Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OSIADŁE KOCZUJĄCE WĘDRUJĄCE ZIMUJĄCE PRZELOTNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OSIADŁE KOCZUJĄCE WĘDRUJĄCE ZIMUJĄCE PRZELOTNE"— Zapis prezentacji:

1 OSIADŁE KOCZUJĄCE WĘDRUJĄCE ZIMUJĄCE PRZELOTNE
PTAKI POLSKI OSIADŁE KOCZUJĄCE WĘDRUJĄCE ZIMUJĄCE PRZELOTNE

2 PRZEBYWAJĄ W SWOICH TERYTORIACH PRZEZ CAŁY ROK
PTAKI OSIADŁE PRZEBYWAJĄ W SWOICH TERYTORIACH PRZEZ CAŁY ROK

3 KOS

4 KOWALIK Doskonale się wspina (podobnie jak dzięcioły), chodzi nawet po spodniej stronie gałęzi. Kowalik swym potężnym dłutowatym dziobem wyciąga zdobycz ze szczelin w korze. Zimą wraz z sikorkami przylatuje w pobliża siedzib ludzkich.

5 SROKA Sroka żeruje przeważnie na ziemi w poszukiwaniu bezkręgowców. Chętnie zjada padlinę albo odpadki organiczne i odpadki, które znajduje w kontenerach na śmieci. Tak jak u innych krukowatych skład diety uzależniony jest od pory roku i miejscowych zasobów.

6 WRÓBEL Występuje wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek. Wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest to najliczniej występujący ptak lęgowy w Polsce (ustępuje liczebnością ziębie zwyczajnej.

7 SIKORA MODRA Gniazduje w dziuplach wykutych przez dzięcioła dużego. Ma bardzo liczne lęgi. Pisklęta karmione są głównie owadami. Zimą żywią się przede wszystkim pokarmem roślinnym. Odwiedzają też karmniki, ceniąc przede wszystkim słonecznik, orzeszki ziemne i mieszanki tłuszczowo - nasienne.

8 DZWONIEC Przeważnie nasiona chwastów i pędy roślin oleistych, a także części owoców. Młode z pierwszego lęgu zjadają nasiona gwiazdnicy i mniszka oraz mszyce i małe larwy motyli. Zimą dzwońce zjadają owoce dzikiej róży, śnieguliczki, irgi, jarzębiny oraz zasuszone owoce jeżyn.

9 SÓJKA Typowy ptak leśno-parkowy. Występuje licznie w lasach liściastych i mieszanych o bogatej strukturze (zwłaszcza W lecie żywi się owadami i ich larwami, poczwarkami, ślimakami, małymi bezkręgowcami i innymi drobnymi zwierzętami, w tym gryzoniami, jaszczurkami, młodymi ptakami i jajami z dębami), ale również w niewielkich lasach pomiędzy polami i łąkami. W lecie żywi się owadami, ślimakami, gryzoniami, jaszczurkami, młodymi ptakami i jajami

10 KUROPATWA Żywi się pokarmem roślinnym, latem uzupełnianym przez owady. Bezkręgowce stanowią podstawę diety piskląt. Występuje na polach z zadrzewieniami lub zakrzewionymi miedzami.

11 CIETRZEW W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy. Cietrzew jest prawie takiej wielkości jak kura domowa. Podobnie jak te udomowione ptaki lubi kąpać się w piasku. Wczesną jesienią ptaki gromadzą się w stadach.

12 O ŁAGODNIEJSZYM KLIMACIE
PTAKI KOCZUJĄCE ZMUSZONE DO PODEJMOWANIA WĘDRÓWEK Z POWODU OKRESOWYCH ZMIAN W DOSTĘPIE POKARMU. W OKRESIE ZIMOWYM PRZEMIESZCZAJĄ SIĘ DO OBSZARÓW O ŁAGODNIEJSZYM KLIMACIE

13 JEMIOŁUSZKA Zimą i jesienią (w trakcie wędrówek) je w dużych ilościach jagody, głównie głogu, tarniny, jemioły, dzikiej róży, ligustru, śnieguliczki, jałowca, cisu i jarzębiny oraz inne mięsiste owoce krzewów i krzewinek.

