Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Olga Boznańska (ur. 15 kwietnia 1865 w Krakowie, zm. 26 października 1940 w Paryżu) – polska malarka okresu modernizmu działająca w Monachium i Paryżu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Olga Boznańska (ur. 15 kwietnia 1865 w Krakowie, zm. 26 października 1940 w Paryżu) – polska malarka okresu modernizmu działająca w Monachium i Paryżu."— Zapis prezentacji:

1

2 Olga Boznańska (ur. 15 kwietnia 1865 w Krakowie, zm. 26 października 1940 w Paryżu) – polska malarka okresu modernizmu działająca w Monachium i Paryżu. Autoportret

3 * Była córką Adama Nowiny Boznańskiego i Eugenii Mondan. Adam Boznański był inżynierem,. Eugenia Mondan była Francuzką, interesowała się sztuką, sama rysowała. * Olga Boznańska od najmłodszych lat uczyła się rysunku. Malarstwa uczyła się u Antoniego Piotrowskiego, Kazimierza Pochwalskiego, a następnie na Kursach Malarskich imienia Adriana Baranieckiego. * W 1886 wyjechała kontynuować naukę w Monachium. Jako kobieta nie miała możliwości wstępu do Akademii Sztuk Pięknych, kształciła się więc w prywatnych, monachijskich szkołach Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra.

4 * W 1892 umarła jej matka. * W 1896 zrezygnowała z nauczycieli i wynajęła własną pracownię. W tym czasie zaczęła wystawiać swoje prace w Monachium, Warszawie, Berlinie, Wiedniu. Dwa lata później pojawiły się pierwsze sukcesy. * Za Portret malarza Pawła Nauena otrzymała z rąk arcyksięcia Karola Ludwika w Wiedniu złoty medal, a w Londynie za Portret miss Mary Breme – wyróżnienie. * W 1896 jury paryskiego Societe des Beaux-Arts przyjęło na wystawę jej obraz. * Po ostatnich sukcesach, dostała nawet propozycję objęcia katedry malarstwa na wydziale kobiet w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, którą odrzuciła.

5 * W 1898 przeprowadziła się do Paryża. W tym też roku została członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. * W 1900 na wystawie w New Gallery w Londynie dostała złoty medal. Na Wystawie Światowej w Paryżu otrzymała wyróżnienie. * Nie miała tylko sukcesów w życiu osobistym. W tym roku nastąpiło zerwanie długoletniego narzeczeństwa z malarzem Józefem Czajkowskim. * W 1901 po raz pierwszy wystawiała w Pittsburghu. * Rząd francuski kupił Bretonkę i Portret panny Dygat do państwowych zbiorów sztuki. * Została członkiem Société Nationale des Beaux Arts. * W 1906 umarł jej ojciec. * Rok później Carnegie Institute w Pittsburghu przyznał jej srebrny medal.

6 * W 1912 na wystawie w Pittsburghu, wraz z Claude'em Monetem i Augustem Renoirem, reprezentowała Francję. * W Amsterdamie na międzynarodowej wystawie zdobywa srebrny medal. * W 1914 Warszawska Szkoła Sztuk Pięknych zaproponowała jej stanowisko profesora. * W 1923 ponownie reprezentowała szkołę francuską w Pittsburghu wśród takich artystów jak Pierre Bonnard, Maurice Denis. * W 1924 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

7 * Jej sława powoli malała. Miała coraz mniej zamówień na portrety, głównym jej źródłem utrzymania stał się czynsz z krakowskiej kamienicy. * W 1932 po raz ostatni przyjechała do Krakowa. * W 1937 na Wystawie Światowej w Paryżu otrzymała Grand Prix. * Na weneckim Bienale w 1938 sprzedała pięć obrazów, w tym Portret pani Dygatowej, który zakupił król włoski. Był to jej ostatni sukces. * Dwa lata później umarła.

8 Amazonka - portret siostry Anemony

9 Autoportret (fragment) Autoportret z japońską parasolką

10 Bretonka Dwie dziewczynki

11 Martwa natura z japońską laleczką Kwiaciarki

12 Portret Adama Nowiny- Boznańskiego, ojca artystki Portret dzieci (Pasierbowie malarza Bolesława Buyki).

13 Dziewczynka w ogrodzie Portret Józefa Czajkowskiego

14 Jakub Dolny


Pobierz ppt "Olga Boznańska (ur. 15 kwietnia 1865 w Krakowie, zm. 26 października 1940 w Paryżu) – polska malarka okresu modernizmu działająca w Monachium i Paryżu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google