Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. BRYGIDY Autor: Jędrzej Grześkowiak Klasa 6 b.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOŚCIÓŁ PW. ŚW. BRYGIDY Autor: Jędrzej Grześkowiak Klasa 6 b."— Zapis prezentacji:

1 KOŚCIÓŁ PW. ŚW. BRYGIDY Autor: Jędrzej Grześkowiak Klasa 6 b

2 OGÓLNE INFORMACJE Kościół św. Brygidy został zbudowany około połowy XIV wieku, początkowo jako kaplica pod wezwaniem św. Magdaleny. Powstał na miejscu, w którym wedle legendy ukazała się Najświętsza Panna. Kościół przeszedł do historii w sierpniu 1980 r. podczas strajków robotniczych.

3 POŁOŻENIE KOŚCIOŁA Kościół ten znajduje się na Starym Mieście, na wschód od kościoła św. Katarzyny, przy ulicy Profesorskiej 17.

4 POWSTANIE I HISTORIA KOŚCIOŁA W 1374 r. owa niepozorna kaplica na Starym Mieście gościła u siebie przez kilka dni zwłoki św. Brygidy, wiezione z Rzymu do Szwecji. Mieszkańcy Gdańska oddali głęboki hołd zmarłej. Wydarzenie to wywarło tak wielki wpływ na gdańszczan, że zapoczątkowało to kult św. Brygidy, podtrzymywany przez osiadły tu w 1386 r. zakon brygidek.

5 POWSTANIE I HISTORIA KO Ś CIOŁA W latach 1396-1397 brygidki zbudowały pierwszy, pod wezwaniem św. Brygidy, jednonawowy kościółek. W 1587 r. jego dachy, stropy i wyposażenie strawił pożar. Kościół jednak został odbudowany w latach 1602-1604.

6

7 POWSTANIE I HISTORIA KO Ś CIOŁA W latach 1615-1616 nadano renesansowy wystrój wieży, którą w 1674 r. nakryto hełmem. Podczas działań wojennych w 1945 r. kościół został wypalony i w dużej mierze zburzony. Świątynia pozostawała w ruinie do 1970 r., kiedy to z inicjatywy ówczesnego proboszcza księdza Henryka Jankowskiego rozpoczęto prace remontowe i wyposażeniowe, trwające aż do roku 1987.

8

9 KO Ś CIÓŁ- SANKTUARIUM „SOLIDARNO Ś CI” Ze względu na działalność związku zawodowego Lecha Wałęsy oraz jego znaczenie dla katolików w czasie reżimu komunistycznego, kościół św. Brygidy jest uznawany za swoiste sanktuarium „Solidarności” i pomnik trudnej drogi do wolności, jaką Polska musiała przejść w XX w.

10 KO Ś CIÓŁ- SANKTUARIUM „SOLIDARNO Ś CI” O tragicznej historii powojennej Polski przypominają rzeźby z metalu oraz pomnik przedstawiający męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. W prezbiterium kościoła rozpoczęto w 2001 r. prace nad stworzeniem z bursztynu ołtarza głównego, który będzie miał formę tryptyku z obrazem Matki Boskiej Świata Pracy w części centralnej.

11


Pobierz ppt "KOŚCIÓŁ PW. ŚW. BRYGIDY Autor: Jędrzej Grześkowiak Klasa 6 b."

Podobne prezentacje


Reklamy Google