14 SIKORA SOSNÓWKA Bardzo ruchliwa. Nie kryje się przed człowiekiem. To ptak towarzyski, bo poza okresem lęgowym tworzy stada, których liczebność dochodzi do kilkudziesięciu osobników.

15 PTAKI WĘDRUJĄCE ODBYWAJĄ REGULARNE, COROCZNE WĘDRÓWKI MIĘDZY LĘGOWISKAMI A ZIMOWISKAMI Z UWAGI NA NIEDOSTĘPNOŚĆ POKARMU ZIMĄ.

16 GWIAZDA POLARNA I POŁOŻENIE KONSTELACJI GWIAZD WOKÓŁ NIEJ SĄ KOMPASEM DLA PTAKÓW

17 SKOWRONEK Samiec nieustannie śpiewa w locie tokowym, wznosząc się wysoko w górę. Śpiewem utrzymuje też inne samce w odpowiedniej odległości od swego terytorium. Kontynuuje śpiew również wówczas, gdy samica buduje już gniazdo i wysiaduje jaja.

18 JASKÓŁKA DYMÓWKA Podstawowy pokarm jaskółki to drobne owady (błonkówki, chrząszcze), które chwyta w locie swą paszczą, zwłaszcza nad wodą lub wilgotnymi łąkami.

19 CZAJKA Występuje n a bagnach, wilgotnych łąkach, pastwiskach, spuszczonych stawach i brzegach zbiorników wodnych. Stosowane powszechnie chemikalia wybijają owady, główne pożywienie czajek.

20 WILGA Zwykle przebywa wysoko w koronach drzew, jest bardzo płochliwa i trudna do zaobserwowania. Swoją obecność zdradza śpiewem – jest to charakterystyczne, melodyjne, fletowe gwizdanie.

21 BOCIAN BIAŁY Bocian jest ptakiem mięsożernym. Żywi się owadami, głównie pasikonikami i chrząszczami, ale również jaszczurkami, wężami, pisklętami i wyjątkowo małymi zającami.

22 PTAKI ZIMUJĄCE PRZYLATUJĄ NA DANE TERYTORIUM ABY W ŁAGODNIEJSZYM KLIMACIE SPĘDZIĆ ZIMĘ.

23 GIL Zamieszkuje wilgotne, gęste lasy iglaste i mieszane z bogatym poszyciem. Odżywia się nasionami, pąkami, jagodami i owocami leśnymi.

24 JER W swej ojczyźnie je owady i inne bezkręgowce (karmi nimi również pisklęta), w okresie jesienno-zimowym również nasiona roślin i jagody, np. ziarna prosa, słonecznika, konopi, rzepaku, rzepiku, jarzębiny i kukurydzy.

25 CZECZOTKA Żeruje na krzewach i drzewach, choć zimą zbierać może też nasiona z ziemi lub ze śniegu.

26 GAWRON Żerują prawie wyłącznie na ziemi, po której spokojnie chodzą i skaczą. Częściej niż u innych krukowatych gawronom zdarza się wydłubywać pokarm z gleby. Zimą pokarmu szukają na polach.

27 DANY OBSZAR JEST JEDYNIE ETAPEM W PODRÓŻY MIĘDZY LĘGOWISKAMI
GATUNKI PRZELOTNE DANY OBSZAR JEST JEDYNIE ETAPEM W PODRÓŻY MIĘDZY LĘGOWISKAMI I ZIMOWISKAMI.

28 GĘŚ BIAŁOCZELNA Najliczniej występująca dzika gęś.

29 SIEWNICA W okresie lęgowym żyje w tundrze, poza nim na brzegach wód, zazwyczaj słonych.

30 PTASI REKORDZIŚCI W POLSCE I NA ŚWIECIE

31 JERZYK NAJSZYBSZY PTAK W LOCIE, OSIĄGA PRĘDKOŚĆ 130 KM/H. DO NIEGO TAKŻE NALEŻY REKORD DŁUGOŚCI UTRZYMYWANIA SIĘ W POWIETRZU NIEPRZERWANIE PRZEZ 2 LATA.

