Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak zachować porządek w klasie?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak zachować porządek w klasie?"— Zapis prezentacji:

1 Jak zachować porządek w klasie?

2 Zapobieganie przez aktywizację jak największej liczby uczniów
Wstępna prezentacja czterech zakresów oddziaływania na uczniów w celu zapewnienia dyscypliny Zapobieganie przez aktywizację jak największej liczby uczniów (koncentracja nauczyciela na procesie nauczania oraz na sterowaniu procesem uczenia się, żeby pobudzić klasę do aktywności)

3 Zapobieganie przez nadanie lekcji płynnego przebiegu
Wstępna prezentacja czterech zakresów oddziaływania na uczniów w celu zapewnienia dyscypliny Zapobieganie przez nadanie lekcji płynnego przebiegu (koncentracja nauczyciela na unikaniu powodowanych przez siebie zakłóceń wlaściwego procesu nauczania)

4 Zapobieganie przez ustalenie przejrzystych reguł gry
Wstępna prezentacja czterech zakresów oddziaływania na uczniów w celu zapewnienia dyscypliny Zapobieganie przez ustalenie przejrzystych reguł gry (koncentracja nauczyciela na oczekiwaniach pod adresem uczniów związanych z ich zachowaniem: spełnianiem wymogu uczestnictwa w lekcji oraz nieprzeszkadzaniem)

5 Wstępna prezentacja czterech zakresów oddziaływania na uczniów w celu zapewnienia dyscypliny
Zapobieganie za sprawą sygnałów wszechobecności i sygnałów powstrzymujących (koncentracja nauczyciela na kontroli przestrzegania reguł gry przez uczniów)

6 Wprowadzanie reguł gry – podstawowe pytania
Jakie książki i pomoce naukowe trzeba regularnie ze sobą przynosić? Jak postąpić w przypadku gdy nauczyciel się spóźnia? Kiedy dokładnie rozpoczyna się lekcja i jakim sygnałem? W jakim celu wolno się podnieść ze swojego miejsca? Kiedy wolno rozmawiać?

7 Wprowadzanie reguł gry – podstawowe pytania
Czy ciche pogawędki (niezakłócające lekcji) są dopuszczalne? Czy wolno się wypowiadać tylko będąc wywołanym przez nauczyciela do odpowiedzi, czy można również mówić spontanicznie, gdy nikt inny się nie zgłasza? Co czeka ucznia, który nie odrabia prac domowych? Co można robić, gdy zakończyło się cichą pracę? Kiedy i jak można wyrażać swoje niezadowolenie albo też zgłaszać propozycje dotyczące przebiegu lekcji?

8 Jak wprowadzać reguły gry?
Jak najmniej! Jak najbardziej przekonująco! W jak najbardziej pozytywny sposób!

9 Nauczyciel od czasu do czasu przechadza się po sali.
Sygnały niewerbalne Nauczyciel stoi tak, by mógł ogarnąć wzrokiem wszystko, co się dzieje w klasie. Nauczyciel od czasu do czasu przechadza się po sali. Pisząc coś na tablicy, nauczyciel zerka chwilami na uczniów albo też ustawia się bokiem (a nie plecami do klasy). Rozmawiając z jednym uczniem, nauczyciel spogląda również na pozostałych.

10 Sygnały niewerbalne Nauczyciel tłumi powstające zakłócenia „w zarodku” – za pomocą odpowiedniego spojrzenia, mimiki, gestu lub innych sygnałów. Nauczyciel podchodzi do pojedynczych uczniów, którzy przeszkadzają, wyznacza ich do odpowiedzi albo kładzie rękę na ich ramieniu.

11 Właściwa interwencja werbalna
Krótka prośba skierowana do uczniów w momencie, gdy powstaje zakłócenie („usiądź proszę na swoim miejscu”, „patrzcie wszyscy na mnie”) Pozytywna reakcja tuż po ustaniu zakłócenia („doskonale, teraz możemy dalej pracować”, „dziękuję”, przyjazny gest – nauczyciel kiwa głową)


Pobierz ppt "Jak zachować porządek w klasie?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google