Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przecinki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przecinki."— Zapis prezentacji:

1 Przecinki

2 Co to jest przecinek? Przecinek jest jednym z najczęściej używanych znaków interpunkcyjnych. „Przecina” zdanie, czyli je rozdziela. Może być zastosowany pojedynczo lub podwójnie.

3 Ogólne zasady stosowania przecinków
W języku polskim stosowanie przecinków jest związane przede wszystkim z budową zdania. Służą one do rozdzielania wyrazów i grup wyrazów, tak aby zdanie było łatwiejsze do zrozumienia. Poza tym przecinki często dostarczają odbiorcy tekstu dodatkowych informacji, np. eliminują niejednoznaczności. Czasami przecinek odpowiada przerwie w mówieniu, gdyby zdanie było odczytywane, ale dotyczy to tylko niektórych sytuacji, które zostaną omówione na kolejnych podstronach.

4 Przecinek przed a Jest wiele różnic między kobietą a mężczyzną.
Przed wyrazem a najczęściej stawiamy przecinek. Poznajmy więc najpierw sytuacje, gdy jest niepotrzebny. Zalicza się do nich (nieco przestarzałe) użycie spójnika a do łączenia wyrazów (można go wtedy zastąpić słowem i). Jest wiele różnic między kobietą a mężczyzną. Znaleźliśmy się między młotem a kowadłem.

5 Przecinek przed albo Czytał książki albo słuchał muzyki.
Gdy spójnik albo występuje pojedynczo, nie stawiamy przed nim przecinka. Czytał książki albo słuchał muzyki. Uda się albo się nie uda Być albo nie być. To był poniedziałek albo wtorek. Teraz albo nigdy

6 Przecinek przed ale Zawsze jest jakieś „ale”. Żadnych „ale”.
Przed słowem ale prawie zawsze stawiamy przecinek. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyraz ten zapisujemy w cudzysłowie albo kursywą. Zawsze jest jakieś „ale”. Żadnych „ale”. W pozostałych przypadkach zawsze poprzedzamy słowo ale przecinkiem. Nie miał pieniędzy, ale się tym nie przejmował. To był słoneczny, ale chłodny dzień Wolniej, ale bezpieczniej

7 Przecinek przed bo Robię to, bo to kocham.
Przed wyrazem bo należy zawsze umieścić przecinek. Robię to, bo to kocham. Wzięła ze sobą parasol, bo padało. Odnoszę sukcesy, bo w siebie wierzę. Stój, bo strzelam!

8 Dziękuję za uwagę ;) Wykonała: Monika Braun
Koniec Dziękuję za uwagę ;) Wykonała: Monika Braun

9 Wykorzystano informacje z :
pl pl.wikipedia.org/wiki/Przecinek


Pobierz ppt "Przecinki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google