32 SOKÓŁ WĘDROWNY UZYSKUJĄ NAJWIĘKSZĄ PRĘDKOŚĆ W LOCIE NURKUJĄCYM OSIĄGAJĄC 360 KM/H

33 KOLIBER HAWAŃCZYK NAJMNIEJSZY PTAK ŚWIATA, JEGO DŁUGOŚĆ NIE PRZEKRACZA 5 CM, A WAGA 2,8 G.

34 STRUŚ AFRYKAŃSKI JEST NAJWIĘKSZYM PTAKIEM NA ŚWIECIE, MIERZY DO 2,74 M I WAŻY 154 KG. JEST TAKŻE NAJSZYBSZĄ ISTOTĄ DWUNOŻNĄ NA ZIEMI, BIEGA Z NPRĘDKOŚCIĄ 70 KM/H

35 ŁABĘDŹ NIEMY NAJCIĘŻSZY LATAJĄCY PTAK, JEGO WAGA DOCHODZI DO 23 KG.

36 ŻURAW INDYJSKI NAJWYŻSZY LATAJĄCY PTAK, MIERZY OKOŁO 180 CM WZROSTU.

37 ALBATROS WĘDROWNY POSIADA NAJWIĘKSZĄ ROZPIĘTOŚĆ SKRZYDEŁ, KTÓRA DOCHODZI DO 3,7 M. POZWALAJĄ ONE W POSZUKIWANIU JEDZENIA POKONYWAĆ OK. 500 KM DZIENNIE.

38 SZLAMNIK JEST REKORDZISTĄ LOTU BEZ LĄDOWANIA, PRZELATUJĄC Z NOWEJ ZELANDI I NA WYBRZEŻE MORZA ŻÓŁTEGO, POKONAŁ DYSTANS KM.

39 SĘP PLAMISTY JEST PTAKIEM NAJWYŻEJ LATAJĄCYM, KTÓREGO W AFRYCE WIDZIANO NA WYSOKOŚCI OKOŁO M N.P.M.

40 KOLIBER SZCZYCĄ SIĘ NAJSZYBSZYM RUCHEM SKRZYDEŁ, NAJMNIEJSZE OSIĄGAJĄ DO STU UDERZEŃ NA SEKUNDĘ, POTRAFIĄ TAKŻE SPOWOLNIĆ SWÓJ METABOLIZM POPADAJĄC W LETARG.

41 GIL POSIADA NAJWIĘKSZY METABOLIZM WŚRÓD PTAKÓW, W CIĄGU JEDNEJ NOCY TRACI PONAD POŁOWĘ ZGROMADZONEGO W DZIEŃ TŁUSZCZU.

42 DZIĘCIOŁ UZNAWANY JEST ZA NAJSZYBCIEJ PORUSZAJĄCEGO GŁOWĄ PTAKA 20 RAZY /S.

43 SOWA POTRAFI OBRÓCIĆ GŁOWĘ POD KĄTEM 270 STOPNI.

44 PINGWIN CESARSKI NURKUJE NA GŁĘBOKOŚĆ 265 M I PRZEBYWA POD WODĄ NAWET 18 MINUT.

45 NUR LODOWIEC NAJGŁĘBIEJ NURKUJE Z PTAKÓW LATAJĄCYCH, 81M.

46 KONDOR JEST NAJDŁUŻEJ ŻYJĄCYM PTAKIEM , OSIĄGA WIEK 90 LAT.

47 Informacje i zdjęcia pobrane z: http://ptaki. luzik. proste
Informacje i zdjęcia pobrane z: „Człowiek wśród ptaków” podręcznik 2011


Pobierz ppt "OSIADŁE KOCZUJĄCE WĘDRUJĄCE ZIMUJĄCE PRZELOTNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google