Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowała Wiktoria Jarosz z kl. IV a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowała Wiktoria Jarosz z kl. IV a"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowała Wiktoria Jarosz z kl. IV a
Ludzie niewidomi Przygotowała Wiktoria Jarosz z kl. IV a

2 To alfabet, którym posługują się ludzie niedowidomi czyli Alfabet Braille'a

3 Alfabet Braille'a Alfabet Braille'a – alfabet umożliwiający zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym. Stworzony przez Louisa Braille'a, który w wyniku wypadku oślepł w dzieciństwie. Oparty jest na wojskowym systemie umożliwiającym odczytywanie rozkazów bez użycia światła. Jest jednym z pierwszych przykładów technologii asystujących. Podstawą, z której wyprowadza się cały system Braille'a jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Lewa kolumna zawiera umownie oznaczone punkty: 1,2,3, zaś prawą stanowią punkty: 4,5,6. Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie punktów daje możliwość zapisu sześćdziesięciu trzech znaków. W brajlu można zapisać wszystko – istnieje kilka uzupełniających systemów zapisu brajlowskiego – notacje: matematyczna, chemiczna, fizyczna i muzyczna.

4 Pies pomaga niedowidzącym
Psy przewodniki umożliwiają osobom niewidomym pełną i samodzielną integrację z otoczeniem w wyniku zwiększenia pewności i poczucia własnej godności. Możliwość samodzielnego poruszania się, jaką daje pies przewodnik to możliwość wychodzenia i poruszania się na własną rękę. To możliwość bezpiecznego poruszania się po zatłoczonych ulicach, miejscach ruchliwych i drogach wiejskich bez obawy wpadnięcia w dziurę, potknięcia się o schody czy inne przedmioty.

5 Wiadomości Osoby niewidome poruszają się samodzielnie, pracują zawodowo, załatwiają sprawy w urzędach, robią zakupy, korzystają ze środków lokomocji, z placówek kulturalnych i rekreacyjno - sportowych. Wiele osób niedowidzących z łatwością wykonuje różne czynności i nie lubi, żeby im pomagać.

6 Jeśli osoba niewidoma zgodzi się na twoją pomoc dostaniesz taką odznakę!!!

7 Myślę, że zapamiętaliście coś z mojej prezentacji!!!
Koniec!!! Korzystałam z: Grafiki, Wikipedii, Owczarek. pl, Psy i my. pl i Polski związek niewidomych. Myślę, że zapamiętaliście coś z mojej prezentacji!!!


Pobierz ppt "Przygotowała Wiktoria Jarosz z kl. IV a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google