Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Proste bazy danych w Excelu W Excelu dostępne są mechanizmy obsługi prostych baz danych, zwanych również listami. Możliwe jest tworzenie specjalnych formularzy.

Коpie: 1
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania Informatyka Arkusz kalkulacyjny Excel dla WINDOWS cz.5.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Proste bazy danych w Excelu W Excelu dostępne są mechanizmy obsługi prostych baz danych, zwanych również listami. Możliwe jest tworzenie specjalnych formularzy."— Zapis prezentacji:

1

2 Proste bazy danych w Excelu W Excelu dostępne są mechanizmy obsługi prostych baz danych, zwanych również listami. Możliwe jest tworzenie specjalnych formularzy do wprowadzania danych, wyszukiwanie, filtrowanie i sortowanie rekordów. Dostępne są też specjalne funkcje ułatwiające operowanie na tej strukturze (funkcje bazy danych).

3 Proste bazy danych w Excelu W programie Excel bazą danych jest grupa danych umieszczona w skoroszycie, której pierwszy wiersz zawiera nagłówki określające znaczenie poszczególnych kolumn danych

4 Proste bazy danych w Excelu

5 Elementami składowymi każdej bazy danych są poszczególne pola pogrupowane w rekordy. Pole jest to kategoria informacji. Pola to m.in. miejsce zamieszkania, stanowisko pracy, zarobki, itp. Rekord jest to zbiór poszczególnych pól opisujący jeden element danych – jest to jeden wiersz (począwszy od drugiego) w naszej liście.

6 Proste bazy danych w Excelu By stworzyć własną bazę danych, należy w pierwszym wierszu arkusza roboczego wprowadzić własne, jednoznaczne nagłówki kolumn (nazwy pól). Następnie zaczynając od drugiego wiersza wprowadzić dane zgodne z odpowiednimi nagłówkami.

7 Proste bazy danych w Excelu Pierwszy wiersz arkusza roboczego z nagłówkami kolumn (nazwy pól).

8 Proste bazy danych w Excelu Po wprowadzeniu kilku wierszu można skorzystać z mechanizmu autouzupełnienia. Jeżeli w danej kolumnie występuje tylko kilka wartości i wprowadzimy kilka pierwszych liter nowej wartości, które odpowiada jakiejś już wprowadzonej wartości, Excel podpowie wartość pola, które wystarczy zaakceptować klawiszem Enter. Jeżeli podpowiadana wartość nie jest poprawna, wystarczy kontynuować wprowadzenie danych

9 Proste bazy danych w Excelu Podpowiedź systemowa przy wypełnianiu bazy danych.

10 Proste bazy danych w Excelu Wygodnym sposobem wprowadzania danych jest formularz. Jest to okienko dialogowe, tworzone na podstawie nagłówków pól danych. By go uruchomić, zaznaczamy dowolną komórkę w obrębie bazy danych i z menu Dane wybieramy polecenie Formularz

11 Proste bazy danych w Excelu

12 Wygodne narzędzie wyszukiwania rekordów dostarcza nam polecenie Autofiltr (menu Dane – Filtr - Autofiltr

13 Proste bazy danych w Excelu Możliwe są następujące kryteria filtrowania: wszystkie 10 pierwszych inne każda z aktualnie wprowadzonych wartości w tym polu.

14 Proste bazy danych w Excelu

15

16 Przykład: Szukamy niebieskookich blondynek Trzy warunki: Kolor oczu – niebieskie Kolor włosów – blond Płeć - kobieta

17 Proste bazy danych w Excelu

18

19

20 Wyselekcjonowane rekordy z bazy danych (fragment)

21 Proste bazy danych w Excelu Sortowanie bazy danych: Ikony do sortowania

22 Proste bazy danych w Excelu Wygodne narzędzie wyszukiwania rekordów dostarcza nam polecenie Sortuj (menu Dane – Sortuj)

23 Proste bazy danych w Excelu

24 Fragment bazy posortowanej wg pola Stanowisko pracy


Pobierz ppt "Proste bazy danych w Excelu W Excelu dostępne są mechanizmy obsługi prostych baz danych, zwanych również listami. Możliwe jest tworzenie specjalnych formularzy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google