Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Turek – moje rodzinne miasto

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Turek – moje rodzinne miasto"— Zapis prezentacji:

1 Turek – moje rodzinne miasto
Moja okolica Turek – moje rodzinne miasto

2 Informacje ogólne Turek – miasto w Województwie wielkopolskim, siedziba powiatu tureckiego i gminy Turek, w Kaliskiem, na ziemi sieradzkiej, na Wysoczyźnie Tureckiej, nad rzeką Kiełbaską. Turek ma ok mieszkańców Turek jest drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego Przez Turek przebiegają drogi krajowe nr 72 (Konin–Łódź–Rawa Mazowiecka) i nr 83 (Turek–Sieradz) oraz droga wojewódzka nr 470 (Kalisz–Koło).

3 Położenie Turek leży na Wysoczyźnie Tureckiej, w województwie wielkopolskim. Historycznie miasto znajduje się w Kaliskiem, na ziemi sieradzkiej. W latach 1975–1998 miasto leżało w województwie konińskim. Miasto stanowi 1,74% powierzchni powiatu.

4 Ukształtowanie terenu
Miasto położone jest w zapadlisku na Wysoczyźnie Tureckiej. Przez Turek przepływa rzeka Kiełbaska. Na terenie miasta znajdują się także drobniejsze cieki wodne drobnej rzeki Folusz. Na potrzeby elektrowni "Adamów", utrzymywany jest względnie stały poziom wód w sztucznym zbiorniku Jeziorsko na Warcie. Miasto uzyskuje wodę ze studni głębinowych, z racji bogatych źródeł wód podziemnych, znajdujących się w całej okolicy. Na obrzeżach miasta znajduje się duży las mieszany, częściowo należący do miasta, częściowo do prywatnych właścicieli.

5 Historia miasta 1136 – pierwsza wzmianka o Turku w bulli papieża Innocentego II, wymieniająca Turek jako posiadłość arcybiskupów gnieźnieńskich 1341 – 25 kwietnia zostają nadane Turkowi prawa miejskich przez arcybiskupa Janisława 1815 – na mocy ustaleń kongresu wiedeńskiego miasto zostaje włączone do Królestwa Polskiego 1866 – uzyskanie statusu miasta powiatowego, wchodzącego w skład nowo utworzonej guberni kaliskiej 1918 – 11 listopada następuje ewakuacja Niemców z Turku. Urzędy przejmują Polacy. Organizuje się miejscowy samorząd i policja, tworzone są partie polityczne i organizacja społeczno-kulturalne. Turek jest miastem powiatowym w województwie łódzkim. Mieszka tu ok. 10 tys. mieszkańców, w tym 2,5 tys. Żydów i 0,5 tys. Niemców 1924 – ukazuje się pierwszy numer lokalnej gazety pt. "Echo tureckie" 1925 – uroczyste otwarcie nowo wybudowanej szkoły powszechnej (dziś Szkoła Podstawowa nr 1) 1936 – światowej sławy artysta, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Józef Mehoffer ozdabia malowidłami wnętrze kościoła w Turku. Powstaje spółdzielnia rzemieślnicza "Tkacz" 1940 – utworzenie przez Niemców getta, w którym umieszczono 5 tys. Żydów z Turku i okolicznych miast 2002 – podpisanie z niemiecką gminą Wiesmoor "Aktu nawiązania kontaktów partnerskich" 2003 – rozpoczęcie budowy na obrzeżach Turku kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej 2005 – nadanie tytułu Gimnazjum nr 1 "Szkoły humanitarnej" jako jedynej w Wielkopolsce 2008 – podpisanie "Aktu nawiązania kontaktów partnerskich" z tureckim miastem Türkler oraz rumuńskim Rovinari odsłonięcie "Ławeczki Mehoffera"

6 Zabytki – kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
W Turku znajduje się kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to kościół neogotycki, a jego polichromia była wykonywana przez światowej sławy artystę rektora Akademii Sztuk Pięknych - Józefa Mehofera

7 Atrakcje turystyczne Neogotycki kościół rzymskokatolicki, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, z witrażami i polichromią Józefa Mehoffera z początków XX wieku (konsekracja 7 września 1924); Kościół ewangelicko-augsburski; Ratusz miejski z II połowy XIX wieku – obecnie siedziba jedynego w Polsce Muzeum Rzemiosła Tkackiego. W 1962 w Turku powołano do życia sekcję muzealną. Dziesięć lat później otwarto Regionalną Izbę Muzealną, która mieściła się w Powiatowym Domu Kultury. Większość eksponatów została przekazana przez osoby prywatne. W 1995 utworzono Muzeum Okręgowe w Koninie, a muzeum w Turku stało się jego oddziałem i zostało umieszczone w dawnym budynku ratusza. Jego otwarcie nastąpiło 6 października Obecnie Muzeum Rzemiosła Tkackiego jest niezależną placówką. Obecnie Muzeum prowadzi wystawę stałą obejmującą historię Turku i okolic (ze szczególnym uwzględnieniem historii tkactwa na terenie Turku) oraz wystawy czasowe. Rokrocznie organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej. Muzeum należy do najciekawszych tego typu placówek w Polsce.

8 MKS Tur Turek W Turku znajduje się II ligowy zespół piłkarski MKS Tur Turek

9 MOSIR W Turku znajduje się basen, z którego korzysta wielu Turkowian i nie tylko.

10 Kino TUR W Turku znajduje się kino, które zostało zbudowane na fundamentach starej synagogi Żydowskiej

11 Szkolnictwo W Turku znajduje się 7 szkół: Szkoła Podstawowa nr 1
Gimnazjum nr 1 Gimnazjum nr 2 Technikum zawodowe Liceum Ogólnokształcące

12 Mleczarnia Turek W Turku znajduje się mleczarnia, która produkuje sery Turek rozprowadzane na całą Polskę.

13 Władze Burmistrzem Turku jest Zdzisław Czapla, a starostą Ryszard Bartosik.

14 Galeria zdjęć

15 Galeria zdjęć

16 Koniec Wykonał i opracował Hubert Janicki
Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku Programy użyte przy tworzeniu prezentacji: Microsoft PowerPoint 2000 Strony Web użyte do tworzenia prezentacji:


Pobierz ppt "Turek – moje rodzinne miasto"

Podobne prezentacje


Reklamy Google