Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ. 1. Dzieciństwo Chopina 2. Utwory Chopina w liczbach 4. Śmierć 5. Pomniki Chopina na świecie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ. 1. Dzieciństwo Chopina 2. Utwory Chopina w liczbach 4. Śmierć 5. Pomniki Chopina na świecie."— Zapis prezentacji:

1 ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

2 1. Dzieciństwo Chopina 2. Utwory Chopina w liczbach 4. Śmierć 5. Pomniki Chopina na świecie

3 Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Jego rodzice nazywali się Mikołaj i Justyna. Na chrzcie nadano mu imiona Fryderyk Franciszek (na cześć ojca chrzestnego i zapewne dziadka – François). Miał trzy siostry Emilię, Ludwikę i Izabelę.

4 Rodzice Fryderyka Chopina – Mikołaj i Justyna

5 Siostry Chopina – Emilia, Ludwika i Izabela.

6 Dom Chopina w Żelazowej Woli

7 Około połowy 1810 Mikołaj i Justyna wraz z dziećmi przenieśli się do Warszawy do pałacu Saskiego, w którym mieściło się Liceum Warszawskie, gdzie Mikołaj miał uczyć języka francuskiego. Na przełomie czwartego i piątego roku życia Chopin rozpoczął naukę gry na fortepianie, początkowo u swej matki. W 1816 zaczął brać lekcje u Wojciecha Żywnego. Bardzo szybko się uczył. Przed ukończeniem 7 roku życia był już autorem kilku drobnych kompozycji. 24 lutego 1818 roku odbył się pierwszy koncert publiczny Chopina w Pałacu Kaznowskich, zorganizowany na rzecz Towarzystwa Dobroczynności przygotowany przez ordynatową Zamoyską.

8 Wojciech Żywny – pierwszy nauczyciel Chopina

9 57 (41+2) mazurków 16 (7) polonezów 19 (8) walców 19 (18) nokturnów 4 ballady 4 scherza 3 sonaty fortepianowe i jedna na wiolonczelę i fortepian 26 (25) preludiów 27 (24+3) etiud 2 koncerty fortepianowe 4 inne utwory na fortepian z orkiestrą 17 + 2 pieśni 2 utwory na wiolonczelę i fortepian (oprócz Sonaty wiolonczelowej ), trio fortepianowe inne utwory fortepianowe (ronda, wariacje, marsze), kilka utworów na 4 ręce utwory pojedyncze: Fantazja, Barkarola,, Tarantella, Bolero

10 Po rozstaniu z George Sand Chopin popadł w głębokie przygnębienie, które z pewnością przyspieszyło jego śmierć. Chopin wyjechał do Anglii i Szkocji na bardzo wyczerpującą jego siły podróż. Organizatorką i sponsorką pobytu była jego uczennica, Szkotka Jane Stirling, zwana "wdową po Chopinie". Młodziutka dziewczyna obdarzyła miłością kompozytora, zaproponowała mu nawet małżeństwo. Ten jednak czuł się zbyt chory, ponadto nie odwzajemniał jej uczucia.

11 George Sand Chopin

12 Chopin zmarł w otoczeniu kilkorga bliskich mu osób około 2 w nocy 17 października 1849, a na świadectwie zgonu jako przyczynę lekarz wpisał gruźlicę. Msza żałobna odbyła się dopiero 30 października w paryskim kościele Św. Magdaleny.

13 Kościół de la Madeleine w Paryżu

14

15 Pomnik Chopina w Warszawie

16 Pomnik Chopina w Poznaniu

17 Pomnik Chopina w Paryżu

18 Pomnik Chopina w Szanghaju

19 Pomnik Chopina we Wrocławiu

20 Marlena Gmitrzuk

21 http://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin 2.http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_dzie%C5% 82_Fryderyka_Chopina Google Grafika


Pobierz ppt "ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ. 1. Dzieciństwo Chopina 2. Utwory Chopina w liczbach 4. Śmierć 5. Pomniki Chopina na świecie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google