Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Studia w Szkocji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Studia w Szkocji."— Zapis prezentacji:

1 Studia w Szkocji

2 Kryteria przyjęcia Podstawowym kryterium przyjęcia na pierwszy rok studiów są dobre wyniki na egzaminie maturalnym oraz dobra znajomość języka angielskiego poświadczona odpowiednimi certyfikatami (IELTS 6.0 lub TOEFL 550 (213) lub Cambridge: FCE (min B), CAE, Proficiency. Od obecnego roku akademickiego Uniwersytet akceptuje również, jako poświadczenie kwalifikacji językowych, zdany egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym (pisemnym i ustnym) z wynikiem powyżej 60% z obydwu egzaminów. Na niektórych kierunkach istnieją wymogi dodatkowe związane z konkretnym profilem studiów. Podstawową rzeczą jest złożenie aplikacji do UCAS (UK's Central University Admissions Service). Ostateczny termin składania aplikacji na rok akademicki 2007/2008 upływa w dniu 30 czerwca, potem jest jeszcze tzw. clearing czyli możliwość aplikowania na kierunki, gdzie pozostały wolne miejsca. Istnieje również możliwość przejścia bezpośrednio z polskiej uczelni na wyższy rok studiów na RGU. Wiąże się to z bardziej złożoną procedurą. Należy tu kontaktować się z przedstawicielami firmy Knowledger bądź bezpośrednio z Uniwersytetem.

3 STUDIA NA THE ROBERT GORDON UNIVERSITY W ABERDEEN, SZKOCJA

4 The Robert Gordon University to ośrodek cieszący się międzynarodowym uznaniem. Marka ta jest doskonale rozpoznawalna jako ośrodek akademicki o zdecydowanie zawodowym nastawieniu. Specjalizuje się w połączeniu zajęć teoretycznych z praktycznymi, ściśle związanymi z wymaganiami pracodawców. Uczelnia kształci wysokiej klasy specjalistów z doświadczeniem zawodowym nabytym w trakcie studiów, co znajduje swoje odzwierciedlenie na rynku pracy. Same zajęcia mają często praktyczny charakter, tak aby wiedza zdobyta na Uczelni mogła być przez studenta wykorzystana w miejscu pracy. System oceny studenta jest również oparty na umiejętności aplikowania zdobytej wiedzy i nie jest to konwencjonalny egzamin ustny bądź testowy. Program studiów na RGU jest bezpośrednio dostosowany do potrzeb rynku pracy. W jego kształtowaniu Uniwersytet współpracuje z wieloma organizacjami zawodowymi i gospodarczymi oraz z pracodawcami. Wyznacznikiem tego jest odbywanie obowiązkowego stażu na III roku studiów licencjackich, który trwa, w zależności od kierunku studiów, od 16 tygodni do roku (jest to zwykle staż, za który student otrzymuje wynagrodzenie). Studenci RGU mają okazję zdobywać w ten sposób w trakcie studiów doświadczenie zawodowe w największych i najbardziej znanych międzynarodowych korporacjach. Studenci z Polski, którzy rozpoczynają obecnie III rok studiów zdobyli staże w takich firmach jak: Shell, Royal Bank of Scotland, Lloyds Bank, Hilton Hotels, Ernst&Young, Pricewaterhouse Coopers, Talisman. Dlatego też w 2006 roku Uniwersytet znalazł się na I miejscu w Wielkiej Brytanii pod względem uzyskiwania zatrudnienia przez absolwentów studiów licencjackich i magisterskich w prestiżowym rankingu sporządzonym przez The Sunday Times.

5 STUDIA NA RGU Uczelnia prowadzi studia licencjackie zwykle 4 letnie, po których uzyskuje się tytuł licencjata z wyróżnieniem (Bachelor with Honors) oraz roczne uzupełniające studia magisterskie, w pokrewnych dziedzinach do studiów licencjackich. Tytuły uzyskiwane po studiach licencjackich związane są z bardzo konkretnym profilem zawodowym i są cenione przez organizacje branżowe i zawodowe. Uniwersytet prowadzi wiele kierunków licencjackich między innymi : -Nauki inżynieryjne i techniczne, -Budownictwo, geodezja, -Informatyka, technika komputerowa, -Nauki biologiczne, -Żywność i dietetyka, -Turystyka i hotelarstwo, -Kierunki biznesowe, zarządzanie, księgowość, -Prawo, -Nauki społeczne, -Nauki o środowisku, -Nauki o zdrowiu, farmacja -Sport i wychowanie fizyczne, rehabilitacja, -Opieka medyczna, pielęgniarstwo, opieka społeczna, -Sztuka i wzornictwo, -Media, techniki informacyjne, poligrafia

