Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół Szkół Miejskich Nr 3 – Gimnazjum Nr 2 z O.I. im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół Szkół Miejskich Nr 3 – Gimnazjum Nr 2 z O.I. im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle."— Zapis prezentacji:

1 Zespół Szkół Miejskich Nr 3 – Gimnazjum Nr 2 z O.I. im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle

2 Osoby niepełnosprawne ruchowo, ze względu na swoją niepełnosprawność, często nie mogą korzystać z budynków użyteczności publicznej. Są w ten prosty sposób wykluczani z życia społecznego. Nie mają możliwości realizowania swoich pasji, marzeń, albo prostych hobby.

3 Jak tak prosta rzecz może utrudnić życie? Wejście po schodach może być wielkim problemem dla osoby niepełnosprawnej. Ten palący problem dotyczy wielu ludzi poruszających się na wózkach inwalidzkich lub o balkonikach.

4 Schody Schody do nieba nie do przebycia. Schody do radości nie do zdobycia. Schody niby zwykłe, a jednak prawdziwe, okazały się złośliwe. Anioł ręki nie chciał podać. Widocznie obserwatora chciał ze mnie zrobić i… mu się udało.

5 Jakie trudności w mieście może napotkać osoba niepełnosprawna?

6 Co już zrobiono dla osób niepełnosprawnych? Podjazdy do różnych ośrodków kultury, zdrowia, niektórych ważnych instytucji, nielicznych sklepów. Windy w wszystkich urzędach. Ubikacje dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych w niektórych urzędach, ośrodkach zdrowia, szkołach.

7 Co trzeba jeszcze zrobić? Podjazdy do obiektów użyteczności publicznej, każdego bez wyjątku, a nie tylko wybranych. Podjazdy do sklepów. Dogodne poruszanie się po miejscach rekreacyjnych na wolnym powietrzu. Windy w szkołach, bankach, poczcie, urzędach jak Urząd Skarbowy, muzeach. Drużki nie tylko dla rowerów ale także wózków, którymi poruszają się niepełnosprawni, ponieważ często muszą jechać ulicą, co jest bardzo niebezpieczne.

8 Przygotowywanie programów promujących działalność osób niepełnosprawnych jak wystawy, wieczorki poezji, koncerty itp. Stworzenie programów pomocy sąsiedzkiej (wolontariatu, który jest tak modny ostatnio). Stworzenie miejsc pracy (pod każdym względem np. w instytucjach państwowych), aby osoby niepełnosprawne mogły aktywnie rozwijać się i pokazać swoją wiedzę oraz umiejętności. Zwiększenie aktywności organów samorządowych do realizacji programów dla osób niepełnosprawnych, które proponuje Unia Europejska i organy państwowe.

9 Co my młodzi możemy? Uczyć innych ludzi, że niepełnosprawni są taki samymi osobami jak my, mającymi marzenia i chcącymi być wolni w działaniu. Organizować konkursy wiedzy lub artystyczne gdzie będziemy pokazywać kim są niepełnosprawni jak i zapraszać ich samych do współpracy. Organizować choćby szkolne imprezy, gdzie niepełnosprawna osoba przyjdzie i zatańczy z nami, pogada i pośmieje się. Pomagać w zakupach lub załatwieniu jakiejś sprawy na mieście Realizować programy i projekty, skierowane do osób niepełnosprawnych oraz które angażują szczególnie młodzież do pomocy. Propagować w swoim środowisku ideę integracji społecznej.

10 Dziękujemy za wysłuchanie i oglądnięcie. Przygotowanie prezentacji: Gabriela Kiszka Ilona Witkoś Klaudia Pawlik Montaż: Gabriela Kiszka Zdjęcia: Ilona Witkoś i Klaudia Pawlik Opieka: Ilona Dranka Zespół Szkół Miejskich Nr 3 – Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle Jasło 2010


Pobierz ppt "Zespół Szkół Miejskich Nr 3 – Gimnazjum Nr 2 z O.I. im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle."

Podobne prezentacje


Reklamy Google