Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żony Henryka VIII.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żony Henryka VIII."— Zapis prezentacji:

1 Żony Henryka VIII

2 I Katarzyna Aragońska Katarzyna Aragońska (16 grudnia stycznia 1536), córka Izabeli i Ferdynanda II z Kastylii i Aragonii. Żona księcia Walii Artura w latach Po jego śmierci w 1509 roku wyszła dzięki dyspensie papieskiej za mąż za jego brata Henryka VIII. Brak męskich potomków z tego związku (Katarzyna urodziła tylko córkę późniejszą królową Marię zwaną Krwawą) i nieudzielanie przez papiestwo zgody na rozwód stały się przyczyną w 1534 roku zerwania z Rzymem i ogłoszenia Henryka VIII głową angielskiego kościoła narodowego. Ciekawostka: Kiedy Katarzyna zmarła i balsamowano jej zwłoki, okazało się, że jej serce jest sczerniałe. Przez długi czas uważano, że przyczyną jej śmierci było otrucie (z ręki Anny Boleyn lub samego króla). Dzisiejsi eksperci medyczni uważają jednak, że był to rak, o którym wówczas niewiele wiedziano. 22 lata później córka Katarzyny, Maria, również zmarła na raka (lub na puchlinę wodną).

3 II Anna Boleyn Anna Boleyn ( ), królowa Anglii, druga żona Henryka VIII, matka Elżbiety I. Henryk VIII poślubił ją sekretnie w 1533, kilka miesięcy przed unieważnieniem małżeństwa z Katarzyną Aragońską uwięziona pod zarzutem wiarołomstwa i spiskowania przeciwko królowi, ścięta. Ciekawostka: W czasach, gdy żyła Anna Boleyn, uważano ją za wiedźmę, ponieważ miała polidaktylię (6 palców u lewej dłoni); motyw ten wykorzystano w filmie Harry Potter i Kamień Filozoficzny, w którym pojawia się na jednym z portretów na ścianie obok schodów.

4 III Jane Seymour Jane Seymour (ok października 1537), małżonka-królowa Anglii i Irlandii jako trzecia żona króla Anglii Henryka VIII. Jej ojcem był sir John Seymour, matką -Margaret Wentworth. Henryk VIII powziął namiętność ku niej jeszcze podczas poprzedniego małżeństwa; poślubił ją zaledwie 11 dni po straceniu jego poprzedniej żony, Anny Boleyn - 30 maja 1536 roku. Jane urodziła królowi syna – Edwarda. Ciekawostka: Jako jedyna z królowych-małżonek Henryka VIII Jane spoczywa z nim we wspólnym grobie

5 IV Anna z Kleve Anna z Kleve ( ) urodziła się w Düsseldorfie jako córka Jana III, władcy niemieckiego księstwa Kleve. Książę jako wyznawca protestantyzmu został uznany za wygodnego sprzymierzeńca Henryka VIII; król Anglii został namówiony do tego małżeństwa przez kanclerza Thomasa Cromwella. Namalowanie portretu przyszłej królowej, który miał być przedstawiony królowi, powierzono Hansowi Holbeinowi. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, ukrył on niedostatki urody osoby portretowanej; przypuszcza się, że twarz Anny nosiła ślady po przebytej ospie wietrznej. Ciekawostka: Wedle licznych relacji współczesnych podczas spotkania z Anną, Henryk nie zapanował nad swoim wyrazem twarzy, kiedy zamiast pięknego wizerunku z portretu ujrzał kogoś, kogo określił potem w swoim gronie tą flamandzką kobyłą.

6 V Katarzyna Howard Katarzyna Howard (ur. ok. 1520/25, zm. 13 lutego 1542), piąta żona króla Anglii, Henryka VIII. Zwróciła uwagę króla jeszcze przed jego rozwodem z Anną Kliwijską, będąc jej dwórką. Henryk VIII był już wtedy niemłody, otyły i nieatrakcyjny. Sama Katarzyna miała już do tego czasu na swym koncie liczne romanse, lecz w oczach króla była niewinną nastolatką, którą obsypał klejnotami i podarkami. Za zdradę króla została ścięta. Ciekawostka: Była nazywana "Różą bez kolców„.

7 VI Katarzyna Parr Katarzyna Parr (ur. ok. 1512, zm. 7 września 1548), szósta żona króla Anglii, Henryka VIII. Była czterokrotnie zamężna. Pierwszego męża, Edwarda, Lorda Borough, poślubiła mając zaledwie 15 lat, owdowiawszy dwa lata później. Około 1530 roku wyszła za Johna Neville'a, Lorda Latimer, który zmarł. Następnie nawiązała bliską znajomość z Thomasem Seymourem. Związek został zerwany, gdyż Katarzyna zmuszona była przyjąć oświadczyny króla. Ślub Katarzyny i Henryka odbył się 12 lipca 1543 roku. Katarzynie udało się utrzymywać dobre relacje z dziećmi Henryka z poprzednich małżeństw. Po śmierci Henryka VIII w 1547 roku Katarzyna mogła poślubić swą dawną miłość, Thomasa Seymoura. Po raz pierwszy zaszła wtedy w ciążę - zmarła po urodzeniu córki-Mary. Ciekawostka: Katarzyna Parr jako jedyna z żon królów angielskich była czterokrotnie zamężna.

8 Wykres przedstawiający długość trwania małżeństwa z każdą żoną Henryka VIII

9 Koniec Cichecka Małgorzata kl. I a LO


Pobierz ppt "Żony Henryka VIII."

Podobne prezentacje


Reklamy Google