Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prąd elektryczny. Pytania do lekcji 1. Podaj definicję prądu elektrycznego. 2. Podaj skutki przepływu prądu 3. Narysuj symbole elektryczne używane do.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prąd elektryczny. Pytania do lekcji 1. Podaj definicję prądu elektrycznego. 2. Podaj skutki przepływu prądu 3. Narysuj symbole elektryczne używane do."— Zapis prezentacji:

1 Prąd elektryczny

2 Pytania do lekcji 1. Podaj definicję prądu elektrycznego. 2. Podaj skutki przepływu prądu 3. Narysuj symbole elektryczne używane do graficznego przedstawiania obwodów 4. Narysuj prosty obwód elektryczny składający się z żarówki, przewodników i źródła prądu. 5. Kiedy w obwodzie prąd płynie – warunki przepływu prądu 6. Przypomni def. napięcia prądu elektrycznego: wzór, jednostkę,

3 8. Umowny kierunek prądu a ruch elektronów 9. Natężenie prądu elektrycznego wzór, def., jednostka, urządzenie do pomiaru natężenia

4 Prąd elektryczny to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. Co to jest prąd elektryczny?

5

6 Skutki przepływu prądu A. Mechaniczne

7 Skutki przepływu prądu B. Cieplne

8 Skutki przepływu prądu C. Świetlne

9 Skutki przepływu prądu D. Magnetyczne

10 Skutki przepływu prądu E. Chemiczne

11 Jak określa się kierunek przepływu prądu? ruch elektronów umowny

12 Raz, dwa, trzy... Natężenie prądu to stosunek ładunku elektrycznego przepływającego przez poprzeczny przekrój przewodnika do czasu jego przepływu Natężenie prądu

13 Raz, dwa, trzy... Natężenie prądu to stosunek ładunku elektrycznego przepływającego przez poprzeczny przekrój przewodnika do czasu jego przepływu Natężenie prądu

14 Do pomiaru natężenia prądu służy amperomierz.

15 Do pomiaru napięcia służy woltomierz

16 Do obwodu amperomierz włączamy szeregowo

17 Woltomierz włączamy do obwodu równolegle

18

19 Alessandro Volta, budując pierwsze na świecie ogniwo galwaniczne, nie zdawał sobie sprawy, że 200 lat po jego odkryciu każdy człowiek będzie mógł zaopatrzyć się we własną, małą, chemiczną elektrownię. Dalszy rozwój wynalazku Volty sprawił, że człowiek może obecnie produkować prąd elektryczny w dowolnym miejscu na Ziemi i w kosmosie. Mało jest współczesnych dziedzin życia, gdzie nie można by się ich doszukać: są w radiach, samochodach, komputerach, lampach, pojazdach kosmicznych i w tysiącach innych, dzięki którym człowiek może stawiać coraz to większe stopnie na przód na ogromnej drodze odkryć. Warto więc zapoznać się z ich historią, działaniem oraz perspektywami ich wykorzystania w przyszłości.

20 Alessandro Volta (1745- 1827), fizyk, profesor na uniwersytetach w Como i Padwie we Włoszech. Jako pierwszy zbudował ogniwo galwaniczne.

21 Michael Faraday (1791–1867), fizyk i chemik angielski, profesor Instytutu Królewskiego i Uniwersytetu w Oksfordzie, stworzył podstawy elektrochemii. Svante Arrhenius (1859 - 1927), profesor Uniwersytetu w Sztokholmie, odkrył przewodnictwo elektryczne elektrolitów.

22

23 Georges Leclanché (1839-1882), chemik francuski, wynalazł ogniwo galwaniczne węglowo-cynkowe, zwane suchym ogniwem Leclanchégo.

24

25 Ogniwo paliwowe z dzisiejszej niemieckiej łodzi podwodnej Baterie typu AA spotykane w wielu urządzeniach codziennego użytku Akumulator samochodowy 12V

26 I prawo Kirchhoffa Suma natężeń prądów wchodzących do węzła obwodu jest równa sumie natężeń prądów wychodzących Gustav Robert Kirchhoff

27 Georg Simon Ohm (1787-1854) Fizyk niemiecki. Od 1833 roku profesor na politechnice w Norymberdze, od 1849 na uniwersytecie w Monachium. Autor prac głównie z zakresu elektryczności i akustyki. W latach 1826-27 sformułował i uzasadnił teoretycznie tzw. prawo Ohma, badał nagrzewanie się przewodników przy przepływie prądu elektrycznego.

28

29

30 Wniosek z doświadczenia Natężenie prądu w przewodniku jest wprost proporcjonalne do napięcia przyłożonego miedzy jego końcami.

31 Opór elektryczny Stały stosunek napięcia między końcami przewodnika i natężenia płynącego w przewodniku prądu nazywa się oporem elektrycznym tego przewodnika albo jego rezystancją R.

32 Praca prądu stałego

33 Moc prądu stałego

34

35

36

37 Połączenie równoległe Połączenie szeregowe

38

39

40

41 Oblicz opór zastępczy oporników R1= 3 R2= 2 R3= 5

42 Oblicz opór zastępczy oporników R1= 3 R2= 2 R3= 5


Pobierz ppt "Prąd elektryczny. Pytania do lekcji 1. Podaj definicję prądu elektrycznego. 2. Podaj skutki przepływu prądu 3. Narysuj symbole elektryczne używane do."

Podobne prezentacje


Reklamy Google