Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Planowanie przyszłości edukacyjnej i zawodowej?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Planowanie przyszłości edukacyjnej i zawodowej?"— Zapis prezentacji:

1 Planowanie przyszłości edukacyjnej i zawodowej?
Elżbieta Augustyniak-Brągiel Centrum Informacji Zawodowej w Częstochowie

2 Gdzie można uzyskać pomoc?
Centrum Informacji Zawodowej – Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Częstochowa, ul. Legionów 58/10 tel./fax (034) ,

3 Gdzie można uzyskać pomoc?
Strona www. Centrum Informacji Zawodowej zawiera wiele cennych informacji: Adres:

4 Gdzie można uzyskać pomoc?
Informacje o egzaminie maturalnym można znaleźć na stronach: 1. Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: 2. Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie:

5 Gdzie można uzyskać pomoc?
Informacje o możliwościach dalszego kształceni, kierunkach studiów, wymaganiach rekrutacyjnych można znaleźć między innymi na stronach portali: 1. 2. 3.

6 O czym warto pamiętać? 1. Wybór przedmiotów zdawanych na maturze powinien być zdeterminowany wcześniejszym wyborem kierunków studiów, a nie odwrotnie. Obecnie często się zdarza, że młody człowiek najpierw wybiera przedmiot zdawany na maturze ( np. bo najłatwiejszy), a dopiero potem zastanawia się, co – w związku z dokonanym wyborem - może studiować.

7 O czym warto pamiętać? 2. Przed wyborem kierunku studiów warto zastanowić się, jakie są szanse znalezienia pracy w zawodzie, do którego nabywa się kwalifikacje na studiach. Obecnie ponad 80 % absolwentów szkół wybiera kierunki humanistyczne i społeczne, po których bardzo trudno znaleźć pracę.

8 O czym warto pamiętać? 3. Przed wyborem kierunków studiów warto zdiagnozować swoje zainteresowania i predyspozycje, po to, aby wykonywana w przyszłości praca dawała satysfakcję i nie prowadziła do szybkiego wypalenia zawodowego. Obecnie wielu uczniów wybiera kierunki studiów z motywacjami:” bo są łatwe”, „bo tam idzie kolega/koleżanka” itp.”.

9 O czym warto pamiętać? Obecnie największe zapotrzebowanie na rynku pracy jest na absolwentów kierunków ścisłych i technicznych. Dotyczy to zarówno polskiego jak i europejskiego rynku pracy. Rządy wielu krajów rozpoczęły intensywne działania, aby wspierać takie wybory absolwentów szkół. W Polsce Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizuje program zatytułowany: . kierunki zamawiane.

10 O czym warto pamiętać? Kierunki zamawiane to wybrane dziedziny matematyczno-fizyczne, inżynierskie i biologiczne. Specjaliści z  tych dziedzin są najbardziej poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy. Studenci kierunków zamawianych mogą liczyć na : wysokie stypendium, dodatkowe zajęcia wyrównawcze m.in. z matematyki i fizyki oraz roczny kurs technicznego języka angielskiego.

11 O czym warto pamiętać? 1. Automatyka i robotyka, 2. Biotechnologia,
W roku 2009 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybrało następujące kierunki/specjalności zamawiane, w których kształcenie ma się zacząć w najbliższym roku akademickim: 1. Automatyka i robotyka, 2. Biotechnologia, 3. Budownictwo, 4. Chemia, 5. Energetyka, 6. Fizyka/fizyka techniczna,

12 O czym warto pamiętać? Kierunki zamawiane c.d.: 7. Informatyka,
8. Inżynieria materiałowa, 9. Inżynieria środowiska, 10. Matematyka, 11. Mechanika i budowa maszyn, 12. Mechatronika, 13. Ochrona środowiska, 14. Wzornictwo.

13 O czym warto pamiętać? Ponadto wiele uczelni wyższych realizuje, dla absolwentów, którzy podjęli trud studiowania kierunków ścisłych i technicznych, dodatkowe zajęcia wyrównawcze z matematyki, fizyki i chemii.

14 Dziękuję za uwagę .


Pobierz ppt "Planowanie przyszłości edukacyjnej i zawodowej?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google