Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PSSE PRZEWORSK ZESPÓŁ SZKÓŁ ŻURAWICZKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PSSE PRZEWORSK ZESPÓŁ SZKÓŁ ŻURAWICZKI."— Zapis prezentacji:

1 PSSE PRZEWORSK ZESPÓŁ SZKÓŁ ŻURAWICZKI

2 Do najpoważniejszych zachowań ryzykownych zalicza się:
RYZYKOWNE ZACHOWANIA ? Różne działania niosące ryzyko negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego osoby, jak i dla jej otoczenia społecznego. Do najpoważniejszych zachowań ryzykownych zalicza się: palenie tytoniu picie alkoholu zażywanie narkotyków, środków zastępczych, leków, sterydów … przemoc rówieśniczą, zachowania agresywne i przestępcze, wczesną aktywność seksualną stosowanie szkodliwych dla zdrowia diet dla poprawienia atrakcyjności fizycznych.

3 „Nieszczęścia chodzą parami..”
RYZYKOWNE ZACHOWANIA ? W uzależnieniach często występują zależności pomiędzy agresywnym zachowaniem a przestępczością….. „Nieszczęścia chodzą parami..”

4 Uzależnienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji, to proces obejmujący szereg zmian: zachowania, myślenia i odczuwania, które na przestrzeni czasu pogłębiają się. Uzależnienie: „kiedy ciągle chce się brać, pić lub palić i o niczym innym się nie myśli” „pojawia się, gdy mam w sobie taki przymus, nie chcę – ale muszę” „kiedy pojawia się ból, bo nie wziąłem, nie piłem, nie paliłem”

5 Dziedziczne są skłonności do wystąpienia uzależnień u danej osoby.
Młodzież uzależnia się szybciej, głównie ze względu na właściwości psychofizyczne organizmu, ponosi też większe konsekwencje ze względu na wpływ środka uzależniającego.

6 Uzależniają się tylko słabi ludzie.
PRAWDA CZY MIT? Uzależniają się tylko słabi ludzie. NIEPRAWDA. Człowiek uzależnia się nie dlatego, że jest słaby lub silny, lecz w pierwszej kolejności, dlatego, że bierze narkotyki i podoba mu się ich działanie. Nie można też powiedzieć, że ludzie o silnej woli mogą brać środki odurzające i nic im się nie stanie. Każdy, kto zaczyna brać narkotyki powinien liczyć się z uzależnieniem.

7 NIEPRAWDA. Marihuana jest uzależniająca i
Marihuana jest ,,lekkim" narkotykiem i nie uzależnia NIEPRAWDA. Marihuana jest uzależniająca i chociaż uzależnia w nieco dłuższym czasie niż np. heroina, To jednak osobom, które ją palą trudno jest już po paru miesiącach zrezygnować z wypalenia skręta. Marihuana uzależnia psychicznie. Może powodować niepokój, rozkojarzenie, pogorszenie koncentracji, pamięci i obniżenie sprawności intelektualnej, a także zobojętnienie i zniechęcenie do codziennych zajęć (syndrom motywacyjny).

8 Istnieje podział na narkotyki ,,twarde" i miękkie”.
NIEPRAWDA. Nie ma narkotyków ,,twardych" i ,,miękkich" są tylko wolniej i szybciej uzależniające.

9 Dopalacze to termin, którego używa się potocznie dla nazwania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym, nie znajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

10 i producenci byli ubezpieczeni.
DOPALACZ - ALTERNATYWA dla narkotyków? W większości przypadków na etykietach widniały informacje: „Produkty przeznaczone są wyłącznie do zastosowań edukacyjnych, badawczych oraz jako ozdoby i okazy kolekcjonerskie”, „Nie do spożycia przez ludzi”. W ten sposób sprzedawcy i producenci byli ubezpieczeni.

