Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekspozycja błon śluzowych i skóry na materiał zakaźny Ekspozycja błon śluzowych i skóry na materiał zakaźny (droga seksualna zachlapanie błon śluzowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekspozycja błon śluzowych i skóry na materiał zakaźny Ekspozycja błon śluzowych i skóry na materiał zakaźny (droga seksualna zachlapanie błon śluzowych."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4

5 Ekspozycja błon śluzowych i skóry na materiał zakaźny Ekspozycja błon śluzowych i skóry na materiał zakaźny (droga seksualna zachlapanie błon śluzowych lub skóry materiałem zakaźnym) Podanie dożylne materiału zakaźnego Podanie dożylne materiału zakaźnego (transfuzja zakażonych produktów krwiopochodnych, zakłucia, infekcje) Transmisja wertykalna Transmisja wertykalna przezłożyskowa przed porodem -przezłożyskowa przed porodem –przeciek zakażonej krwi odmatycznej, -w czasie porodu -w czasie porodu – kontakt z wydzielinami kanału rodnego - w czasie karmienia - w czasie karmienia – przez mleko matki HIV

6 Przebieg zakażenia HIV jest zróżnicowany głównie w zależności od czasu jego trwania i stopnia upośledzenia funkcji układu odpornościowego. Można go podzielić na 3 fazy: - pierwotne zakażenie HIV, - faza zakażenia utajonego, - faza zakażenia objawowego.

7

8 okresowa gorączka (ponad 38°C) ubytek o 10% masy ciała powiększenie węzłów chłonnych okresowa lub przewlekła biegunka (więcej niż 2 wypróżnienia na dobę) nocna potliwość uczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego okresowa gorączka (ponad 38°C) ubytek o 10% masy ciała powiększenie węzłów chłonnych okresowa lub przewlekła biegunka (więcej niż 2 wypróżnienia na dobę) nocna potliwość uczucie wyczerpania fizycznego i psychicznego

9 Zapobieganie za pomocą szczepionki nie jest możliwe, ponieważ dotychczas jej nie ma i nic nie zapowiada jej szybkiego przygotowania tak, aby mogła być powszechnie stosowana. Poznanie dróg szerzenia się HIV wskazuje sposoby postępowania pozwalające uniknąć zakażenia lub ograniczyć szerzenie się HIV. Są to: Pozostawanie we wzajemnie zdrowym i wiernym związku wyklucza zakażenie HIV drogą kontaktów seksualnych. Pozostawanie we wzajemnie zdrowym i wiernym związku wyklucza zakażenie HIV drogą kontaktów seksualnych. Zapobieganiu zakażeniu HIV za pośrednictwem krwi służy m.in.: Zapobieganiu zakażeniu HIV za pośrednictwem krwi służy m.in.: rezygnacja z oddawania krwi przez osoby, które mają świadomość, że były w sytuacji grożącej zakażeniem HIV, rezygnacja z oddawania krwi przez osoby, które mają świadomość, że były w sytuacji grożącej zakażeniem HIV, stosowanie sterylnego sprzętu w czasie zabiegów chirurgicznych. stosowanie sterylnego sprzętu w czasie zabiegów chirurgicznych.

10 Nie istnieje medykament pozwalający na wyleczenie AIDS, dotychczas opracowano jedynie preparaty utrudniające namnażanie się wirusa HIV i wniknięcie do komórek. Najczęściej stosowaną obecnie terapią jest podawanie choremu leków powstrzymujących różne etapy rozwoju wirusa. Przy tego rodzaju postępowaniu jednak mają miejsce liczne efekty uboczne: wymioty, biegunka, anemia, zapalenie wątroby.

11

12

13 Czerwona kokardka to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV Czerwona kokardka to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.

14 1 grudnia obchodzimy światowy dzień AIDS/HIV, który ma na celu przypomnienie problemu, który dotyczy ludzi na całym świecie, bez względu na płeć, pochodzenie, czy poziom zamożności... Dlaczego warto poruszać ten temat? Problem ten może dotknąć każdego z nas i warto mieć tego świadomość. Dane epidemiologiczne w Polsce wskazują, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej dwa razy wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV! Oznacza to, że około 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu! Dlaczego warto poruszać ten temat? Problem ten może dotknąć każdego z nas i warto mieć tego świadomość. Dane epidemiologiczne w Polsce wskazują, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej dwa razy wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV! Oznacza to, że około 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu!

15 Toleruj Toleruj - to znaczy: Nie oceniaj, choć inaczej wyglądają niż ty, Nie krytykuj Ich postępowania, choć ty postępujesz inaczej i zachowujesz się inaczej, Nie odrzucaj Ich, chociaż wierzysz w inne wartości niż oni, Nie potępiaj Ich.

16

17

18

19 AGNIESZKA WILUSZ Kl. II GIM. ZSP GIMNAZJUM im. Jana Pawa II im. Jana Paw ł a II W KLIMKÓWCE

20 1.Diagnostyka, profilaktyka, klinika i terapia zakażeń HIV/AIDS – współczesne możliwości i problemy Pod redakcją Andrzeja Gładysza i Brygidy Knysz 2.www.aids.gov.pl 3.Obrazki pochodzą z wyszukiwarki grafiki Google 1.Diagnostyka, profilaktyka, klinika i terapia zakażeń HIV/AIDS – współczesne możliwości i problemy Pod redakcją Andrzeja Gładysza i Brygidy Knysz 2.www.aids.gov.pl 3.Obrazki pochodzą z wyszukiwarki grafiki Google


Pobierz ppt "Ekspozycja błon śluzowych i skóry na materiał zakaźny Ekspozycja błon śluzowych i skóry na materiał zakaźny (droga seksualna zachlapanie błon śluzowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google