Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIKOTYNA PALENIE TYTONIU I TY. PAPIEROS DLACZEGO NIE WARTO PALIĆ? Palenie to najważniejsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju. Dym tytoniowy,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIKOTYNA PALENIE TYTONIU I TY. PAPIEROS DLACZEGO NIE WARTO PALIĆ? Palenie to najważniejsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju. Dym tytoniowy,"— Zapis prezentacji:

1 NIKOTYNA PALENIE TYTONIU I TY

2 PAPIEROS DLACZEGO NIE WARTO PALIĆ? Palenie to najważniejsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju. Dym tytoniowy, który wdychamy podczas palenia papierosów składa się z prawie związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. "palenie bierne").

3 PAPIEROS WARTO WIEDZIEĆ, CO PALISZ Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów, a także substancji konserwujących, często o nieznanym, utajnionym przez producentów składzie chemicznym. Na przykład specjalne sole powodują, że papieros stale się tli, amoniak zmieniając pH biologicznie uaktywnia nikotynę, cukier i lukrecja poprawiają smak, a gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu.

4 PAPIEROS WARTO WIEDZIEĆ, CO PALISZ Wchłanianie dymu tytoniowego zachodzi głównie w układzie oddechowym, a także w przewodzie pokarmowym jako rezultat połykania m.in. śliny. Składniki dymu przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Zły wpływ dymu tytoniowego obserwowany jest nie tylko w obrębie jamy ustnej czy płuc, ale także we wszystkich innych narządach, np. w pęcherzu moczowym, trzustce, narządach rodnych itp. Wykazano również zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku, czy uszkodzenia formującego się płodu.

5 NIKOTYNA Palenie papierosów szkodzi Tobie i bliskim w Twoim otoczeniu!

6 STATYSTYKI KIEDY ZAPALIŁEŚ 1. PAPIEROSA? Źródło: Ankieta Rady Samorządu Uczniowskiego

7 STATYSTYKI DLACZEGO ZAPALIŁEŚ? Źródło: Ankieta Rady Samorządu Uczniowskiego

8 STATYSTYKI CZY PRÓBOWAŁEŚ RZUCIĆ? Źródło: Ankieta Rady Samorządu Uczniowskiego

9 NIKOTYNA Co 10 sekund ktoś umiera na świecie przez choroby wywołane paleniem!

10 ZDROWIE PALENIE, A TWOJE ZDROWIE Palenie tytoniu jest jednym z czynników zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Nikotyna wywiera szkodliwy wpływ na wiele narządów, a w szczególności na serce, naczynia krwionośne oraz przewód pokarmowy. Czad, czyli tlenek węgla, powoduje niedotlenienie organizmu. Narządami szczególnie wrażliwymi na małą ilość tlenu jest mózg i serce. Substancje wywołują raka języka, krtani, płuc oraz pęcherza moczowego. Najczęstszym nowotworem złośliwym jest rak płuc.

11 ZDROWIE CO GROZI PALACZOWI? udar mózgu katarakta twarz nikotynowa nowotwór krtani rak płuca zawał serca nowotwór nerek choroba żołądka i dwunastnicy nowotwór trzustki zmniejsza potencja seksualna i płodność częste infekcje górnych dróg oddechowych

12 ZDROWIE CHOROBY CZĘSTE U PALACZY Raka: płuc, nerki, trzustki, wargi, języka, jamy ustnej, przełyku, krtani, pęcherza moczowego Choroba niedokrwienna serca Przewlekłe zapalenie oskrzeli Gruźlica układu oddechowego Nadciśnienie tętnicze Udar mózgu Wrzody żołądka oraz dwunastnicy Przepukliny jelitowe

13 ZDROWIE URODA, A PAPIEROSY Warto wiedzieć, że palenie tytoniu nie tylko naraża nas na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd naszej skóry. W jaki sposób? wcześniej występujące zmarszczki opóźnienie gojenia ran występowanie tzw. nikotynowej twarzy Poza tym, warto pamiętać, że trzy schorzenia skóry, które często występują u nastolatków tj. trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, łuszczyca, bardzo lubią składniki dymu.

14 NIKOTYNA Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym w Polsce i na świecie.

15 RZUĆ PALENIE KORZYŚCI PŁYNĄCE Z RZUCENIA Dla życia człowieka istotne są przede wszystkim korzyści zdrowotne. Po kilkunastu tygodniach niepalenia poprawie ulega stan układu krążenia. Zwiększa się wydolność fizyczna, a wydolność płuc wzrasta o 30%. Po kilku miesiącach poprawia się wydolność układu oddechowego, ustępuje kaszel, duszności, zmęczenie, zaś po kilku latach niepalenia zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

16 RZUĆ PALENIE KORZYŚCI EKOLOGICZNE 9 milionów tytoniowych kominów produkuje codziennie w naszych domach i zakładach pracy chmury dymu. Rocznie tworzą one chmurę dymu z 90 miliardów papierosów. Każdy palacz zanieczyszcza środowisko, w którym przebywa. Jeśli rzucisz palenie, przestaniesz zanieczyszczać środowisko.

17 RZUĆ PALENIE KORZYŚCI FINANSOWE Sprawdź sam za pomocą prostego obliczenia, ile w ciągu całego roku możesz zaoszczędzić na kupowaniu papierosów. Wystarczy, że pomnożysz średnią cenę papierosów razy ilość dni w ciągu roku. 6 zł × 365 dni 2190 zł =

18 RZUĆ PALENIE

19

20 NIKOTYNA 40% nałogowych palaczy umrze przed 65 rokiem życia, a spośród niepalących tylko 15%!

21 NIKOTYNA © KRYSPIN BOBER Źródło materiałów: Internet Zdjęcia: sxc.hu


Pobierz ppt "NIKOTYNA PALENIE TYTONIU I TY. PAPIEROS DLACZEGO NIE WARTO PALIĆ? Palenie to najważniejsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju. Dym tytoniowy,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google