11

12 Zawsze wiadomo, co zawiera narkotyk.
NIEPRAWDA. Nigdy nie ma pewności, jakie substancje wchodzą w skład narkotyku. Ten towar nie ma znaku jakości, a rozprowadzane narkotyki zwykle zawierają zanieczyszczenia. Domieszki są bardziej lub mniej toksyczne. Środki zastępcze również nie mają określonego składu są pochodzenia syntetycznego lub naturalnego rozprowadzane w postaci suszu lub ekstraktów. Wśród wielu mieszanin mogą zawierać np.; Ołów - pierwiastek chemiczny. Ołów jest mutagenny i może powodować raka, rtęć - pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych, silnie toksyczny.

13 porażenie układu oddechowego i układu krążenia,
poważne zaburzenia rytmu serca do zatrzymania jego akcji włącznie, gwałtowne skoki ciśnienia prowadzące do utraty przytomności, udarów mózgu lub zawałów serca, nieodwracalne zmiany w organizmie człowieka, śmierć

14

15 NIKOTYNA Papieros zawiera 4000 substancji
o działaniu toksycznym, między innymi substancje smoliste Substancje drażniące Dwutlenek węgla – trujący gaz, który obniża stężenie hemoglobiny we krwi

16 Nikotyna to substancja psychoaktywna
Nikotyna to substancja psychoaktywna. Oznacza to, że ma ona zdolność oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy odpowiada za wystąpienie uzależnienia fizycznego…. Dym jest inhalowany do dróg oddechowych, skąd dostaje się do krwioobiegu i zostaje rozprowadzony po całym organizmie i do wszystkich narządów  

17 Choroby wywołane paleniem :
Rak płuc, nerki, trzustki, rak wargi, języka jamy ustnej, przełyku i krtani, rak pęcherza moczowego, choroba niedokrwienna serca przewlekłe zapalenie oskrzeli ,gruźlica układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze udar mózgu ,wrzody żołądka oraz dwunastnicy ,przepukliny jelitowe, impotencje. Dzieci zmuszane do wdychania dymu tytoniowego częściej zapadają na choroby infekcyjne układu oddechowego.

18 Do najczęstszych objawów abstynencji w przypadku uzależnienia od nikotyny można zaliczyć m.in.: głód nikotynowy (silną potrzebę sięgnięcia po papierosa), rozdrażnienie, irytację, niepokój, spadek koncentracji uwagi, zmęczenie, zaburzenia snu (zazwyczaj bezsenność), zaburzenia apetytu (zwykle jego zwiększenie).

19

20

21 Nie jestem alkoholikiem, bo nie piję codziennie.
NIEPRAWDA Uzależnienie od alkoholu nie polega na tym, że pije się codziennie, odnosi się raczej do wpływu alkoholu na organizm. Alkoholicy najczęściej piją tzw. ciągami, po których następują okresy abstynencji.

22 Prowadzi do chorób: psychicznych, schorzeń wątroby, nerek, żołądka, serca itd. Zwiększa przestępczość, sprzyja szerzeniu się wielu chorób. Leczenie choroby alkoholowej jest bardzo trudne i skomplikowane. Około 70% pacjentów po terapiach nie osiąga trwałych efektów.

23 WYJAŚNIENIE PRZYCZYN UZALEŻNIEŃ
H R O N I Ą E WYJAŚNIENIE PRZYCZYN UZALEŻNIEŃ R Y Z K A TO WŁAŚCIWOŚCI JEDNOSTKI I ŚRODOWISKA , KTÓRE WZMACNIAJĄ ODPORNOŚĆ NA PODATNOŚĆ NA NARKOTYKI, WIĘŹ RODZINNA, AKCEPTACJA PRZEZ RÓWIEŚNIKÓW…. WRAŻLIWOŚĆ, NIESTABILNOŚĆ EMOCJONALNA, NEGATYWNE NASTROJE, GWAŁTOWNY TEMPERAMENT, IMPULSYWNOŚĆ, SŁABE ZDOLNOŚCI PRZYSTOSOWAWCZE DO ZMIAN, NISKA SAMOOCENA.

24

25

26

27 Przygotowała: Justyna Kałamarz
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ r. Przygotowała: Justyna Kałamarz


Pobierz ppt "PSSE PRZEWORSK ZESPÓŁ SZKÓŁ ŻURAWICZKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google