Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wisława Szymborska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wisława Szymborska."— Zapis prezentacji:

1 Wisława Szymborska

2 Kim ona jest !? To polska poetka Wisława Szymborska (ur. 2 lipca 1923 w Bninie) – polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

3

4 Nagrody i odznaczenia…
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury (1996) Tytuł Człowiek Roku tygodnika Wprost (1996) Dziecięca Nagroda SERCA za pomoc dla świdnickich dzieci. Nagroda Herdera Nagroda Goethego (1991)

5 Cechy charakterystyczne twórczości.
Wiersze Szymborskiej uchodzą za proste, ale jednocześnie przesiąknięte głębokim intelektualizmem. Poetka nie sili się na górnolotny język, nawiązuje bezpośredni kontakt z czytelnikiem.

6

7 „Liczba π..” Liczba π jest niewymierna, zatem jej rozwinięcie jest nieskończone i nieokresowe. Niedawno udowodniono, że w rozwinięciu liczby π można znaleźć wszystkie liczby naturalne. Znacznie wcześniej taką hipotezę postawiła nasza noblistka - Wisława Szymborska w wierszu "Liczba pi".

8 „Pochwała snu” „We śnie maluję jak Vermeer van Delft. Rozmawiam biegle po grecku i nie tylko z żywymi. Prowadzę samochód, który jest mi posłuszny.”

9 „Woda” „Jakie to lekkie w kropli deszczu. Jak delikatnie dotyka mnie świat. Cokolwiek gdziekolwiek kiedykolwiek się działo spisane jest na wodzie Babel.”

10 „Himalaje” „Aha, więc to Himalaje, Góry w biegu na księżyc,
Chwila startu utrwalona, na rozprutym nagle niebie..”

11 Najpiękniejsze cytaty Szymborskiej.
„Człowiek, który nie poczuł smaku swoich łez - nie jest prawdziwym człowiekiem” *** „Miłość szczęśliwa. Czy to jest normalne, czy to poważne, czy to pożyteczne, co świat ma z dwojga ludzi, którzy nie widzą świata?”

12 Dziękuję za uwagę ! (; „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy.
Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny.” W. Szymborska


Pobierz ppt "Wisława Szymborska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google