mieć warunki aby działać swobodnie. Georg Hegel John Locke

9 ZASADA NIEPOSŁUSZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

10 Obywatelskie nieposłuszeństwo to
świadomy, otwarty i przede wszystkim pokojowy akt złamania obowiązujących norm prawnych przez obywateli, który ma doprowadzić do zmiany niesprawiedliwych przepisów prawa i innych decyzji władz. Protestujący zakładają przy tym gotowość do spokojnego przyjęcia wszelkich grożących im za to represji.

11 Zasadą jest, że podejmowane
działania w ramach nieposłuszeństwa obywatelskiego mają zawsze charakter pokojowy, przybierają postać np.manifestacji, demonstracji, petycji lub pochodu albo też odmowy respektowania praw uznanych za niesprawiedliwe.

12 Takie metody walki propagował i stosował w praktyce np.
twórca niepodległych Indii M.Gandhi oraz działacz na rzecz dyskryminacji rasowej w USA M.L. King. Strategię obywatelskiego nieposłuszeństwa wykorzystała również opozycja polityczna w Polsce, po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 i delegalizacji “Solidarności”. MARTIN LUTHER KING MAHATMA GANDHI

13 Wykonanie: Klaudia Koc, 1e

14 ŹRÓDŁA http://www.wikipedia.pl http://www.portalwiedzy.onet.pl


Pobierz ppt "SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google