Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat 19: Organizacja informacji w bazie danych – część 1. Rozdział IV INFORMACJE W BAZACH DANYCH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat 19: Organizacja informacji w bazie danych – część 1. Rozdział IV INFORMACJE W BAZACH DANYCH."— Zapis prezentacji:

1 Temat 19: Organizacja informacji w bazie danych – część 1. Rozdział IV INFORMACJE W BAZACH DANYCH

2 Co to są dane? DANE INFORMACJE PRZEPISZ: DANE – INFORMACJE, KTÓRE ZOSTAŁY UPORZĄDKOWANE I POGRUPOWANE POD KĄTEM WSPÓLNEJ CECHY.

3 Na czym polega przetwarzanie danych? Żeby móc korzystać z informacji, trzeba je wprowadzić, uporządkować, zaprezentować, jednym słowem przetworzyć. PRZEPISZ: PRZETWARZANIE DANYCH TO UPORZĄDKOWANE WYKONYWANIE OPERACJI NA DANYCH.

4 Jakie operacje wykonujemy na danych? Wprowadzanie danych Redagowanie danych Sortowanie Indeksowanie Wyszukiwanie Prezentacja danych

5 Co to jest plik danych? INFORMACJE DANE PLIK DANYCH BAZA DANYCH PRZEPISZ: PLIK DANYCH – DANE MAJĄCE WSPÓLNY WYRÓŻNIK, NP. DANE OSOBOWE UCZNIÓW LUB PLIK OCEN UCZNIÓW Z RÓŻNYCH PRZEDMIOTÓW. INACZEJ TO JEDNA TABELA W BAZIE. BAZA DANYCH NAJCZĘŚCIEJ SKŁADA SIĘ Z WIELU TABEL.

6 Co to jest rekord? Pliki danych mają ustaloną strukturę. Składają się z rekordów. Rekord zawiera na przykład dane o jednym uczniu lub o jednej ocenie ucznia. PRZEPISZ: REKORD TO MAJĄCY USTALONĄ STRUKTURĘ ZESTAW DANYCH OKREŚLAJĄCYCH POJEDYNCZY OBIEKT W PLIKU DANYCH. NP. DANE OSOBOWE O JEDNYM UCZNIU. W TABELI DANYCH TO WIERSZ.

7 Jak wygląda rekord w tabeli bazy danych? REKORDY POLA Rekord to jeden wiersz, zawiera dane o jednym skoczku

8 Co to jest pole rekordu? Rekord składa się z pól. Na przykład nazwisko ucznia, imię, adres, telefon. Każdy rekord w jednym pliku danych ma taki sam zestaw pól. PRZEPISZ: POLE REKORDU JEST TO OPATRZONY NAZWĄ ELEMENT SKŁADOWY REKORDU, SŁUŻĄCY DO PRZECHOWYWANIA DANYCH O USTALONYM TYPIE. NP. NAZWISKO UCZNIA – TYP TEKSTOWY, NUMER W DZIENNIKU – TYP LICZBOWY. POLA W TABELI TWORZĄ KOLUMNĘ.

9 Jak wyglądają pola w tabeli bazy danych? REKORDY POLA Pola to elementy składowe rekordu. Dane w tych samych polach muszą być tego samego typu.

10 Jakie cechy ma model relacyjny bazy danych? W modelu relacyjny baza danych składa się z tabel, a tabele z rekordów, rekordy zaś z pól. Inne modele to model hierarchiczny i sieciowy. PRZEPISZ: CECHY MODELU RELACYJNEGO BAZY DANYCH: PLIK DANYCH (TABELA) SKŁADA SIĘ Z ZAPISÓW O REGULARNEJ BUDOWIE, NAZYWANYCH REKORDAMI KAŻDY REKORD ZDEFINIOWANY JEST PRZEZ LISTĘ PÓL OKREŚLONYCH UNIKALNYMI NAZWAMI

11 Jakie błędy popełniamy przy konstruowaniu tabeli? PRZEDMIOTOCENANUMER UCZNIA FIZYKA 14 56 2 10 BIOLOGIA 5 27 PRZEPISZ: JEDNA WARTOŚĆ POLA NIE MOŻE ODNOSIĆ SIĘ DO WIELU REKORDÓW PRZEDMIOTOCENANUMER UCZNIA FIZYKA14 56 210 BIOLOGIA510 BIOLOGIA27 ŹLE ! DOBRZE PRZEKSZTAŁCAMY

12 Jakie błędy popełniamy przy konstruowaniu tabeli? PRZEDMIOTOCENANUMER UCZNIA FIZYKA14 24 210 BIOLOGIA512 BIOLOGIA516 PRZEPISZ: W POLU MOŻE BYĆ TYLKO JEDNA WARTOŚĆ ŹLE ! DOBRZE PRZEKSZTAŁCAMY PRZEDMIOTOCENANUMER UCZNIA FIZYKA1, 24 FIZYKA210 BIOLOGIA512, 16

13 Jak wygląda prawidłowa tabela bazy danych? REKORDY POLA

14 ZADANIE W programie Access zaprojektuj bazę danych (kartotekę) płyt muzycznych z domowego zbioru. PRZEPISZ: KARTOTEKA TO BAZA DANYCH SKŁADAJĄCA SIĘ Z JEDNEJ TABELI.


Pobierz ppt "Temat 19: Organizacja informacji w bazie danych – część 1. Rozdział IV INFORMACJE W BAZACH DANYCH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google