6 ŻYCIE W ABERDEEN / PRACA I STUDIA
W Aberdeen istnieje wiele możliwości podjęcia pracy na pół etatu w wielu sektorach gospodarki, którą można połączyć ze studiami. Zajęcia na studiach pochłaniają zwykle kilkanaście godzin tygodniowo. Daje to możliwość spokojnego pogodzenia studiów z pracą. Osoby z Polski, które przyjechały na studia w zeszłym roku akademickim pracują i rozwijają się zawodowo. Po kilku miesiącach pracy zaczynają awansować w swoich firmach. Wykonują często pracę związaną z profilem studiów oraz zgodną z własnymi zainteresowaniami. Stopa bezrobocia w Aberdeen należy do najniższych w Wielkiej Brytanii i wynosi niecałe 1,5% (dane z końca 2006 roku). Wielu pracodawców zwraca się bezpośrednio do Uniwersytetu w poszukiwaniu pracujących w niepełnym wymiarze godzin studentów. Najniższa ustawowa płaca w Wielkiej Brytanii wynosi 5,35 funta brutto na godzinę (ok. 4,5 funta netto).W Aberdeen płace są wyższe od przeciętnych i należą do najwyższych w Szkocji.

7 Miasto ma bardzo wiele ciekawego do zaoferowania dla studentów
Miasto ma bardzo wiele ciekawego do zaoferowania dla studentów. Jest tu wiele barów i klubów nocnych na każdy gust i każdą kieszeń. Odbywa się tu aż 11 dużych festiwali w ciągu roku, w tym Aberdeen Alternative Festival i bardzo popularny International Youth Festival. Aberdeen oferuje również wiele możliwości do uprawiania sportu. W mieście jest 11 pól golfowych, 26 basenów, 2 lodowiska, stadion pierwszoligowej szkockiej drużyny piłkarskiej, największa w Szkocji kręgielnia i wiele innych. Aberdeen położone jest w malowniczych okolicach doskonałych do wędrówek górskich. To wspaniała baza do weekendowych wypadów w góry, z czego studenci skwapliwie korzystają. Ponadto jako miasto nadmorskie, gdzie plaża położona jest blisko centrum Aberdeen, istnieje wiele możliwości wypoczynku i rekreacji nad wodą.

8 ZAKWATEROWANIE Uniwersytet oferuje zakwaterowanie dla studentów z zagranicy od pierwszego dnia pobytu, bez żadnych formalności, w komfortowych pojedynczych pokojach w cenie funtów miesięcznie. W cenie tej zawarte są wszelkie opłaty. Istnieje też możliwość wynajmu mieszkania na własną rękę poprzez agencje nieruchomości i mieszkania ze znajomymi, co może oznaczać mniejsze koszty. Uniwersytet oferuje zakwaterowanie dla studentów z zagranicy od pierwszego dnia pobytu, bez żadnych formalności, w komfortowych pojedynczych pokojach w cenie funtów miesięcznie. W cenie tej zawarte są wszelkie opłaty. Istnieje też możliwość wynajmu mieszkania na własną rękę poprzez agencje nieruchomości i mieszkania ze znajomymi, co może oznaczać mniejsze koszty.

9 Opłaty za studia na The Robert Gordon University w Aberdeen w Szkocji mogą być w przypadku każdego studenta studiów licencjackich sfinansowane przez specjalny fundusz stypendialny ustanowiony przez rząd szkocki (Student Awards Agency for Scotland - SAAS).

10 CALEDONIAN UNIVERSITY
STUDIA NA CALEDONIAN UNIVERSITY W GLASGOW, SZKOCJA

11 Glasgow Caledonian University to piąty co do wielkości uniwersytet w Szkocji. Jest laureatem nagrody Times Higher Education award for Outstanding Support for Overseas Students w 2008 roku. Na tej uczelni uczy się ponad studentów z całej Wielkiej Brytanii i z około 100 innych krajów. Przyciąga studentów z bardzo szerokiego zasięgu środowisk, od ludzi opuszczających lokalne szkoły po doktorantów z całego świata. Zapewnia im przyjazny, nowoczesny i efektywny program nauczania. Jedna z polskich studentek GCU pisze tak: „Tam nie uznaje się uczenia na pamięć, a uczenie ze zrozumieniem. Kładzie się duży nacisk na prezentacje, pisanie esejów badawczych (czyli bardziej niż teoria, interesuje ich rozwiązywanie problemów, polemika). Wykłady i ćwiczenia polegają często na dyskusji wykładowcy i studentów. Na egzaminie pisemnym nie ma pytań w stylu ‘wymień’, ‘zdefiniuj’, ‘opisz’, a raczej: ‘co sądzisz’, ‘jak uważasz’.”

