Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest AMNESTY INTERNATIONAL ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest AMNESTY INTERNATIONAL ?"— Zapis prezentacji:

1

2 Co to jest AMNESTY INTERNATIONAL ?
- Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom. Czy ma ona (organizacja) jakieś osiągnięcia? -Organizacja jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z roku za "wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości, a tym samym pokoju na całym świecie". -W 1994 MTV doceniając jej wkład w rozwój praw człowieka uhonorowała tę organizację nagrodą Free Your Mind.

3 Trochę o AMNESTY INTERNATIONAL..
Amnesty International finansuje swoją działalność głównie ze składek członkowskich i datków od indywidualnych osób. Amnesty nie przyjmuje jakiejkolwiek pomocy rządowej, a przyjmowanie datków od przedsiębiorstw i innych organizacji podlega licznym obostrzeniom. Zasadami działania Amnesty International są: pełna niezależność polityczna i finansowa oraz maksymalny obiektywizm. Mimo to jest ona często w wielu krajach oskarżana o wspieranie Zachodu i propagowanie jego idei. Przeczą temu jednak akcje wymierzone w obronę przed rządami wielu krajów zachodnich, takie jak protesty przeciwko torturom i pozasądowemu przetrzymywaniu ludzi przez USA w Guantanamo.

4 Trochę o AMNESTY INTERNATIONAL..
Amnesty International liczy obecnie 2 mln 200 tys. członków w 150 krajach świata. Centrala AI – tzw. międzynarodowy sekretariat – znajduje się w Londynie. Do końca 2009 Sekretarz Generalną AI była Irene Khan, jej następcą jest Salil Shetty. Oficjalnym hymnem organizacji jest piosenka "One" zespołu U2.

5 Metody działania Cele te są realizowane przez następujące działania:
Wysyłanie kilkuosobowych grup badaczy dla oceny sytuacji poszczególnych represjonowanych osób i ew. pomocy tym osobom na miejscu. Zasadą jest tutaj wysyłanie osób z innego kraju niż kraj, w którym dochodzi do represji. Amnesty International nie przyjmuje i nie wymaga od swoich członków informacji na temat własnego kraju, aby nie być posądzonym o szpiegostwo. Organizowanie dużych ogólnoświatowych akcji medialnych nakierowanych na jeden konkretny problem, w jednym konkretnym kraju, który wydaje się mieć szczególne znaczenie w danym momencie. Organizowanie ogólnoświatowych kampanii medialnych dotyczących jednego ogólnego problemu, np. w obronie praw uchodźców lub przeciw torturom. Tworzenie i publikowanie dorocznych raportów ze stanu przestrzegania praw człowieka na całym świecie (zwykle ukazują się one pod koniec maja).

6 Irene Khan, sekretarz generalna Amnesty International od 2001 do 2009
Lista sekretarzy generalnych: Peter Benenson ( Wielka Brytania) Eric Baker ( Wielka Brytania) Martin Ennals ( Wielka Brytania) Thomas Hammarberg ( Szwecja) Ian Martin ( Wielka Brytania) Pierre Sané ( Senegal) Irene Khan ( Bangladesz) od 2010 Salil Shetty ( Indie)

7 KONIEC Dziękuje za uwagę.


Pobierz ppt "Co to jest AMNESTY INTERNATIONAL ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google