Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GRZYBICA STÓP I PAZNOKCI. Grzybica stóp charakteruzuje się zmianami rumieniowo- złuszczającym naskórka wywołanymi przez grzyby - dermatofity.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GRZYBICA STÓP I PAZNOKCI. Grzybica stóp charakteruzuje się zmianami rumieniowo- złuszczającym naskórka wywołanymi przez grzyby - dermatofity."— Zapis prezentacji:

1 GRZYBICA STÓP I PAZNOKCI

2 Grzybica stóp charakteruzuje się zmianami rumieniowo- złuszczającym naskórka wywołanymi przez grzyby - dermatofity.

3 O grzybicy paznokci świadczą liczne zgrubienia, przebarwienia, łamliwość, nadmierne rogowacenie i pobruzdowanie płytek paznokci. O grzybicy paznokci świadczą liczne zgrubienia, przebarwienia, łamliwość, nadmierne rogowacenie i pobruzdowanie płytek paznokci.

4 Jak dochodzi do zakażenia? łaźnie, sauny, prysznice hotelowe, internaty, sanatoria, baseny łaźnie, sauny, prysznice hotelowe, internaty, sanatoria, baseny obuwie wykonane z tworzywa sztucznego obuwie wykonane z tworzywa sztucznego skarpety lub obuwie osoby chorej skarpety lub obuwie osoby chorej liczne otarcia naskórka liczne otarcia naskórka nadmierna potliwość stóp nadmierna potliwość stóp łaźnie, sauny, prysznice hotelowe, internaty, sanatoria, baseny łaźnie, sauny, prysznice hotelowe, internaty, sanatoria, baseny obuwie wykonane z tworzywa sztucznego obuwie wykonane z tworzywa sztucznego skarpety lub obuwie osoby chorej skarpety lub obuwie osoby chorej liczne otarcia naskórka liczne otarcia naskórka nadmierna potliwość stóp nadmierna potliwość stóp

5 Objawy: świąd świąd złuszczanie naskórka złuszczanie naskórka maceracja naskórka maceracja naskórka wykwity pęcherzykowe wykwity pęcherzykowe początkowo zajęcie przestrzeni międzypalcowych początkowo zajęcie przestrzeni międzypalcowych może również obejmować podeszwę i sklepienie stopy może również obejmować podeszwę i sklepienie stopy

6 Rodzaje grzybicy: Odmiana międzypalcowa: charakter wyprzeniowy zmian, czasem ze znaczną maceracją naskórka; zajęte przestrzenie miedzy palcowe IV-V i III-IV (początkowo). Odmiana międzypalcowa: charakter wyprzeniowy zmian, czasem ze znaczną maceracją naskórka; zajęte przestrzenie miedzy palcowe IV-V i III-IV (początkowo). Odmiana potnicowa: liczne pęcherzyki, czasem zlewne ogniska wysiękowe. Odmiana potnicowa: liczne pęcherzyki, czasem zlewne ogniska wysiękowe. Odmiana złuszczająca: ogniska hiperkeratotyczne z licznymi popękaniami; Odmiana złuszczająca: ogniska hiperkeratotyczne z licznymi popękaniami;

7

8

9

10 Leczenie grzybicy: W zależności od rozległości i zaawansowania zmian skórnych, a także od tego, czy są zaatakowane także płytki paznokciowe, stosuje się tylko leczenie zewnętrzne lub łączy się je z leczeniem doustnym. Decyzja o doborze kuracji należy do dermatologa. W zależności od rozległości i zaawansowania zmian skórnych, a także od tego, czy są zaatakowane także płytki paznokciowe, stosuje się tylko leczenie zewnętrzne lub łączy się je z leczeniem doustnym. Decyzja o doborze kuracji należy do dermatologa. Pamiętaj – wizyta u dermatologa nie wymaga skierowania!!!!!!!!!! Pamiętaj – wizyta u dermatologa nie wymaga skierowania!!!!!!!!!!

11 Dostępne są także preparaty bez recepty: Daktarin Daktarin maść undecylenowa maść undecylenowa Nizoral Nizoral Moraz Moraz W aptece można także dostać 1 opakowanie niektórych leków, które zwykle są na receptę: Acifungin Acifungin Betadine Betadine Polfungicyd Polfungicyd

12 Leczenie grzybicy stóp powinno trwać odpowiednio długo, często jeszcze co najmniej przez 2 tygodnie od ustąpienia objawów choroby. Leczenie grzybicy stóp powinno trwać odpowiednio długo, często jeszcze co najmniej przez 2 tygodnie od ustąpienia objawów choroby.