12 Na GCU można wybrać wiele dziedzin z różnych kierunków, np.:
Studia na GCU Na uczelni wybrać można zwykle 4-letnie studia licencjackie (undergraduate) po których uzyskuje się tytuł licencjata z wyróżnieniem (Bachelor with Honors) oraz roczne uzupełniające studia magisterskie, w pokrewnych dziedzinach do studiów licencjackich. Na GCU można wybrać wiele dziedzin z różnych kierunków, np.: -Rachunkowość i finanse -Nauki biologiczne i biomedyczne -Prawo -Psychologia -Marketing -Studia socjologiczne -Opieka zdrowotna i społeczna -Inżynieria -Biznes i zarządzanie Dziennikarstwo i studia medialne

13 ŻYCIE W GLASGOW PRACA I STUDIA
„Jeśli chodzi o znalezienie pracy to nie jest to problemem. Wystarczy przejść się po centrum, a ogłoszeń na pubach i restauracjach znajduje się mnóstwo. Nie jest również problemem pogodzenie studiów i pracy. Czas zajęć to jedynie ok. 9 godzin tygodniowo. „ -mówi studentka Kasia. Poza tym uniwersytet często organizuje tzw. „eventy”.Gary, jeden z organizatorów mówi tak: „Obecnie mamy wielu polskich studentów w kampusie. Nie mamy Polskiego Stowarzyszenia (jeżeli dobrze się orientuję), jednak nasi polscy studenci bardzo angażują się w nasze międzynarodowe i brytyjskie eventy. (...) Zawsze szukam nowych studentów, którzy pomogliby w organizowaniu tych eventów. (...) Do najbardziej aktywnych zagranicznych studentów w tym roku należeli Polacy.”

14 Glasgow Jest to najwięsze miasto Szkocji (około 600 000 mieszkańców),
uznane za jej komercyjną stolice. Metropolie Wielkie Glasgow (Greater Glasgow) zamieszkuje około 2,1 miliona osób w promieniu 15 mil od centrum miasta. Okalający region Strathclyde (z gaelickiego "Dolina rzeki Clyde") zamieszkuje ponad 2,6 miliona ludzi, co stanowi ponad połowę populacji Szkocji. 15% mieszkańców miasta stanowią katolicy, a resztę protestanci. Znajdują się tu dwa wielkie kluby pikarskie Celtic Glasgow i Glasgow Rangers. Styl Glasgow czy wiele tradycji i trendów architektonicznych. Glasgow to nowoczesne budynki, stare urokliwe uliczki, przepięknie prezentujce się mosty na rzece Clyde, kamienice z pomarańczowego piaskowca, gmach uniwersytetu i muzeów, niezliczone przepiękne ogrody i parki.

15 ZAKWATEROWANIE Kasia opowiada, jak znalazła swoje miejsce w Glasgow: „Na miejsce przybyłam na tydzień przed rozpoczęciem roku akademickiego. Postanowiłam poszukać mieszkania na własną rękę gdyż akademiki oferowane przez GCU były droższe niż prywatna stancja. Mieszkanie znalazłam jeszcze przed przyjazdem dzięki stronie . Znajdowało się ono w samym centrum miasta i 7 min. spacerkiem od GCU. Za własny dwuosobowy pokój płaciłam ₤225 miesięcznie. Dla porównania, jednoosobowy pokój w akademiku oferowanym przez GCU kosztuje ok. ₤330 przy czym kuchnię i łazienkę trzeba dzielić z całym piętrem. Przed wyjazdem studenci, którzy byli w Glasgow rok wcześniej doradzili mi, żeby wybrać akademik, gdyż w przeciwnym razie stracę na życiu towarzyskim. Tak się na szczęście jednak nie stało.”


Pobierz ppt "Studia w Szkocji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google