Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak zachować porządek w klasie?. Wstępna prezentacja czterech zakresów oddziaływania na uczniów w celu zapewnienia dyscypliny Zapobieganie przez aktywizację

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak zachować porządek w klasie?. Wstępna prezentacja czterech zakresów oddziaływania na uczniów w celu zapewnienia dyscypliny Zapobieganie przez aktywizację"— Zapis prezentacji:

1 Jak zachować porządek w klasie?

2 Wstępna prezentacja czterech zakresów oddziaływania na uczniów w celu zapewnienia dyscypliny Zapobieganie przez aktywizację jak największej liczby uczniów Zapobieganie przez aktywizację jak największej liczby uczniów (koncentracja nauczyciela na procesie nauczania oraz na sterowaniu procesem uczenia się, żeby pobudzić klasę do aktywności)

3 Wstępna prezentacja czterech zakresów oddziaływania na uczniów w celu zapewnienia dyscypliny Zapobieganie przez nadanie lekcji płynnego przebiegu Zapobieganie przez nadanie lekcji płynnego przebiegu (koncentracja nauczyciela na unikaniu powodowanych przez siebie zakłóceń wlaściwego procesu nauczania)

4 Wstępna prezentacja czterech zakresów oddziaływania na uczniów w celu zapewnienia dyscypliny Zapobieganie przez ustalenie przejrzystych reguł gry Zapobieganie przez ustalenie przejrzystych reguł gry (koncentracja nauczyciela na oczekiwaniach pod adresem uczniów związanych z ich zachowaniem: spełnianiem wymogu uczestnictwa w lekcji oraz nieprzeszkadzaniem)

5 Wstępna prezentacja czterech zakresów oddziaływania na uczniów w celu zapewnienia dyscypliny Zapobieganie za sprawą sygnałów wszechobecności i sygnałów powstrzymujących Zapobieganie za sprawą sygnałów wszechobecności i sygnałów powstrzymujących (koncentracja nauczyciela na kontroli przestrzegania reguł gry przez uczniów)

6 Wprowadzanie reguł gry – podstawowe pytania Jakie książki i pomoce naukowe trzeba regularnie ze sobą przynosić? Jakie książki i pomoce naukowe trzeba regularnie ze sobą przynosić? Jak postąpić w przypadku gdy nauczyciel się spóźnia? Jak postąpić w przypadku gdy nauczyciel się spóźnia? Kiedy dokładnie rozpoczyna się lekcja i jakim sygnałem? Kiedy dokładnie rozpoczyna się lekcja i jakim sygnałem? W jakim celu wolno się podnieść ze swojego miejsca? W jakim celu wolno się podnieść ze swojego miejsca? Kiedy wolno rozmawiać? Kiedy wolno rozmawiać?

7 Wprowadzanie reguł gry – podstawowe pytania Czy ciche pogawędki (niezakłócające lekcji) są dopuszczalne? Czy ciche pogawędki (niezakłócające lekcji) są dopuszczalne? Czy wolno się wypowiadać tylko będąc wywołanym przez nauczyciela do odpowiedzi, czy można również mówić spontanicznie, gdy nikt inny się nie zgłasza? Czy wolno się wypowiadać tylko będąc wywołanym przez nauczyciela do odpowiedzi, czy można również mówić spontanicznie, gdy nikt inny się nie zgłasza? Co czeka ucznia, który nie odrabia prac domowych? Co czeka ucznia, który nie odrabia prac domowych? Co można robić, gdy zakończyło się cichą pracę? Co można robić, gdy zakończyło się cichą pracę? Kiedy i jak można wyrażać swoje niezadowolenie albo też zgłaszać propozycje dotyczące przebiegu lekcji? Kiedy i jak można wyrażać swoje niezadowolenie albo też zgłaszać propozycje dotyczące przebiegu lekcji?

8 Jak wprowadzać reguły gry? Jak najmniej! Jak najmniej! Jak najbardziej przekonująco! Jak najbardziej przekonująco! W jak najbardziej pozytywny sposób! W jak najbardziej pozytywny sposób!

9 Sygnały niewerbalne Nauczyciel stoi tak, by mógł ogarnąć wzrokiem wszystko, co się dzieje w klasie. Nauczyciel stoi tak, by mógł ogarnąć wzrokiem wszystko, co się dzieje w klasie. Nauczyciel od czasu do czasu przechadza się po sali. Nauczyciel od czasu do czasu przechadza się po sali. Pisząc coś na tablicy, nauczyciel zerka chwilami na uczniów albo też ustawia się bokiem (a nie plecami do klasy). Pisząc coś na tablicy, nauczyciel zerka chwilami na uczniów albo też ustawia się bokiem (a nie plecami do klasy). Rozmawiając z jednym uczniem, nauczyciel spogląda również na pozostałych. Rozmawiając z jednym uczniem, nauczyciel spogląda również na pozostałych.

10 Sygnały niewerbalne Nauczyciel tłumi powstające zakłócenia w zarodku – za pomocą odpowiedniego spojrzenia, mimiki, gestu lub innych sygnałów. Nauczyciel tłumi powstające zakłócenia w zarodku – za pomocą odpowiedniego spojrzenia, mimiki, gestu lub innych sygnałów. Nauczyciel podchodzi do pojedynczych uczniów, którzy przeszkadzają, wyznacza ich do odpowiedzi albo kładzie rękę na ich ramieniu. Nauczyciel podchodzi do pojedynczych uczniów, którzy przeszkadzają, wyznacza ich do odpowiedzi albo kładzie rękę na ich ramieniu.

11 Właściwa interwencja werbalna Krótka prośba skierowana do uczniów w momencie, gdy powstaje zakłócenie (usiądź proszę na swoim miejscu, patrzcie wszyscy na mnie) Krótka prośba skierowana do uczniów w momencie, gdy powstaje zakłócenie (usiądź proszę na swoim miejscu, patrzcie wszyscy na mnie) Pozytywna reakcja tuż po ustaniu zakłócenia (doskonale, teraz możemy dalej pracować, dziękuję, przyjazny gest – nauczyciel kiwa głową) Pozytywna reakcja tuż po ustaniu zakłócenia (doskonale, teraz możemy dalej pracować, dziękuję, przyjazny gest – nauczyciel kiwa głową)


Pobierz ppt "Jak zachować porządek w klasie?. Wstępna prezentacja czterech zakresów oddziaływania na uczniów w celu zapewnienia dyscypliny Zapobieganie przez aktywizację"

Podobne prezentacje


Reklamy Google