Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAJĘCIA W MUZEUM TECHNIKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAJĘCIA W MUZEUM TECHNIKI"— Zapis prezentacji:

1 ZAJĘCIA W MUZEUM TECHNIKI
Ciekawa fizyka „Fizyczna podróż w czasie” Mateusz Iwaniuk kl.Ib

2 Sprawozdanie z wycieczki
W dniu roku udaliśmy się na lekcję fizyki do Muzeum Techniki w Warszawie. Naszym celem było wzięcie udziału w lekcji muzealnej z działu „Ciekawa fizyka – podstawowe prawa fizyki omówione na przykładach prostych doświadczeń”. Tematem naszej lekcji była „Fizyczna podróż w czasie”. Podczas lekcji mogliśmy zapoznać się z chronologicznym ciągiem wydarzeń i odkryć, które wpłynęły na rozwój fizyki. Nasz przewodnik przedstawił nam w skrócie historię odkrywania praw fizyki począwszy od starożytności do współczesności. Przedstawił nam także liczne doświadczenia, które pozwoliły nam zrozumieć i odkryć podstawowe prawa fizyki.

3 Najważniejsi myśliciele fizyki, których poznaliśmy:
Sir Isaac Newton – słynny angielski fizyk, matematyk, astronom. W 1687 r. przedstawił prawo powszechnego ciążenia, a także prawa ruchu leżące u podstaw mechaniki klasycznej. Jako pierwszy wykazał, że te same prawa rządzą ruchem ciał na Ziemi, jak i ruchem ciał niebieskich. Rozwinął prawo stygnięcia. Sformułował twierdzenie o dwumianie i zasady zachowania pędu oraz momentu pędu. Zajmował się też pomiarami prędkości dźwięku w powietrzu i ogłosił teorię pochodzenia gwiazd. W 1679 Newton powrócił do swojej pracy nad grawitacją i jej wpływem na orbity planet, odwołując się do praw Keplera. Newton ogłosił trzy uniwersalne zasady dynamiki, które przetrwały niezmienione aż do czasów Alberta Einsteina. Użył łacińskiego słowa gravitas (ciężar) do nazwania siły, którą obecnie znamy pod nazwą grawitacji i zdefiniował prawo powszechnego ciążenia. Był zwolennikiem teorii atomistycznej oraz skończoności prędkości światła, gdy idee te nie były jeszcze powszechnie akceptowane przez świat nauki.

4 James Clerk Maxwell Szkocki fizyk i matematyk. Autor wielu wybitnych prac z zakresu elektrodynamiki, kinetycznej teorii gazów, optyki i teorii barw. Maxwell dokonał unifikacji oddziaływań elektrycznych i magnetycznych, to znaczy udowodnił, że elektryczność i magnetyzm są dwoma rodzajami tego samego zjawiska – elektromagnetyzmu. Wprowadzone przez niego w 1861 roku równania Maxwella pokazały, że pole elektryczne i magnetyczne rozchodzą się w próżni z prędkością światła w postaci fali. Doprowadziło go to do wniosku, że światło jest falą elektromagnetyczną. Równania Maxwella są uważane za jeden z największych przełomów w historii fizyki. Na cześć ich odkrywcy jednostkę strumienia magnetycznego nazwano makswelem. W 1866 roku z rozkładu Boltzmanna Maxwell wyznaczył rozkład prędkości cząsteczek gazu doskonałego, który pozwala ustalić jaką część cząsteczek gazu porusza się z daną prędkością w ustalonej temperaturze.

5 Doświadczenia Najlepszą częścią podczas lekcji były doświadczenia, które samodzielnie przeprowadziliśmy.

6 KOŁYSKA NEWTONA Kołyska Newtona – Na nitkach zawieszony jest rząd kilku stykających się ze sobą jednakowych stalowych kulek, które mogą wykonywać wahania tylko w jednej, wspólnej płaszczyźnie. Gdy jedna z nich zostanie odchylona i puszczona, jej uderzenie w pozostałe kulki spowoduje, że po przeciwnej stronie szeregu odskoczy tylko ostatnia kulka. Wychylenie kulki będzie prawie takie samo jak pierwszej. Analogicznie, gdy podniesiemy i puścimy dwie kulki, z drugiego końca odskoczą również dwie kule. Podsumowując - tyle samo kulek odskoczy na końcu szeregu, ile odchylimy na jego początku, zaś pozostałe, środkowe kulki pozostaną nieruchome. Zderzenia kulek są prawie doskonale sprężyste. Przy takim zderzeniu zachowana jest energia kinetyczna zderzających się ciał. W ten sposób pęd przekazywany jest kolejnym kulkom, które przekazują go następnej, zanim zaczną się poruszać. Dopiero ostatnia kulka, nie mogąc przekazać pędu dalej, sama zaczyna się poruszać.

7 Koło (wahadło) Maxwella
Wahadło Maxwella - to koło zamocowane na długiej osi, na którą można nawinąć nierozciągliwą nić. Gdy puścimy koło, nić zacznie się odwijać, a koło obraca się. Zgodnie z zasadą zachowania energii koło raz rozwija się, raz nawija się na nić.

8 DOŚWIADCZENIE Z ELEKTROSTATYKI
Do puszki umieszczonej na powierzchni ławki, stołu zbliżamy w odległości około 1 cm, naelektryzowaną pałeczkę. Puszka zacznie się toczyć w stronę naelektryzowanej pałeczki. Przekładając szybkim ruchem pałeczkę na drugą stronę metalowego przedmiotu, zmuszamy go do ruchu w przeciwną stronę, czynność tę możemy powtarzać wielokrotnie.

9 POKÓJ LUSTER Jest to pokój wypełniony lustrami na ścianach. Po wejściu do niego możemy zauważyć, że odbicia dają wrażenie wielu takich samych pokoi dookoła nas. Osoby znajdujące się w tym pokoju mogą zauważyć, iż wszystkie ich odbicia wykonują to samo co oni.

10 ZAŁAMANIE ŚWIATŁA Zjawisko załamania światła polega na zmianie kierunku rozchodzenia się światła przy przejściu z jednego ośrodka przeźroczystego do drugiego.

11 Zakończenie To nie wszystkie doświadczenia, które mogliśmy zobaczyć na lekcji fizyki w Muzeum Techniki. Przedstawiłem, te które najbardziej mi się spodobały. Uważam, że zajęcia były bardzo ciekawe, interesujące i pouczające.

12 LIKE! Liczę na ocenę która podkreśli moją pracę.
Jeżeli praca się podobała proszę nie zapomnieć o kliknięciu „Lubię to” :D


Pobierz ppt "ZAJĘCIA W MUZEUM TECHNIKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google