Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Trudna sztuka Marcela Duchampa”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Trudna sztuka Marcela Duchampa”"— Zapis prezentacji:

1 „Trudna sztuka Marcela Duchampa”
Adam Kościuk kl. I IM

2 MARCEL DUCHAMP Francuski malarz i szachista Urodzony 28 lipca 1887
Zmarł 2 października 1968  Po raz pierwszy wystawiał swoje dzieła w 1909 na Salonie Niezależnych i Salonie Jesiennym w Paryżu Wczesne prace Duchampa były głównie Post-Impresjonistyczne Eksperymentował z klasycznymi technikami oraz tematami takimi jak Kubizm oraz Fowizm

3

4 Słynny pisuar Marcela Duchampa zatytułowany ‘Fontanna’

5 W 1917 roku Marcel Duchamp, artysta osiadły w Stanach Zjednoczonych, wysłał na Wystawę Niezależnych w Nowym Jorku porcelanową muszlę pisuarową, której nadał tytuł „Fontanna”. Dzieło, mające symbolizować pogardę dla tradycyjnego rozumienia sztuki, okazało się tak bulwersujące, że zostało odrzucone przez komitet organizacyjny wystawy. Rychło jednak stało się sławne, wchodząc do podręczników historii sztuki jako przykład dadaistycznej antysztuki.

6 Rrose Sélavy

7 Był też autorem dwuznacznej postaci Rrose Sélavy, istoty, która po raz pierwszy pojawiła się w Fre(n)sh Wi(n)dow, czyli oknie na sposób francuski, przy czym bawił się tu angielskim znaczeniem fresh widow (świeża wdowa). Sélavy jest homonimem c'est la vie (takie jest życie). Pod tym pseudonimem Duchamp wydał zbiór aforyzmów i przebrany za kobietę pozował do zdjęć Mana Raya. Duchamp stworzył też całą serię nowych powiedzonek typu "gra półsłówek", ciesząc się z ich nieprzyzwoitego wydźwięku i bawiąc aliteracją.

8 Akt schodzący po schodach

9 Repertuar kubistycznych środków wzbogacał o zagadnienia prezentacji ruchu na obrazie, jak w ”Ivonne” i „Madelaine” rozerwane na strzępy, 1911 i ”Akt schodzący po schodach nr 2” ( Nu descendant un escalier No. 2, 1912). Ten ostatni, prezentowany na wystawie Armory Show w Nowym Jorku w1913, wzbudził wielkie zainteresowanie, czyniąc z Duchampa uznanego malarza.

10 Mona Lisa L.H.O.O.Q.

11 Najbardziej znanym dziełem opatrzonym z pozoru enigmatycznym tytułem L
Najbardziej znanym dziełem opatrzonym z pozoru enigmatycznym tytułem L.H.O.O.Q. Jest to reprodukcja leonardowskiej Mony Lisy ( ) z domalowanymi ołówkiem hiszpańską bródką i wąsikami. Dzieło Duchampa odbierane było jako aluzję do domniemanego homoseksualizmu Leonarda. Litery tytułu czytane po francusku znaczą dokładnie tyle co zdanie „Elle a chaud au cul” czyli „Ona ma gorący tyłek”. Tytuł ośmiesza kultowe i niemal uświęcone dzieło sztuki.

12 Koniec !


Pobierz ppt "„Trudna sztuka Marcela Duchampa”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google