Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Druga Rzeczpospolita. Najważniejsze postacie historyczne II Rzeczpospolitej Marszałek i Wódz Naczelny Państwa Pierwszy prezydent (zastrzelony przez zamachowca)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Druga Rzeczpospolita. Najważniejsze postacie historyczne II Rzeczpospolitej Marszałek i Wódz Naczelny Państwa Pierwszy prezydent (zastrzelony przez zamachowca)"— Zapis prezentacji:

1 Druga Rzeczpospolita

2 Najważniejsze postacie historyczne II Rzeczpospolitej Marszałek i Wódz Naczelny Państwa Pierwszy prezydent (zastrzelony przez zamachowca) Drugi prezydentOstatni prezydent Ze strony szkolnej wstaw zdjęcia postaci odpowiednio do podpisów.

3 Jaki sposób sprawowania rządów wprowadziła Konstytucja marcowa w roku 1921? Wyrażenia podane w nawiasach nieprawdziwe skasuj, a właściwe pogrub i podkreśl. 1.Konstytucja wprowadziła w Polsce (monarchię / królestwo / republikę). 2.Najwyższa władza w II Rzeczpospolitej należała do (króla / narodu / cesarza). 3.Sprawowanie władzy należało do jego przedstawicieli, czyli posłów wybieranych do (sejmu / senatu) i senatorów – do (sejmu / senatu). 4.Głową państwa był (król / premier / prezydent), jednak jego rola była bardzo ograniczona. 5.(Wszyscy / Niektórzy / Najbogatsi) obywatele mieli prawo udziału w wyborach. 6.Prawa wyborcze otrzymały również kobiety. 7.Konstytucja (dawała / nie dawała) każdemu obywatelowi swobodę wyrażania własnych myśli i przekonań.

4 Józef Piłsudski – jego znaczenie dla II Rzeczpospolitej. Z podanych określeń wybierz te, które pasują do opisu postaci. Niepotrzebne usuń. Odważny dowódca i przewidujący polityk. Nie czerpał korzyści ze sprawowanej władzy. W czasie I wojny światowej dowodził I Brygadą Legionów. Kierował odbudową niepodległego państwa polskiego. Po przewrocie majowym (1926) powrócił do polityki. Do swojej śmierci decydował o najważniejszych sprawach w kraju. Nie potrafił przewidywać swoich posunięć politycznych. Cały okres I wojny światowej przesiedział w niemieckim więzieniu. Po roku 1926 wycofał się z polityki.

5 Warszawa Kraków WilnoŁódź Pokoloruj tereny zamieszkane przez mniejszości narodowe i umieść na mapie miasta z dużymi skupiskami ludności żydowskiej.

6 Czego dotyczyły żądania niemieckie wobec Polski w 1939 r. Zgoda na przyłączenie do NiemiecobszaruWolnegoMiasta Gdańska. Z rozsypanych wyrazów ułóż zdania. Polski Wybudowanie autostrady i liniikolejowej łączącej Prusy Wschodnie z Niemcami.na tereniePolski

7 Jakie zagrożenie dla Polski stwarzał pakt Ribbentrop-Mołotow? Dokończ zdanie. Układ między Hitlerem i Stalinem, który historycy określają nazwą pakt Ribbentrop- Mołotow przewidywał … W jaki sposób Polska zabezpieczyła się na wypadek ataku ze strony hitlerowskich Niemiec? Ułóż zdanie z podanymi wyrazami. Wielka Brytania, porozumienie, Francja …….

8 Autorzy prezentacji: … … Gotową prezentację wyślij na adres: piotr.koscijanczuk@onet.eu


Pobierz ppt "Druga Rzeczpospolita. Najważniejsze postacie historyczne II Rzeczpospolitej Marszałek i Wódz Naczelny Państwa Pierwszy prezydent (zastrzelony przez zamachowca)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google