Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BORELIOZA Występowanie boreliozy na świecie. BORELIOZA to najczęściej występująca na świecie choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Do zakażenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BORELIOZA Występowanie boreliozy na świecie. BORELIOZA to najczęściej występująca na świecie choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Do zakażenia."— Zapis prezentacji:

1 BORELIOZA Występowanie boreliozy na świecie

2 BORELIOZA to najczęściej występująca na świecie choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza zakażonego krętkiem Borrelia burgdorferi.

3 Etapy i objawy boreliozy. FAZA I – infekcja zlokalizowana rumień wędrujący – po kilku dniach lub tygodniach od chwili zakażenia może pojawić się rumieniowa zmiana na skórze (często przemieszczająca się obwodowo). Rumień wędrujący

4 naciek limfocytarny – może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele (np. płatki uszu), wygląd zbliżony do odcisku wypełniony płynem zawierającym borrelie. objawy grypopodobne.

5 FAZA II – infekcja rozproszona rumień wędrujący mnogi, wczesna neuroborelioza, zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, inne zmiany narządowe.

6 FAZA III – infekcja przewlekła objawy neurologiczne, zaburzenia psychiczne, zaburzenia pamięci, zaburzenia reumatoidalne, bóle mięśniowo-stawowe, inne zmiany narządowe.

7 Taka wielopostaciowość choroby wymaga bardzo dokładnej diagnostyki. Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii WSSE w Poznaniu wykonuje badania mające na celu wykrycie zakażenia krętkiem. Są to badania za pomocą czułych testów ELISA oraz metodą Western-blot.

8 Ze względu na liczne nieswoiste reakcje krzyżowe, których nie można wyeliminować testami ELISA, zalecana jest dwustopniowa diagnostyka serologiczna. Polega ona na potwierdzeniu dodatnich lub wątpliwych wyników uzyskanych metodą ELISA, testem o wysokiej swoistości Western-blot.


Pobierz ppt "BORELIOZA Występowanie boreliozy na świecie. BORELIOZA to najczęściej występująca na świecie choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Do zakażenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google