13 Ponadto po leczeniu należy zakładać nowe skarpetki, rajstopy, a najlepiej i obuwie. Buty można próbować także odkażać 10% roztworem formaliny. W tym celu nasączamy płynem tampony z waty, wsadzamy je do butów, a te z kolei umieszczamy w worku foliowym i szczelnie zawiązujemy na 48 godzin Ponadto po leczeniu należy zakładać nowe skarpetki, rajstopy, a najlepiej i obuwie. Buty można próbować także odkażać 10% roztworem formaliny. W tym celu nasączamy płynem tampony z waty, wsadzamy je do butów, a te z kolei umieszczamy w worku foliowym i szczelnie zawiązujemy na 48 godzin

14 NIE LECZYSZ SIĘ – NARAŻASZ INNYCH !!!!!

15 Lepiej zapobiegać niż leczyć!!!!!!!!!

16 W profilaktyce antygrzybiczej jak przysłowiowego ognia unikaj chodzenia boso po wspólnych łazienkach, czy w szatniach przed zajęciami. W profilaktyce antygrzybiczej jak przysłowiowego ognia unikaj chodzenia boso po wspólnych łazienkach, czy w szatniach przed zajęciami. Zawsze zakładaj klapki czy inne dostępne obuwie (własne), które chroni Twoje stopy przed wszechobecnymi zarazkami !!!!! Zawsze zakładaj klapki czy inne dostępne obuwie (własne), które chroni Twoje stopy przed wszechobecnymi zarazkami !!!!!

17 Korzystając ze wspólnych łazienek unikaj wzajemnego pożyczania środków kosmetyczno- toaletowych. Zarazki grzybicy przenoszą się bardzo łatwo. Nie warto ryzykować pożyczenia nawet pozornie niewinnej gąbki czy ręcznika. Korzystając ze wspólnych łazienek unikaj wzajemnego pożyczania środków kosmetyczno- toaletowych. Zarazki grzybicy przenoszą się bardzo łatwo. Nie warto ryzykować pożyczenia nawet pozornie niewinnej gąbki czy ręcznika.

18 Po kąpieli zadbajmy także o należyte wysuszenie stóp. Szczególną uwagę należy poświęcić przestrzeni pomiędzy palcami stóp – tam właśnie grzybica atakuje najszybciej. Po kąpieli zadbajmy także o należyte wysuszenie stóp. Szczególną uwagę należy poświęcić przestrzeni pomiędzy palcami stóp – tam właśnie grzybica atakuje najszybciej.

19 Po kąpieli talkuj stopy oraz obuwie. Preparaty talkujące są dostępne zarówno w aptekach jak i w kioskach. Ich cena waha się w granicy 3-10 złotych. Po kąpieli talkuj stopy oraz obuwie. Preparaty talkujące są dostępne zarówno w aptekach jak i w kioskach. Ich cena waha się w granicy 3-10 złotych.

20 Na dokładnie osuszone stopy nałóż czyste skarpetki z naturalnych materiałów umożliwiając tym samym oddychanie skóry i dostęp powietrza. Na dokładnie osuszone stopy nałóż czyste skarpetki z naturalnych materiałów umożliwiając tym samym oddychanie skóry i dostęp powietrza.

21 Paznokcie u stóp należy obcinać na prosto – obcinanie paznokci na okrągło powoduje ich wrastanie, czego następstwem jest między innymi grzybica. Paznokcie u stóp należy obcinać na prosto – obcinanie paznokci na okrągło powoduje ich wrastanie, czego następstwem jest między innymi grzybica.

22 W zaawansowanym stadium tak to wygląda:

23 Mając na uwadze wszystko co zostało powiedziane i stosując się do przekazanych informacji grzybica będzie problemem, ale nie naszym !!!!! Mając na uwadze wszystko co zostało powiedziane i stosując się do przekazanych informacji grzybica będzie problemem, ale nie naszym !!!!!

24


Pobierz ppt "GRZYBICA STÓP I PAZNOKCI. Grzybica stóp charakteruzuje się zmianami rumieniowo- złuszczającym naskórka wywołanymi przez grzyby - dermatofity."

Podobne prezentacje


Reklamy Google