Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiesław Rychlicki Opracował Wiesław Rychlicki na podstawie: SŁOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO JĘZYKA POLSKIEGO wraz z zasadami pisowni i interpunkcji SŁOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiesław Rychlicki Opracował Wiesław Rychlicki na podstawie: SŁOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO JĘZYKA POLSKIEGO wraz z zasadami pisowni i interpunkcji SŁOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO."— Zapis prezentacji:

1 Wiesław Rychlicki Opracował Wiesław Rychlicki na podstawie: SŁOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO JĘZYKA POLSKIEGO wraz z zasadami pisowni i interpunkcji SŁOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO JĘZYKA POLSKIEGO wraz z zasadami pisowni i interpunkcji pod red. prof. dra Mieczysława Szymczaka PWN Warszawa 1981 Autor

2 W celu zaznaczenia intonacji pytającej wyrazów, zdań lub równoważników zdań stawiamy po nich znak zapytania. Jest to podstawowa funkcja tego znaku. WIĘCEJ

3 Zasady użycia znaku zapytania 1. Znak zapytania stawiamy po pytaniach samoistnych, np. WIĘCEJ Kto z was wygłosi referat? Jak to zrobicie? Skąd oni się o tym dowiedzieli? Czy oddałeś już książkę?

4 Zasady użycia znaku zapytania 2. Znak zapytania stawiamy po pytaniach rozłącznych, np. WIĘCEJ Czy tutaj, czy tam? Tutaj czy tam? Czy już wyzdrowiał, czy jeszcze choruje? Już wyzdrowiał czy jeszcze choruje?

5 Zasady użycia znaku zapytania 3. Znak zapytania stawiamy po zdaniach złożonych podrzędnie, jeśli zdaniem pytającym jest zdanie nadrzędne, np. WIĘCEJ Czy mówiłaś, jak to mamy zrobić? Czy słyszeliście, kto tak powiedział? Co zrobimy, gdy będziemy już na miejscu?

6 Zasady użycia znaku zapytania 4. Jeżeli w zdaniu złożonym podrzędnie zdaniem pytającym jest zdanie podrzędne, znaku zapytania nie stawiamy, np. WIĘCEJ Mówiła, jak to mamy zrobić. Słyszeli, kto tak powiedział. Widziałeś, co oni wtedy zrobili.

7 Zasady użycia znaku zapytania 5. Po zdaniu pytającym podrzędnym nie stawiamy znaku zapytania również wtedy, gdy zdanie to występuje przed zdaniem nadrzędnym, np. WIĘCEJ Jak to naprawdę było, nikt dokładnie nie wiedział. Kto ma wiele, niech da wiele; kto ma mało, niech da, co może - ale niech da każdy bez wyjątku. (S. Witkiewicz)

8 Zasady użycia znaku zapytania 6. Jeżeli występują dwa zdaniu współrzędne, przy czym drugie z nich jest pytajno- przeciwstawne, to stawiamy po nich znak zapytania, np. WIĘCEJ Spróbuję, ale czy dam radę? Powiedział, że się poprawi, ale czy słowa dotrzyma? Wyjechaliśmy bardzo wcześnie, ale czy dziś dojedziemy?

9 Zasady użycia znaku zapytania 7. Jeżeli przytoczone pytanie występuje w środku zdania, to przed pytaniem stawiamy dwukropek, a po pytaniu - znak zapytania, np. WIĘCEJ Pytanie: jak mogło do tego dojść? spędzało mu sen z powiek. Zarówno zdanie pytające, jak i część zdania występującą po pytaniu piszemy wtedy małymi literami.

10 Zasady użycia znaku zapytania 8. Po zdaniach - dotyczy to również tytułów dzieł i tytułów rozdziałów - mających charakter pozornie pytający znak zapytania możemy opuścić, np. WIĘCEJ Co piszą o języku (dział w miesięczniku) Czy jemy zdrowo i smacznie (tytuł artykułu) Co to znaczy! (gniew, oburzenie)

11 Zasady użycia znaku zapytania 9. Bywa, że zdanie formalnie oznajmujące przybiera postać zdania pytającego, wtedy stawiamy znak zapytania, np. WIĘCEJ Jutro już jedziesz. Jutro już jedziesz? Janek idzie do kina. Janek idzie do kina?

12 Zasady użycia znaku zapytania 10. Po znaku zapytania nie stawiamy kropki ani przecinka, może natomiast po nim wystąpić myślnik. WIĘCEJ Rafał, gdzie my jesteśmy? - cicho spytał Krzysztof. (S. Żeromski)

13 Zasady użycia znaku zapytania 11. Pytajnik umieszczony wewnątrz zdania w nawiasie oznacza, że autor ma wątpliwość co do prawdziwości treści, wyrazu lub wyrażenia poprzedzającego znak zapytania, np. Miało to miejsce jesienią (?) 1543 roku. Wciąż wspominała o swoim złym (?) stanie zdrowia. KONIEC

14 Wiesław Rychlicki WWW: Prezentacja wykonana jako przykład na lekcję technologii informacyjnej. Przedstawione informacje mogą być wykorzystane na lekcjach pracy biurowej lub języka polskiego. PREZENTACJA


Pobierz ppt "Wiesław Rychlicki Opracował Wiesław Rychlicki na podstawie: SŁOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO JĘZYKA POLSKIEGO wraz z zasadami pisowni i interpunkcji SŁOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google