Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mniejszości Narodowe Romowie Konferencja w PSP 1

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mniejszości Narodowe Romowie Konferencja w PSP 1"— Zapis prezentacji:

1 Mniejszości Narodowe Romowie Konferencja w PSP 1
UNIJNY PROJEKT ANTI-BIAS Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Soli

2 Dnia 17 marca 2009 w auli zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowej Soli, nowosolscy Romowie przygotowali spotkanie dla międzynarodowej grupy, która bierze udział w projekcie sponsorowanym przez Unię Europejską o nazwie : anti-bias. Celem tego unijnego projektu jest zwrócenie uwagi na problem dyskryminacji kulturowej, uprzedzeń , stereotypów, które dotyczą każdego z nas. W ramach projektu w czterech państwach: Niemczech, Chorwacji, Polsce, Włoszech prowadzi się przeróżnego rodzaju działania (tj. wymianę młodzieży, konferencje, powstają nowe organizacje) ,które mają na celu zwracanie szczególnej uwagi na objawy dyskryminacji kulturowej, stereotypy, oraz propagowanie tolerancji- w szerokim tego słowa znaczeniu. Projekt trwa już 3 lata, przez ten czas osoby i organizacje biorące w nim udział propagowały wzajemne działania na rzecz innych kultur.

3

4

5 Daleko idącą wizją całego projektu jest- społeczeństwo wolne od dyskryminacji! W auli szkolnej Romowie przygotowali występ muzyczny zespołu, słodki poczęstunek oraz „stolik edukacyjny” dla uczestników na którym znalazły się publikacje dotyczące Romów. W całej prezentacji kultury Romów wzięły także udział dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie. Wszyscy uczestnicy spotkania bawili się przy dźwiękach muzyki zespołu, a dzieci uczyły obcokrajowców podstawowych kroków tanecznych. Występy zespołu poprzedziło przedstawienie wszystkich członków międzynarodowej grupy oraz członków Stowarzyszenia Romów, w czasie spotkania rozmawiano o problemach z jakimi spotykają się Romowie w Polsce, o sprawach które wciąż są trudne do rozwiązania-o stereotypie Roma. Uczestnicy międzynarodowej grupy byli żywo zainteresowani naszą kulturą, muzyką, tańcem, tradycją- przez długi czas dyskutowano. Udział w projekcie zorganizował prezes Stowarzyszenia Romów w Nowej Soli, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowej Soli- p. Bogdan Greń oraz pracownicy Zielonogórskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Romowie po raz pierwszy wzięli udział w projekcie, w przyszłości będą czynnie w nim uczestniczyć, już w lipcu grupa Romów wyjedzie na pięciodniowe warsztaty do niemieckiej miejscowości- Brandenburg.

6

7 Uwieńczeniem polskiej części projektu była Międzynarodowa Konferencja „Przeciw uprzedzeniom” zorganizowana w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze dnia r. W konferencji, także wzięli udział przedstawiciele społeczności romskiej oraz prezes B. Wildangier. Wysłuchano wykładu głównego koordynatora projektu Pani Astryd Nikel (RAA Brandenburg), która wprowadziła uczestników konferencji w problematykę Anti-Bias. Zaprezentowali się, także inni partnerzy całego przedsięwzięcia między innymi przedstawiciele takich organizacji jak: Vimio-Chorwacja, BBJ-share –Włochy, prezentując działania na rzecz łamania stereotypów i dyskryminacji kulturowej na terenach tych państw. Uwieńczeniem konferencji było wystąpienie polskich partnerów projektu- jednak stwierdzić trzeba, że w naszym kraju jest jeszcze dużo do zrobienia. Agnieszka Wildangier

8

9

10 Prezentację wykonała:
Jolanta Pańczak (informatyk PSP nr 1)


Pobierz ppt "Mniejszości Narodowe Romowie Konferencja w PSP 1"

Podobne prezentacje


Reklamy Google