Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Programowanie wizualne PW – LAB5 Wojciech Pieprzyca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Programowanie wizualne PW – LAB5 Wojciech Pieprzyca."— Zapis prezentacji:

1 Programowanie wizualne PW – LAB5 Wojciech Pieprzyca

2 Dostęp do baz danych Jednym z możliwych sposobów dostępu do bazy danych z poziomu Borland Builder C++ jest użycie mechanizmów BDE (Borland Database Engine). BDE jest zbiorem funkcji API umożliwiających połączenie z bazą danych. Ten sposób komunikacji z bazami jest uniwersalny, tzn. nie związany z żadnym konkretnym systemem zarządzania bazą danych. BDE współpracuje między innymi z bazami: - Interbase, - Firebird, - Paradox, - Dbase, - Oracle, - SQL Server i innymi.

3 BDE (1) Aby skorzystać z dostępu do bazy poprzez BDE należy wcześniej ten mechanizm odpowiednio skonfigurować. Polega to na ustaleniu specjalnego aliasu, który będzie wskazywał na plik z bazą danych (np. dla bazy danych Interbase będą to pliki z rozszerzeniem.gdb). Pierwszym krokiem do stworzenia aliasu jest przejście do podprogramu SQL Explorer. Można to uczynić wybierając w BCB opcję Database i Explore.

4 BDE (2) W kolejnym kroku z menu Object wybieramy opcję New. W oknie New Database Alias jako sterownik bazy danych (Database Driver Name) wybierzmy Interbase, W podświetlonym polu z nazwą zamiast nazwy domyślnej wpiszmy swoją własną – zajecia.

5 BDE (3) Ostatnim elementem konfiguracji będzie ustalenie pliku z danymi do którego odnosić się będzie tworzony alias. Dla opcji Server Name ustalmy zatem odpowiedni plik z dysku (można posłużyć się przyciskiem z 3 kropkami … w celu przejście do okna dialogowego z możliwością przeglądania drzewa katalogów dysku), W naszym przypadku plik ma nazwę zajecia.gdb. Pozostaje nam zamknąć SQL Explorera w celu powrotu do środowiska BCB. Przed zamknięciem należy potwierdzić chęć zachowania wcześniej zmienianych informacji.

6 Komponenty bazodanowe (1) Uniwersalne komponenty bazodanowe znajdują się na zakładce Data Access. Do najprostszego pobrania danych wystarczy komponent Table. Dla komponentu Table trzeba ustalić następujące właściwości: - DatabaseName na nazwę wcześniej utworzonego aliasu BDE (u nas zajecia), - TableName na nazwę tabeli, która nas interesuje (u nas Osoby), - Active na True, aby uaktywnić połączenie z tabelą bazy danych (należy przy tym podać login i hasło, u nas sysadm i masterkey).

7 Komponenty bazodanowe (2) Komponentem pośrednim pomiędzy zbiorem danych (np. tabelą) a komponentem wyświetlającym dane jest tzw. źródło danych (data source). Komponent DataSource posiada jedną ważną właściwość do ustawienia, którą jest DataSet czyli zbiór danych. W naszym przypadku należy tam wybrać nazwę wcześniej ustalonego komponentu typu Table. Jednym z bazodanowych komponentów wizualnych jest komponent DBGrid na zakładce Data Controls. Pozwala on na zobrazowanie danych w postaci tabeli rekordów. Kolumny takiej tabeli zawierają nazwy i wartości poszczególnych pól tabeli, a kolejne wiersze z kolei tworzą rekordy tabeli. Jako właściwość DataSource ustalamy nazwę komponentu ze źródłem danych.


Pobierz ppt "Programowanie wizualne PW – LAB5 Wojciech Pieprzyca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google