Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kim ona jest !? To polska poetka Wisława Szymborska (ur. 2 lipca 1923 w Bninie) – polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka;

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kim ona jest !? To polska poetka Wisława Szymborska (ur. 2 lipca 1923 w Bninie) – polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka;"— Zapis prezentacji:

1

2 Kim ona jest !? To polska poetka Wisława Szymborska (ur. 2 lipca 1923 w Bninie) – polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

3

4 Nagrody i odznaczenia… -Nagroda Nobla w dziedzinie literatury (1996) -Tytuł Człowiek Roku tygodnika Wprost (1996) -Dziecięca Nagroda SERCA za pomoc dla świdnickich dzieci. - Nagroda Herdera - Nagroda Goethego (1991)

5 Cechy charakterystyczne twórczości. Wiersze Szymborskiej uchodzą za proste, ale jednocześnie przesiąknięte głębokim intelektualizmem. Poetka nie sili się na górnolotny język, nawiązuje bezpośredni kontakt z czytelnikiem.

6

7 Liczba π.. Liczba π jest niewymierna, zatem jej rozwinięcie jest nieskończone i nieokresowe. Niedawno udowodniono, że w rozwinięciu liczby π można znaleźć wszystkie liczby naturalne. Znacznie wcześniej taką hipotezę postawiła nasza noblistka - Wisława Szymborska w wierszu "Liczba pi".

8 Pochwała snu We śnie maluję jak Vermeer van Delft. Rozmawiam biegle po grecku i nie tylko z żywymi. Prowadzę samochód, który jest mi posłuszny.

9 Woda Jakie to lekkie w kropli deszczu. Jak delikatnie dotyka mnie świat. Cokolwiek gdziekolwiek kiedykolwiek się działo spisane jest na wodzie Babel.

10 Himalaje Aha, więc to Himalaje, Góry w biegu na księżyc, Chwila startu utrwalona, na rozprutym nagle niebie..

11 Najpiękniejsze cytaty Szymborskiej. Człowiek, który nie poczuł smaku swoich łez - nie jest prawdziwym człowiekiem *** Miłość szczęśliwa. Czy to jest normalne, czy to poważne, czy to pożyteczne, co świat ma z dwojga ludzi, którzy nie widzą świata?

12 Dziękuję za uwagę ! (; Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny. W. Szymborska W. Szymborska


Pobierz ppt "Kim ona jest !? To polska poetka Wisława Szymborska (ur. 2 lipca 1923 w Bninie) – polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka;"

Podobne prezentacje


Reklamy Google